Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w126 masina clasica?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • w126 masina clasica?

    Salutare.
    Stie poate careva care este minimul cand w126 va intra ca masina clasica? Trebuie sa fie 30 de ani de la iesirea din productie?
    Eu , dupa cum unii stiti, detin un w126 300 sel ..actualmente 2.5 D.
    Pe parcurs i-am adus unele imbunatatiri...revopsire totala, schimbat interior- total, etc dar tot...dizeliza a ramas si am tanjit mult dupa altceva.
    Acum mi s-a ivit ocazia sa achizitionez un 420 SEL model de america/canada, cel cu proiectoare separate.
    Pretul este bun pentru ca masina este cam tipla dar..ce am sa fac cu impozitul ca ma rupe...

  • #2
    Clasicisme...

    Buna ziua !


    W126 s-a produs pana in primavara lui 1993, asa ca pana la trecerea celor 30 de ani mai tre' s-astepti inca vreo noua ani. Retine, in Romania, ca sa ti-o ia de clasica, RAR-ul nu ia in considerare anul fabricatiei masinii tale, ci ultimul an de fabricatie al modelului respectiv.

    Si odata clasicizata, impozitul e zero...



    Dragos

    Comment


    • #3
      Uhaaa...ma gandeam ca pana in 1991...93 de fapt?(

      Asta e, deja am fost vorbit cu persoana sa il iau. Arata prea bine sa il las. Acma nah, sa vad de ma tin finantele pentru ca locuiesc in uk si aici ma rupe asigurarea..acasa e impozitul..ofof..ce lume

      Din ce m-am uitat pe mobile.de, unul la starea lui ajunge usor 5000 euro. Apai eu la 2000..e parfum.Dar..asta e..

      Comment


      • #4
        Bulgaria pana intra in categoria clasicelor.
        http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

        Comment


        • #5
          Ca sa clarificam putin treaba...W126 a fost fabricat pana in 1991 atat sedanul cat si Coupe-ul. In finele anului 1991 sa hotarat ca productia sa continue inca doi ani.

          Modelul care a fost fabricat in continuare dupa 1991 este 300SEL, care au fost destinate pentru Africa de sud si in Aprilie 1993 a luat sfarsit productia...

          Asa ca, pana ajunge retro mai e cale lunga!
          Last edited by mer_se280; 06-14-2014, 18:00 PM.
          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

          W126 280SE
          W123 280CE
          W126 500SEC
          W220 500L

          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

          Comment


          • #6
            Originally posted by NeRv1 View Post
            Salutare.
            Stie poate careva care este minimul cand w126 va intra ca masina clasica? Trebuie sa fie 30 de ani de la iesirea din productie?
            (
            Salutare , UK ! .
            Asa cum au scris si colegii , pentru a obtine certificat de vehicul istoric , ansamblul caroserie + motor al unei masini trebuie sa fi iesit din fabricatie de mai mult de 30 ani .

            Wiki iti arata un tabel cu modele W126 si ani de fabricatie . Te uiti si calculezi ultimul an + 30 .

            Comment


            • #7
              Mda. E clar. Cale lunga pana la retro. Ce fac pana atunci? O bag in vreo sura? Statul asta stie numai sa ia...pfff. Ma gandeam sa o aduc si sa fac din 2 una cum trebuie..problema este ca nu o sa fie niciodata cum trebuie fiind diesel plus ca, sincer, m-ar durea inima sa dezasamblez o asa masina in starea ei.
              M-am gandit si la o eventuala recarosare...dar tot trebuie sa mergi cu motorul vechi montat...adica...tot caca ca trebuie modificari.
              Nici nu e de mirare ca dispar de pe strazi...
              Am sa pun si o poza sa vedeti cam de ce e vorba
              Last edited by NeRv1; 06-15-2014, 13:35 PM.

              Comment


              • #8
                Asta este bijuteria
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  La prima vedere arata bine. Culoarea Almadinrot 512...destul de rar pe W126, au fost festite dupa '88 aceasta culoare.

                  Chiar, din ce an e SEL-ul?
                  Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                  W126 280SE
                  W123 280CE
                  W126 500SEC
                  W220 500L

                  'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                  Comment


                  • #10
                    Off topic... Nu este aceeasi culoare ca la W126-le din pozele urmatoare? Atasez si un link; masina este de vanzare. http://olx.ro/oferta/mercedes-w-126-ID1b2Ib.html
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Nu...culoarea de mai sus este Barolorot 540 http://www.meinbenz.de/farben/126/126_540_barolorot.htm
                      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                      W126 280SE
                      W123 280CE
                      W126 500SEC
                      W220 500L

                      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu exact ce an e. Daca ma iau dupa numar ar fi 86..dar nu cred. Azi vorbesc cu el sa merg sa il iau spre sfarsitul saptamanii. Voi posta atunci mai multe foto.

                        Comment


                        • #13
                          Din ce mi-a zis..masina e din '85. Vineri o iau. El o are de 17 ani. Nu am reusit sa rezolv nimic si e pacat sa o pierd. La starea ei ..nu se gasesc degraba. Asa ca..probabil am sa o tin pe nr de UK pana se schimba ceva..iar cel de Ro..am sa il vand..

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by NeRv1 View Post
                            Din ce mi-a zis..masina e din '85

                            Dupa seria VIN posibil sa aflam mai multe!
                            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                            W126 280SE
                            W123 280CE
                            W126 500SEC
                            W220 500L

                            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                            Comment


                            • #15
                              Seria VIN domnilor. Cine se pricepe? Sa aglam mai multe detalii . Postez o poza apoi altele cu masina

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF