Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AC w126 adaptare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AC w126 adaptare

    salut,
    Mercedesul pe care vreau sa il cumpar nu are AC-ul functiunal (SE560 cu motor de 2.5D). Proprietarul mia spus ca trebuie umplut cu freon, lucru care i la spus si proprietarul de la care a cumparat el masina. Maine ma duc sa vad masina si vreau sa stiu daca pot verifica cumva daca este o problema de adaptare sau una de alta natura. Daca nu este adaptat cam la ce costuri se ridica rezolvarea problemei.
    In speranta unui raspuns cat mai promt va multumesc anticipat

  • #2
    Acum vad ca esti din Targu Mures .

    Vezi ca si Levi este din Targu Mures si are w126 250 D ( recent facut ... inca e in lucru cu ea)


    Vorbeste cu el si poate va intalniti sa vezi cam cum merge dracia si cam peste ce bele dai la modelul asta. (si bineinteles , cat te duce rezolvarea belelelor , ca si asta e important in ziua de azi)


    Pentru arhiva :


    Parca asta ai scris ca este masina cu pricina : poate o cunoaste / recunoaste cineva


    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


    Mercedes SL 560
    Pret (cu TVA): 1,600 EUR (pret negociabil)

    Caroserie: Berlina

    Informatii:
    Fabricatie: 1989, 175,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 70 kW (95 CP), Cilindree: 2497 cm³, diesel, negru-metalizat, Numari de usi: 4/5, Tara de origine: Germania, Tara inmatricularii: Romania.

    Echipament aditional:
    ABS, carlig remorcare, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, tapiserie piele, jante aliaj, trapa, radio/CD, servo directie, antifurt, scaune incalzite, proiectoare ceata, suspensie reglabila

    Informatii suplimentare:
    fara accident

    Descrierea Vehiculului:
    Stare buna de functionare, acte la zi, itp 2010, ACCEPT VARIANTE

    Detalii Contact
    Romania , Moinesti (jud. Bacau),
    tel.: +4 0746896301
    Attached Files
    Last edited by w124researcher; 07-28-2010, 13:02 PM.
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

    Comment


    • #3
      Ovidiu, te ajut cu cea mai mare plăcere, sună-mă când vrei tu, te duc la om, îţi încarcă, te duc la electrician, "te leagă", şi o să îngheţi instantaneu !!!
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • #4
        Mi se pare mie, sau sunt sărite butoanele de pe portiere, cele de reglaj electric ale scaunelor ? Că în anunţ, omu' zice numai de scaune încălzite (la alea se văd butoanele), nici pomeneală de "scaune reglabile electric", totuşi, în poze se văd acele comenzi de pe portiere ...
        Cred că am voie să comentez, nu este un topic cu anunţ. Din poze, maşina e OK la preţul ăsta, dacă o fură la 1400 EU, mai rămân bani de BR F.A. Holsten.
        Last edited by Levi; 07-28-2010, 18:24 PM.
        Lord W126 500SE -> 2.5D
        Lady W123 230C -> 240D
        W124 -> 200D
        W208 CLK200 -> 2.0

        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

        Comment


        • #5
          Salut Levi! Pana la urma ai rezolvat treaba cu compresorul de AC? Ma refer la legaturile electrice. Te salut Ovidiu! Hai ca se aduna si muresenii!!!
          W202 elegance / 1.8 benzina,1993

          Comment


          • #6
            Originally posted by zsolti1981 View Post
            Salut Levi! Pana la urma ai rezolvat treaba cu compresorul de AC?


            Da, merge bine !
            Lord W126 500SE -> 2.5D
            Lady W123 230C -> 240D
            W124 -> 200D
            W208 CLK200 -> 2.0

            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

            Comment


            • #7
              Primul pas

              Am fost astazi si am luat masina. Este in stare destul de buna. Am facut cu ea 250 km si nu am avut probleme. Masina este lenesa, mai ales in urcare dar pe drum drept se intinde bine. Interiorul este destul de ingrijit isr cu exceptia butoanelor de la reglajul scaunelor din fata, kilometrajul, turomrtrul, lumini din bord, functioneaza totul inclusiv reglajul si incalzirea banchetei din spate.
              Maine doresc sa ma intalnesc cu Levi sa vada si el masina pe viu si sa ma sfatuiasca in unele privinte. Am sa va tin la curent cu modificarile care le va suferi masina(nu ma refer la tuning).
              Toate cele bune

              Comment


              • #8
                Salut Ovidiu! Te-am vazut astazi cu masina in zona Fortuna,pe la ora 19.E frumoasa,sa ai bafta de ea!
                W202 elegance / 1.8 benzina,1993

                Comment


                • #9
                  Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara incidente ,ce ai enumerat sunt lucruri minore si se remediaza ,cu puturosenia in schimb asta e : motorul mic coaja mare nu ai ce sa ii faci mai ales la impozitele actuale :|

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari Ovidiu !

                    Nu uita sa ii faci un topic de prezentare si sa pui poze la My car .



                    Bafta !

                    PS : pana la urma cat ai dat pe ea ?
                    .
                    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                    Comment


                    • #11
                      Am negociat pana la 1350 euro. Eu zic ca am facut o afacere buna. Acuma ramane de vazut cat mai trebuie bagat in ea

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu cum e cu pragurile,podul pedalier... ma rog... cu rugina in general in zonele in care nu se vede, nu stiu cat de bine s-a facut adaptarea (din cate ai zis tu nu foarte bine, daca nu mai merge nici macar vitezometrul), dar oricum eu zic ca ai scos un pret foarte bun pe ea. Sper sa o folosesti cu sanatate si cat mai putine necazuri.

                        Comment


                        • #13
                          Nu vreau să mă bag peste ceteraş, că nu-i frumos, dar totuşi îmi permit să fac un mic comenteriu vis-a-vis de maşina lui Ovidiu. Ne-am întâlnit astăzi, şi am văzut fierul. La preţul la care l-a luat, e OK. Motorul în sine pare în regulă, dar are mici greşeli mecanice, gen furtune de vacuum legate aiurea (nu se opreşte din cheie, trebuie ţinută apăsată frâna sau oprit motorul de la clapetă, deci clar probleme de vacuum), paletă ventilator cu joc în ax, amortizor întinzător curea obosit. Furtunele de climă nu sunt legate, rămâne de văzut ce e cu agregatul, sperăm să fie OK. În rest, motorul toarce lin. Probleme are la tăblărie, dar sunt locale, nu intru în detalii. Parbriz crăpat, la fel şi semnalizarea faţă stânga. Lipsă pompă vacuum (cea de lângă roata de rezervă), deci canci închidere centralizată. Probleme multe are şi el la partea electrică, multe accesorii nefuncţionând. O să se bucure electricianul ...
                          Sunt curios, dacă cineva îl va ajuta cu un VIN decodat, vom afla ce a fost la origini. Dotări are cu carul (ex: cârlig Bosal !). Ce să spun ? Ce i-am spus şi lui : trebuie pusă pe ea mână de MESERIAŞ, şi maşina are şanse să ajungă al 2-lea cel mai frumos W126 din zonă (după a mea ; fără ofense, Ovidiu ). Tot ce trebuie, sunt răbdarea, banii şi PASIUNEA. Cum s-a exprimat fericitul proprietar, are această intenţie, iar eu îi doresc şi pe această cale mult succes !!!
                          Last edited by Levi; 07-30-2010, 21:31 PM.
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • #14
                            Stiu eu unul care are niste meseriasi super in zona !

                            Comment


                            • #15
                              Off topic

                              Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
                              Stiu eu unul care are niste meseriasi super in zona !
                              Mă gândeam că scap de data asta, dar văd că nu dormi !!!
                              Lord W126 500SE -> 2.5D
                              Lady W123 230C -> 240D
                              W124 -> 200D
                              W208 CLK200 -> 2.0

                              W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                              Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                              Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF