Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Clima w124

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Clima w124

    Se renteaza sa pui clima pe un w124 daca nu are aceasta optiune din fabrica? Cam in ce consta asta? E greu de montat? Va multumesc anticipat!

  • #2
    In primul rand ai nevoie de piesele necesare:

    1. aeroterma
    2. compresor AC
    3. suport prindere compresor + curea
    4. radiator
    5. conductele aferente
    5. panoul de climatizare sau AC
    6. instalatia electrica
    7. ventilatoarele de racire AC

    Daca ai o masina donatoare se merita , ai o zi de munca .
    Daca trebuie sa cumperi piesele nu se merita .
    Tu hotarasti





    stima
    Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

    Comment


    • #3
      Salut. Eu am facut un astfel de transplant pe w201. In plus de piesele enumerate de colegu anterior, ai nevoie de multa rabdare si mai ales un bun electrician. Partea electrica mie mi-a pus capac, dar pana la urma clima este functionala. Un aspect fff important este ca masina donatoare sa fie de acelasi tip cu cea primitoare ( benzina sau diesel) ptr a evita neplaceri la montajul suportului de compresor, conducte. App.....trebuie sa faci un mic decupaj al tablei ce face legatura dintre motor si habitaclu. Daca doresti mai multe informatii, nu ezita sa ma contactezi. Stima

      Comment


      • #4
        Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Prima problema este ca nu exista deocamdata masina donatoare iar a doua problema ar fi ca masina care are nevoie de A.C. este impecabila(si nu stiu daca merita sa fie umblat la ea), cu tot ce trebuie pe ea(de la scaune electrice, incalzire scaune, etc..) in afara de clima si chiar nu stiu ce-i de facut deoarece masina are piele neagra si va dati seama ca vara o sa fie un cosmar parcatul la soare. Va multumesc inca odata mult de tot si chiar sunt in dubii cu treaba asta! Multa sanatate!
        PS: Are rost daca masina este intr-o stare foarte buna(impecabila) sa ne apucam de modificari?
        Last edited by Costinw126; 11-28-2012, 11:02 AM.

        Comment


        • #5
          Masina nu avusese initial clima? Odata cu dizelizarea a ramas probabil cu partile instalatie de climatizare aferente motorului. In bord totul ar trebui sa fie la locul lui. La fel si instalatia electrica. Tu ai nevoie doar de un compresor de clima de la 300D (sau altul care se poate monta cu sau fara adaptari pe acest tip de motor), eventualele furtune lipsa, radiator de clima (daca nu-l mai are pe cel de pe 420) un electrician bun si multa bafta (si bani).

          Ce ti-e frica sa modifici? Ca vizual nu se va intampal nimic...
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #6
            Multumesc Dan, dar este vorba de un w124, 2.2 benzina care nu a avut A.C. din fabrica. Nu este vorba de masina mea. La a mea merge clima 'brici' n-am nici un fel de problema si nici macar nu am incarcat-o cu freon de un an jumate de cand o am. Oricum iti multumesc pentru interventie si pentru timpul acordat. Si mai pun odata intrebarea : Daca masina este impecabila si totul original pe ea, merita sa ne bagam noi mainile? Sau cel mai bine ar fi sa o lasam asa cum e, fara AC ? Multumesc! ... A, si inca ceva, in cursul zilei de azi sper sa ajung la masina sa iau VIN-ul fiindca am uitat si daca ma ajuta cineva sa-l 'descifrez' pentru a stii exact cu ce a venit masina de la mama ei pentru ca mi se pare foarte suspect pachetul de optiuni de pe masina, adica are scaune electrice, incalzite, amandoua oglinzile electrice, piele, geamuri electrice doar pe fata si este din 93 dar modelul fara facelift si din cate am vazut eu pe mai multe masini din 93 au facelift. Multumesc inca odata! Toate cele bune!
            Last edited by Costinw126; 11-28-2012, 12:56 PM.

            Comment


            • #7
              Pune vin-ul pe masa!

              Comment


              • #8
                Daca masina este impecabila si totul original pe ea, merita sa ne bagam noi mainile? Sau cel mai bine ar fi sa o lasam asa cum e, fara AC ? Multumesc! .
                Daca sunteti competenti nu vad nici o problema in a umbla la masina pentru montaj clima. Daca nu stiti exact ce faceti nu umblati, sau mergeti cu masina la cineva care stie sa umble

                Una peste alta nu e mare scofala de montat clima .... daca ai tot ce trebuie !
                1991 R129 300SL-24
                1991 w124 300CE-24
                1993 w202 C280
                1978 w116 450SEL 6.9
                1987 w201 190E 2.0
                1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

                Comment


                • #9
                  Sper sa ajung astazi sa iau vin-ul. Si mai intai de toate trebuie sa gasesc o masina cu instalatia completa dar si un mecanic pe masura, sincer la ora actuala nu prea as avea la cine sa merg sa pot avea si incredere ca lucrarea iese asa cum trebuie. Va multumesc mult pentru sfaturi si revin cat de repede pot cu vin-ul sa stim exact despre ce vorbim. As mai avea o intrebare, am vazut w124 din 93 luna a 2-a cu facelift si tot w124 din luna a 6-a fara face lift. Care ar fi explicatia? Va multumesc si va doresc o zi cat se poate de buna!

                  Comment


                  • #10
                    Poate piesele nu costa asa mult (second), insa depinde si cat vei plati mana de lucru... Si ce va iesi.
                    Fara a fi electrician, eu zic ca nu merita efortul. Decizia-ti apartine.
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment


                    • #11
                      Cam asa m-am gandit si eu si parca nu m-ar lasa inima sa ma apuc de modificat o masina tinand cont ca arata chiar foarte bine, impecabil as putea spune in adevaratul sens al cuvantului, doar ca am vrut sa intreb sa stiu exact depre ce este vorba de la cineva care stie cu adevarat ce si cum. Nu stiu ce o sa intample la vara cand nu o sa gasesti totdeauna sau mai deloc o parcare la umbra! Va multumesc inca odata! Sper sa va pot fi si eu de folos intr-un fel sau altul. Toate cele bune!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Costinw126 View Post
                        Multumesc Dan, dar este vorba de un w124, 2.2 benzina care nu a avut A.C. din fabrica...!
                        Eu am crezut ca e vorba de masina ta (W126) si ai vrea sa-i pui clima si am intuit ca motorul ar fi 300D de pe 124 (de aici si legatura cu locatia topicului)...

                        In fine, ai deja raspunsurile! Bafta la lucrare si la gasit "donatoarea" !
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc mult de tot oricum Dan. Am revenit si cu VIN-ul: WDB1240821F244476. Si acum, momentul adevarului Multumesc la toata lumea!

                          Comment


                          • #14
                            vin WDB1240821F244476
                            chassbm 124082
                            chass_ident 1F244476
                            type 124
                            subbm1 082
                            subbm2
                            auxiliary_drive
                            body 00000
                            body_code
                            delivery_date
                            engine 111960 12 002907
                            front_axle1
                            front_axle2
                            heater 0229160831
                            interior 071
                            lights BOSCH
                            model_idx 0
                            odometer
                            order_num1 0329308667
                            paint1 199
                            transmission 722428 03 269791
                            wiper BOSCH
                            Code Текст
                            211 AUTOMATIC LIMITED SLIP DIFFERENTIAL (ASD)
                            240 OUTSIDE TEMPERATURE INDICATOR
                            244 SPORTS SEATS, FRONT
                            281 AMG PERFORMANCE STEERING WHEEL
                            412 Unknown
                            420 AUTOMATIC TRANSMISSION 4-GEAR
                            531 AUTOMATIC ANTENNA
                            541 DOUBLE ROLLER BLIND USD.AS LUGG.AND PASSENG. GUARD
                            570 FOLDING ARMREST, FRONT
                            583 ELECTRIC WINDOW LIFTER, 2-WAY
                            598 Unknown
                            620 AIR POLLUTION CONTROL
                            645 WINTER TIRES M + S
                            653 SPORTS CHASSIS WITH 8-HOLE LIGHT ALLOY RIMS
                            663 LA-WHEEL 5-HOLE DESIGN
                            682 FIRE EXTINGUISHER
                            724 CARGO ANCHORAGE
                            750 MB AUDIO 30 RADIO WITH VK/RDS
                            855 TELEFON TELE AID AM "DOM", NOKIA, D-NETZ
                            873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
                            199 APPLICATION CODE FOR COMPONENT PROCESSING
                            071 Unknown

                            Despre ce masina e vorba Costin o cunosc?
                            Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                            Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                            Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                            Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc Gogule.. Nu, nu ai de unde s-o stii ca nu-i de-a "noastra"), nu-i din oras Dar cat de repede o sa apara O sa fi primul care o s-o vada, crede-ma!) Pacat ca-i T-model si ca n-are AC! Mersi inca odata Sper sa te sun pana in weekend

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF