Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w126 masina clasica?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Levi View Post
    @ mer_se280
    Fericitule ! Tu, de la anu', nu mai plătești biru' !

    Nu ma intereseaza...adica aici la noi nu!
    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

    W126 280SE
    W123 280CE
    W126 500SEC
    W220 500L

    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

    Comment


    • #32
      Originally posted by mer_se280 View Post
      Scuze , nu am fost atent . Am crezut ca se discuta de W116 .

      Revenind la W126 , cine este interesat de seria 1 , motorizari , ani de fabricatie , se poate informa aici :



      Stima ! .

      Comment


      • #33
        Salut,legat de W126,cel mai bine suna la retromobil si vb cu ei...,eu am vb si mi-au spus in felul urmator ca se ia din momentul in care sa produs prima masina din seria w 125,si anume din decembrie 1979,...deci sunt 30+...,chiar daca masina este din 1990,o sa o poti inmatricula

        Comment


        • #34
          Scuze W 126

          Comment


          • #35
            Originally posted by comi84 View Post
            se ia din momentul in care sa produs prima masina din seria
            Gresit .

            Pentru inscrierea unei masini ca vehicul istoric se ia in calcul anul in care a incetat fabricatia + 30 , nu cand sa produs prima masina din seria respectiva .

            Stima ! .

            Comment


            • #36
              Salutare, Sunt nou pe acest forum si as vrea sa stiu ce am de fabricatie ar trebuii sa fie modelul w126 ca sa poata fi incadrata la masian istorica si sa nu se mai perceapa impozit? Va multumesc

              Comment


              • #37
                Originally posted by Hirig888 View Post
                Pentru cei interesati ,urmatoarele modele din W126 cu respectivele motorizari, se vor califica pentru Retromobil , incepand cu ianuarie 2015 :
                Years Model Chassis Engine Market Built
                1979–1985 280 S W126.021 M110.924 2.8L I6
                1979–1985 280 SE W126.022 M110.987 2.8L I6
                1979–1985 380 SE W126.032 M116.963 3.8L V8
                1979–1985 500 SE W126.036 M117.963 5.0L V8
                1980–1985 280 SEL W126.023 M110.987 2.8L I6
                1980–1985 300 SD W126.120 OM617.951 3.0L I5
                1980–1985 380 SEL W126.033 M116.963 3.8L V8
                1980–1985 500 SEL W126.037 M117.963 5.0L V8
                1980–1985 500 SEC W126.044 M117.963 5.0L V8
                1981–1985 380 SEC W126.043 M116.963 3.8L V8

                Deci daca faci rost de un motor din cele mai sus, ai toate sansele


                Originally posted by orastean22 View Post
                Salutare, Sunt nou pe acest forum si as vrea sa stiu ce am de fabricatie ar trebuii sa fie modelul w126 ca sa poata fi incadrata la masian istorica si sa nu se mai perceapa impozit? Va multumesc


                A postat colegul Hirig888...
                Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                W126 280SE
                W123 280CE
                W126 500SEC
                W220 500L

                'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                Comment


                • #38
                  Pentru a achizitiona un astfel de model de unde mi-ati recomanda sa-l achizitionez? Ro, Germania, Franta...etc

                  Comment


                  • #39
                    In RO este destul de ''sarac'' piata in aceea ce priveste W126 la capitolul originalitatii (multe sunt transformate in Diesel), deci ramane varianta Ebay, Mobile, Autoscout24 etc. unde poti gasi agregate ''intregi'' daca pot spune asa!


                    Stima
                    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                    W126 280SE
                    W123 280CE
                    W126 500SEC
                    W220 500L

                    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                    Comment


                    • #40
                      Asaa...acuma. Masina am luat-o, am adus-o acasa pe roti si toate bune.
                      Nu am reusit sa fac trecerea din A in B. Acuma stateam si ma gandeam ce sa fac pentru ca acasa nu are cine sa aiba grija de masina. Vroiam sa ma intorc dar planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din piata...
                      Am citit pe retro mobil si se pare ca legea s-a schimbat cumva?? Stiti ceva?
                      Adica acuma se specifica ca vehiculul sa fi fost inmatriculat sau fabricat acum minim 30 de ani!!
                      Care sa fie? Am scris email la retromobil dar nu am primit raspuns.
                      Daca nu se trece pe retro. Cine e interesat..in zona 5000..are w126 pe original, impecabil..cu test

                      Comment


                      • #41
                        Am primit raspuns azi de la Retromobil. Daca masina a fost fabricata sau inmatriculata acum 30 de ani se poate inscrie ca vehicol istoric Deci..cam intr-un an si ceva..e apta

                        Comment


                        • #42
                          Așa e-mail să tot primești (primim)!

                          Comment


                          • #43
                            Buna ziua !


                            Din cate stiu eu, cei treizeci de ani tre' sa treaca din momentul in care un anumit model nu se mai fabrica, si nu de la data la care a fost inmatriculat sau produs exemplarul detinut de tine. Si pot fi diferente mari intre aceste date...



                            Dragos

                            Comment


                            • #44
                              S-a schimbat de la 1 Ianuarie. 30 de ani de la data fabricatiei.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Heavy D. View Post
                                Buna ziua !


                                Din cate stiu eu, cei treizeci de ani tre' sa treaca din momentul in care un anumit model nu se mai fabrica, si nu de la data la care a fost inmatriculat sau produs exemplarul detinut de tine. Si pot fi diferente mari intre aceste date...



                                Dragos
                                In decembrie 2014 s-a schimbat ceea ce stii tu.
                                Acum, daca in talon/CI la anul de fabricatie scrie 1985 sau mai putin, masina are cei 30 ani ptr vehicul istoric.
                                Deci, adunati 30 ani la data anului de fabricatie de pe talon / CI si vedeti cand e eligibil ptr vehicul istoric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF