Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Informatii despre Mercedes 560SEL!!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Informatii despre Mercedes 560SEL!!!

    Sunt interesat sa imi iau un 560 SEL si as vrea sa imi dea cineva niste informatii in legatura cu acest model(fiabilitate,preturi si accesibilitate piese,consumul constatat de prorietari de asa ceva,nu date de fabricant).Ce probleme ar fi cu ele,in afara de faptul ca au cutiile automate(mercedes in general)cam slabutza.Sunt interesat si de Audi V8 si oscilez intre cele doua.Astept informatii si sugestii

  • #2
    Cred ca alegerea corecta ar fi SEL-u.Impozitu este cam mare 36 de mil pe an consumul 25-30% in oras,afara poa sa ia si 14 15.succes

    Comment


    • #3
      Originally posted by 560sel_87 View Post
      Cred ca alegerea corecta ar fi SEL-u.Impozitu este cam mare 36 de mil pe an consumul 25-30% in oras,afara poa sa ia si 14 15.succes
      Nu ma gandeam ca consuma asa mult 560SEL.Am o cunostinta care are asa ceva de vreo 4 ani si mi-a zis ca ii ia 16 in oras,dar nu am crezut.Ma gandeam ca ia cel mult 23-24,da nu 25-30.Si la stilul in care mergeam si cu BMW-ul imi lua de obicei 22-23,ca nu ma puteam abtine sa nu-l calc putin pe coada.

      Daca stie cineva vreun W126 SEL/SEC de vanzare dar la un pret omenesc(nu la preturi astronomice cum sunt la noi in general,avand in vedere impozitul gigantic,consumul),sa-mi lase un PM.Nu conteaza ce motorizare e(preferabil V8,dar ma multumesc cam cu orice motorizare),doar sa nu fie diesel si sa aiba macar tapiserie din piele.
      Last edited by doktor4carz; 08-20-2008, 00:47 AM.

      Comment


      • #4
        un 560sel decent cu piele costa cam de la 8000e in sus.Sec este mai ieftin poti gasi la 6000,au fost cateva pe forum.

        Comment


        • #5
          Afara exista SEL-uri la preturi destul de mici...dar apare problema taxei...
          Am gasit unul destul de interesant cu 2000 de euro, full: piele,computer de bord,tempomat,webasto,incalzire in scaunele actionate electric fata spate cu memorie...etc...


          Opties
          Airco, Audio, Centr. deurvergrendeling, Cruise control, Elektrische ramen, Elec. verstelbare stoelen, Leren bekleding, Lichtmetalen velgen, Middenarmsteun, Stuurbekrachtiging, Verwarmde spiegel(s), Verwarmde voorstoel(en), Warmtewerend glas. Full options, Lederen bekleding, airco, elektrisch verstelbare stoelen met geheugen, stoelverwarming, elektrische ramen voor en achter, lichtmetalen velgen, cruise controle, standkachel, stuurbekrachtiging, etc.,

          Mercedes-benz S-klasse 560 SEL V8 Automaat
          Prijs € 2.000
          Bouwjaar 06-1986
          Kilometerstand 134.798 km
          Kleur Blauw
          Brandstof Benzine
          Carrosserie Sedan
          Transmissie Automaat
          Aantal deuren 4
          Cilinderinhoud 5.547 cc
          Attached Files
          Last edited by dan500se; 08-20-2008, 07:50 AM.
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #6
            Mersi de informatii!Dar de ce costa mai putin un SEC?Pentru ca dupa parerea mea este mult mai impresionant decat un SEL,desi fiecare e cu parerile lui.Oricum pentru o masina asa veche/consumatoare/impozit mare nu isi merita pretul SEL-ul,in nici un caz.Cand ma gandesc ca in Germania se vand pe trei lei si apoi ma gandesc la ce preturi astronomice pot sa ceara la noi pe el,mi se face rau.Eu am o cunostinta care are un 560SEL de vanzare in stare buna+o masina mai mult sau mai putin intreaga pentru piese,la 5000 euro negociabil.Atat ca are ceva probleme in ultimul timp cu motoru(nu trage pana dupa 2000RPM)si ii lipseste regulatorul sau distribuitorul de la suspensia spate(e modelul cu suspensie self-leveling fata/spate).Oricum eu atatia bani pentru o masina asa veche nu as da,clar.Poate pe un SEC as da.De la 5000 euro in sus gasesc balene de vanzare.La 8000 de euro gasesc o balena serioasa.Trebuie sa stau putin sa ma gandesc ce sa fac,sa nu cumva sa fac o prostie si sa regret apoi
            Last edited by raduch; 08-20-2008, 10:21 AM.

            Comment


            • #7
              Crede-ma in ultimele luni am vazut foarte multe W126 cu multe motorizari mai mult sau mai putin originale-modificate-pe gaz...etc!
              Dar nici unul nu a meritat banul cerut de vanzator!
              Iar de cumparat unul in stare foarte buna din Romania e extrem de greu si mai ales costisitor dupa cum a scris si colegul nostru mai sus...
              Nici eu nu as da 8000 de euro pe o masina de peste 20 de ani chiar daca iubesc foarte mult acest model!

              Masina aceea din Olanda am avut de gand ca sa o iau eu mai ales ca lucrez la o firma olandeza deci as putea eventual sa o tin inmatriculata acolo dar si la ei sunt taxele destul de mari pentru buzunarul meu...
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • #8
                Originally posted by 560sel_87 View Post
                un 560sel decent cu piele costa cam de la 8000e.
                Cred ca glumesti. Cel mai scump 126 din Romania pus la vanzare e cel al lui Godini Franco, care cere cand 8000 cand 11.000 de euro, masina pe care o s-o vanda la pretul asta peste 100 de ani. Dupa parerea mea in contextul actual economic pretul acestei masini nu ar trebui sa sara de 1500 de euro, avand in vedere consumul monstruos, taxele anuale, taxa rca, intretinere scumpa din lipsa de mecanici dibaci. Iar piata imi da dreptate.
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • #9
                  Cine isi permite sa mearga cu motorul ala,isi permite sa o si cumpere,si in plus nu e cobra este S care intrece la dotari multe masini din ziua de azi si care este foarte durabil intru totul este masina nu ca plasticele din ziua de azi.O masina noua nu este neaparat buna.
                  Eu am 560SEL si pana acum nu am avut nici o problema timp de 2 ani,singura problema a fost cand am luat-o ii curgea ulei din caseta de directie.Consumul nu sare de 40 nici in kickdown.Asa in oras la plecari in 2000-2500de ture sare unpic de 30 dar apoi scade la 15-16 cand merge la relanti.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by 560sel_87 View Post
                    Cine isi permite sa mearga cu motorul ala,isi permite sa o si cumpere.
                    Cine isi permite nu-si cumpara mercedes de 25 de ani.
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by carmine View Post
                      Cine isi permite nu-si cumpara mercedes de 25 de ani.
                      De ce esti asa de sigur ? Eu unul mi-as cumpara si stiu multe alte persoane care ar face acelasi lucru! Pana la urma e o chestie de gust nu de ani (vechime)...
                      Last edited by stronger666; 10-13-2009, 23:10 PM.
                      1982 Mercedes w123 240D
                      1992 Mercedes w124 200D

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu de unde ai putea sa cumperi tu 560 SEL.Personal nu cunosc decat 3 (trei) 560 sel-uri in toata tara si cred cu convingere ca sunt cam singurele si anume: 1.Este al meu,2.al unui tip Razvan 3.celebrul Godini care cere pe el 11k de koko.Celelalte 560 sel-uri care au ajuns in tara dupa 1990 au fost demuuult dizelizate cu legendarul si nemuritorul 3000D de pe w123.
                        MÃREAȚA COBRA

                        Comment


                        • #13
                          1.In ce lume mica traim......3 masini in toata tara? Stiu eu in Crangasi 2 in Drumul Taberei 3 (2 din ele sigur sunt 560) una in zona Trapezului una unde mai e si un SEC 560 si astea doar in Bucuresti.La Arad sunt cel putin 5 pe care am fost sa le vad anul trecut.

                          2 Unde a vazut colegu ca un SEC e mai ieftin ca un SEL. Faptul ca ma vandut-o eu cu 3000 E nu se poate pune un reper pt ca aveam nevoie de bani iar ca o informatie pe mine masina aia m-a costat peste 5000 E.

                          3 Incaodata se comfirma faptul ca multi din cei impatimiti de Mercedes au ajuns intamplator in posesia acestei marci si o vad doar ca pe un mijloc de transport neavand nimic in comun cu pasiunea pt un anume tip sau marca de masina, putea lafel de bine sa fie Citroen sau Lada.
                          Cine e pasionat de acesta marca de masina isi poate da seama usor, fara sa ceara sfaturi, ca W126 a fost cea mai reusita masina facuta vre-odata iar cu W140 a inchis gura tuturor. Daca te gandesti ca un consum de 25-30% pt un motor de aproape 6000 de cc e mare sau''la banii aia iti iei ceva mai NOU'' nu trebui sa stai pe ganduri. Nu iti trebui un Mercedes. Nu o zic in nume de rau. Daca te gandesti la o masina mai NOUA doar ca are niste ani mai putin iti trebui un mijloc de deplasare si sa iti ofere siguranta si cheltuieli minime. Cine are w126 sau w140 stie ca iti mananca banii si incontinu trebui sa bagi in ea si nu ajungi niciodata la un final. Incontinu se stica cate ceva dar doar pt PLACEREA de a o conduce si senzatia ce ti-o da, pentru un pasionat, merita tot efortul. Asta explica si de ce au ajuns 90% din ele in starea in care au ajuns, adica jalnica.
                          Pt multi ''impatimiti'' conteaza doar imaginea iar in cele din urma le moare si aia.
                          Last edited by rommy20005; 10-14-2009, 04:25 AM.

                          Comment


                          • #14
                            Tot citesc pe acest forum ''CONSUMUL MONSTRUOS'' la masini de 6000 de centimetri cubi. Haideti sa facem o socoteala simpla.
                            Daca un motor de 6000 CC consuma 30% inseamna ca unul de 3000 CC ar consuma 15% asta ar insemna ca unul de 1500 CC ar consuma 7,5%. Cat consuma un MATIZ care are 800 sau 900 CC ? Peste 10%. Cat consuma in Passat de 2000 CC ? Peste 12%.
                            E......., NU CONSUMA MULT sau MONSTRUOS ci nu iti permiti TU. Nu iti trebui o masina cu motor mare.


                            (Am postat de 2 ori pt ca nu mai mi-a permis EDIT-ul)
                            Last edited by rommy20005; 10-14-2009, 04:52 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ionutz_ng View Post
                              Nu stiu de unde ai putea sa cumperi tu 560 SEL.Personal nu cunosc decat 3 (trei) 560 sel-uri in toata tara si cred cu convingere ca sunt cam singurele si anume: 1.Este al meu,2.al unui tip Razvan 3.celebrul Godini care cere pe el 11k de koko.Celelalte 560 sel-uri care au ajuns in tara dupa 1990 au fost demuuult dizelizate cu legendarul si nemuritorul 3000D de pe w123.
                              La fel se discuta si despre w123 anu' trecut, si multi mi-au sarit in cap cand am zis ca o sa ajunga sa coste cateva sute de dolari. Mai vorbim la anu', in primavara.

                              @Ionutz_ng

                              Ca tot nu esti pasionat de marca, poate ne povestesti si noua epopeea ta cu aceaste masini purtatoare de stema pe capota, cu sumele investite etc. Asta asa, ca nu ne pasioneaza toroapele astea. Pe un alt topic, bineinteles.
                              Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                              http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                              http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF