Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

In ce norma de poluare se incadreaza w124 200 D!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In ce norma de poluare se incadreaza w124 200 D!!

    Salut...as dori sa achizitionez un 200 D din germania.. proprietarul respectiv mentioneaza in anunt ca este euro 2...

    Masina este din noimbrie 91...

    Mi-ar prinde bine niste sfaturi..unde sa ma uit sa vad daca este euro 2??? si ce alte aspecte sa iau in seama cand vreau sa achizionez asa un model..!

    Multumesc.. abia astept sa ma alatur clubului de proprietari mercedes !

  • #2
    E euro 1 clar.

    Comment


    • #3
      Eu cred ca o sa o incadreze la non euro. Ca exemplu, mertzurile 190 D sunt incadrate la non euro(model din 92, motor 1997 cmc diesel).

      Comment


      • #4
        interesant..cu toate ca nemtii spun ca sunt euro 2..
        ooofff... deja incep sa am retineri...

        Comment


        • #5
          Daca are D-kat, ar trebui sa fie Euro1.

          Comment


          • #7
            O fi incadrata la Euro2 la ei in urma unei schimbari de catalizator, pentru a obtine reduceri fiscale. Dar la noi conteaza cum a fost din fabricatie.

            Comment


            • #8
              acum ca o zice ca e euro 2 si de fapt e euro 1 nu ar fi mare filozofie..dar sa nu fie non euro...atunci deja e grav..

              ce ma sfatuiti sa merg mai departe sa cumpar masina..sau sa o las balta.. sa ma risc?

              k nici 2000 de euro sa dau pe taxa de prima inmatriculare nu ar fi prea placut..asta in cazul in care ar fi non euro..

              Comment


              • #9
                Bun ..... acuma vreau si eu sa stiu va rog daca e vre-un membru care si-a inmatriculat de curand un astfel de model .....sau macar daca a recarosat asa ceva ?
                Totusi neamtu care e "prost" spune ca masina are euro 2, insa romanu "destept" ca e non euro sau cum ?
                Sunt sanse sa fie masina euro 2 ? Daca e euro 2 R.A.R-u o trece ca euro 1 ?
                Dar daca e euro 1, desteptii o trec ca non euro ? Taxa de inmatriculare se plateste in functie de ce criterii? Ce zice neamtu ca e euro 2 ? sau euro 1 ? sau non euro ?
                In actele acestui model, cele nemtesti ce scrie ? Se specifica clar norma, sau asta se poate deduce din codurile si seriile care mai sunt pe acolo ? Din cate stiu daca pe acte nu scrie clar norma EURO1, EURO2, EURO ... lalala, atunci baietii de la RAR iau in considerare ce norma vor ei ? Care e treaba ?
                NU de alta dar nu vreau sa o aduc si sa zica ca e non euro si tre sa platesc la carnatii astia 923183139812839 de euro pentru o masina de 2000 euro ...... si in 2011 sa imi dea un sut in c**, cumva ca e rabla si ca nu mai pot circula cu ea :| ca deh.... e non euro....
                Ne poate ajuta si pe noi careva ? Doktore care esti profesor in tancuri, pe unde te aflii cand are nevoie lumea de tine ? ) Hai ca arde tzara ...... de-ar arde odata ... :|
                La sf saptamanii vreau sa aduc gamaoaia incoace, si vreau sa stiu si eu un lucru clar, deci va rog care le mai stie si a avut astfel de experiente puneti si voi va rog un post si ajutati un vecin la suferinta Mersi mult.

                PS: Am mai gasit linkul asta .... deci cumva dupa ce cumpar masina pot afla ce euro are, dupa ce uite domne le dau si 30 ron ..... si nici macar nu sunt clari; nu sunt in stare sa faca o baza de date ( deschisa publicului si viitorilor potentiali clienti ); la cati bani au incasat pana acum si cate milioane de autoturisme au inmatriculat ar fi trebuit sa fie si ei mai pusi la punct .... mi-e sila.... panarame



                Cu Respect,
                Olivian
                Last edited by MANIAC222; 05-13-2008, 13:02 PM.
                Dimsport Romania, Suceava
                Chip-tuning/ Flashtuning
                Tel: 0752923786
                ID Yahoo Messenger : dimsportsv@yahoo.com

                Comment


                • #10
                  Eu unul nu as cumpara acum masina nici macar daca as stii sigur ca e Euro2.

                  As astepta normele de aplicare a taxei ce se va introduce la 1 iulie. Pt ca teoretic lucrurile stau bine dar practic (prin testul de noxe RAR ce se prefigureaza -600€) inca nu sunt clare.

                  Comment


                  • #11
                    astept in continuare sfaturile si parerile dvs..

                    Comment


                    • #12
                      Asteptam....cat mai urgent daca se poate
                      Dimsport Romania, Suceava
                      Chip-tuning/ Flashtuning
                      Tel: 0752923786
                      ID Yahoo Messenger : dimsportsv@yahoo.com

                      Comment


                      • #13
                        m-am gandit sa dau o fuga pana la RAR sa intreb pe acolo....sa dau date despre masina..si sa imi spuna ei din ce norma face parte....
                        credeti ca o sa ma lamureasca???

                        atat timp cat nu am serii de la motor ceva..nu cred ca o sa imi spuna nimic..
                        macar euro 1 sa fie... doamne ajuta...
                        Last edited by PumaMS13; 05-13-2008, 19:48 PM.

                        Comment


                        • #14
                          Originally posted by PumaMS13 View Post
                          m-am gandit sa dau o fuga pana la RAR sa intreb pe acolo....sa dau date despre masina..si sa imi spuna ei din ce norma face parte....
                          credeti ca o sa ma lamureasca???

                          ...
                          Iti trebuie o copie dupa brief-ul masinii ca sa poti obtine o informatie pertinenta.

                          Comment


                          • #15
                            Cum am mai spus eu am luat un 124 af. 08. 1989 motor 2.5 TD pe brif scrie EURO 2 ,am fost cu ea la RAR (cerere constatare ) si raspunsul-NON EURO . Poza cu brif-ul
                            Attached Files

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF