Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w116 stie cineva de vanzare ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Il rog pe mariusica72 sa deschida topic cu prezentarea la sectiunea My Car.

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • #47
      Originally posted by Zeus View Post
      Il rog pe mariusica72 sa deschida topic cu prezentarea la sectiunea My Car.
      Imi cer scuze...trebuie sa mai consult regulamentul.

      Multumesc pentru sfat ..si am sa ma conformez.

      Comment


      • #48
        Incep sa ma bucur ca n-am probleme la tabla.
        Credeam ca e o adevarata problema sa faci un motor dupa poze, dar la tinichigerie /vopsitorie sunt costurile adevarate.

        Comment


        • #49
          Postez aici poate se materializeaza ceva. De cand am luat 116-le am adunat atâtea piese ca îmi mai ajung de o masina, asa ca ma gândesc la un nou proiect (w116 AMG Black).
          Prin urmare caut o caroserie întreaga, preferabil cu suspensii pe ea, si cam atât. In rest nu ma intereseazã sa aibã nimic de gen motor, cutie sau interior.
          Ma gândeam la cel de la focsani care se se dezmembreaza, dar problema e ca s-a decupat plafonul cu totul.
          Attached Files

          Comment


          • #50
            Asta ar fi un proiect frumos...dai bice si nu te lasa .
            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

            W126 280SE
            W123 280CE
            W126 500SEC
            W220 500L

            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

            Comment


            • #51
              Originally posted by andrei_dent View Post
              Postez aici poate se materializeaza ceva. De cand am luat 116-le am adunat atâtea piese ca îmi mai ajung de o masina, asa ca ma gândesc la un nou proiect (w116 AMG Black).
              Prin urmare caut o caroserie întreaga, preferabil cu suspensii pe ea, si cam atât. In rest nu ma intereseazã sa aibã nimic de gen motor, cutie sau interior.
              Ma gândeam la cel de la focsani care se se dezmembreaza, dar problema e ca s-a decupat plafonul cu totul.
              Sunt 2 bucati , dar nu au suspensii hidraulice - daca la asta te refereai.
              Amandoua sunt in "judetul " Bucuresti - aia verde (1400 euro) motor calat, schimbator la volan si aia albastra ( tot cam banii astia ).
              Cred ca pe la 1000 euro se vor vinde, avantaj ca au acte si par OK la tabla.

              Ai curaj sa mai incepi una, dupa aventura " puzzle "

              Comment


              • #52
                Originally posted by altho View Post
                Sunt 2 bucati , dar nu au suspensii hidraulice - daca la asta te refereai:
                Adica sa aibã roti, pe care sa se poata deplasa, asta vroiam sa zic. Cam ceva cum e in poza.
                Alea doua de la București sunt masini întregi, care se pot face, pãcat sa le strici/modifici. Am sa sun pe ãla la focsani sa întreb cat vrea pe coaja.
                Attached Files

                Comment


                • #53
                  Off topic

                  Originally posted by andrei_dent View Post
                  Cam ceva cum e in poza.
                  Păi, ia-o p-aia din poză !
                  Lord W126 500SE -> 2.5D
                  Lady W123 230C -> 240D
                  W124 -> 200D
                  W208 CLK200 -> 2.0

                  W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                  Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                  Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                  Comment


                  • #54
                    Adica tu vrei o coaja goala, la care sa cauti suruburi/piese pe care nu le gasesti nici la una completa?
                    Eu zic sa te mai gandesti...
                    Broasca mea oval - aia acoperita de afara - este in stadiul "coaja ", dar se gaseste ptr ea orice piesa noua/sh pana la ultimul surubel.
                    Ceea ce nu pot spune despre Mercedes W116.

                    Comment


                    • #55
                      Are dreptate Dan, sa nu te gandesti la asa ceva! Mai bine una intreaga decat sa cauti ulterior piese ca 'nebunul' pe ici colo.

                      P.S. Vezi ca si el isi cauta carcasa filtru si isi gaseste...asa ca...!



                      Stima
                      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                      W126 280SE
                      W123 280CE
                      W126 500SEC
                      W220 500L

                      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                      Comment


                      • #56
                        Cam asa arata coaja - de vw.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #57
                          In viziunea mea ar trebui sa fie o masina completa (cu suruburi si surubele cum zicea Dan) dar careia sa ii lipseasca fix piesele care la am eu in plus si pe care sa ii transplantez o mecanica de w126 500se.
                          Si vrabia malai viseaza asa ca visez si eu in continuare.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by altho View Post
                            Sunt 2 bucati , dar nu au suspensii hidraulice - daca la asta te refereai.
                            Amandoua sunt in "judetul " Bucuresti - aia verde (1400 euro) motor calat, schimbator la volan si aia albastra ( tot cam banii astia ).
                            Cred ca pe la 1000 euro se vor vinde, avantaj ca au acte si par OK la tabla.

                            Ai curaj sa mai incepi una, dupa aventura " puzzle "
                            Aia verde e varza la tabla,are motor calat, interior ars de soare, selector cutie viteze blocat, aerul sigur nu merge. Masina e buna de luat numai ca "donatoare" si la un pret de maxim 500euro. Va spun ca am fost sa o vad personal acum o luna si ceva. In poze arata bine dar la fata locului e varza. Cred ca sta de aproape 10 ani nemiscat sub acel pom.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by andrei_dent View Post
                              In viziunea mea ar trebui sa fie o masina completa (cu suruburi si surubele cum zicea Dan) dar careia sa ii lipseasca fix piesele care la am eu in plus si pe care sa ii transplantez o mecanica de w126 500se.
                              Si vrabia malai viseaza asa ca visez si eu in continuare.

                              Sincer nu te inteleg! De ce vrei sa ii faci n'zeci de modificari cand ai putea sa iti cumperi una intreaga care sa aiba deja un V8 pe ea? Te costa o caruta de bani pana cumperi toate componentele pentru a aduce modificari dupa placul tau ...parerea mea!

                              Un exemplu: am gasit la vecinii nostrii la vanzare W116 cu V8 350 SEL cu motorul original M116 la un pret de 988 €! Pe care ulterior o poti trece la retro, dar daca faci modificari unei coji (ce ai mentionat mai sus) nu stiu daca o sa reusesti sa te bucuri de ea...


                              P.S. Asta este doar o parere personala!



                              Stima
                              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                              W126 280SE
                              W123 280CE
                              W126 500SEC
                              W220 500L

                              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                              Comment


                              • #60
                                E doar o idee, nu ma apuc de inca o masina.
                                Ziceam asa, daca as gasi o caroserie cu vreo 3-400 lei as lua-o si ca ornament de gradina.
                                Last edited by andrei_dent; 05-13-2014, 11:48 AM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF