Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

O parere despre 126 plz?!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O parere despre 126 plz?!

    Buna ziua ...


    De curand am achizitionat un W 126 din Bucuresti cu motor 3000 D cobra in 4 trepte fabricatie '81... B-11-KJJ.... masina a stat pe dreapta de ceva timp pe Margeanului in sect. 5 Bucuresti , linia lu' 139, 226 .... cunoaste cineva masina ... imi poate spune ceva ce ar trebui sa stiu ... Accept orice comentariu ! :P )

    O zi buna !
    Last edited by maryus9; 05-24-2010, 13:05 PM.
    W 126 300 D 1981
    W 124 200 D 1993

  • #2
    Ceva poze ? In detaliu si vedem ce e de precizat...Bine ai venit in club w126
    `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

    now - bicicleta !

    0744 239 949

    WEB
    http://garajautodiag.blogspot.com

    Comment


    • #4
      Originally posted by maryus9 View Post
      Poze 126 :
      Este parcata la gura de metrou de la Gorjului? Daca da, stiu masina...Trec aproape zilnic pe langa ea. Chiar ma intrebam a cui este!
      Mai trebuie lucrat la ea. De mers cum merge? Ce motor a avut la origine?
      Am vazut intr-o zi doi baieti mesterind pe la ea, probabil tu erai unul dintre ei. Daca mai vad miscare, o sa opresc sa te salut. Pana atunci, spor la treaba!
      PS: de la intersectie de la Gorjului, la vreo 50 de metri, pe Moinesti, inspre Bd. Timisoara, este un 126 negru, sti ceva de el?

      Comment


      • #5
        In primul rand s-o stapanesti sanatos!!!
        Masina facea tusa de foarte multa vreme in zona Margeanului, asa cum spui. Suita pe trotuar si in imediata ei vecinatate, un W123 spumiera...vai mama lui. Din pacate n-am feedback-uri ref. la acest W126 sa-ti pot preciza. Am vazut-o insa cum arata acum vreo 3 luni de zile si stiu cat de mult ai de lucru la ea s-o aduci pe linia de plutire. Interiorul era cam bombardat, dar, cu pasiune si multe ore alocate o poti face sa arata precum o adevarata nava amiral a firmei Mercedes.
        Mult succes si tine aproape de membrii Forumului!

        Comment


        • #6
          Bineinteles ca un retardat a zgariat-o de jurimprejur ca asa e in romanica....cu r mic. Mai ai treaba la ea dar nu e imposibil.Daca vrei sa o faci calumea trebuie sa scapi de motorul de cobra si sa pui un benzinar daca iti place daca nu un diesel de w124 de 2.5 cu impozitul mic si e chiar ok raport putere consum.Spun asta ca asa am eu. Cred ca zaresc ca a avut sirocou ca vad ceva comenzi webasto acolo sub scrumuiera. Am un model exact ca al tau la interior .. ma refer la clima ciudata cu 3 rotite de reglaj. Fete de portiera pentru fata am eu dar nu prea cunosc starea si erau cu scaune electrice la mine .
          Last edited by sovieticool; 05-25-2010, 15:56 PM.
          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

          now - bicicleta !

          0744 239 949

          WEB
          http://garajautodiag.blogspot.com

          Comment


          • #7
            Originally posted by sovieticool View Post
            Bineinteles ca un retardat a zgariat-o de jurimprejur ca asa e in romanica....cu r mic. Mai ai treaba la ea dar nu e imposibil.Daca vrei sa o faci calumea trebuie sa scapi de motorul de cobra si sa pui un benzinar daca iti place daca nu un diesel de w124 de 2.5 cu impozitul mic si e chiar ok raport putere consum.Spun asta ca asa am eu. Cred ca zaresc ca a avut sirocou ca vad ceva comenzi webasto acolo sub scrumuiera. Am un model exact ca al tau la interior .. ma refer la clima ciudata cu 3 rotite de reglaj. Fete de portiera pentru fata am eu dar nu prea cunosc starea si erau cu scaune electrice la mine .
            Despre ce scaune vorbesti acolo?

            Comment


            • #8
              Colegul sovieticool se refera la fete de usi care au in dotare comenzile electrice pentru actionarea scaunului - fata/spate, spatar + tetiera si, eventual, cele doua memorii.
              Oricum, dupa modelul atipic de comanda pentru standheizung, masina este genaratie 1980-1981.
              Off the record, contact + cheie ai???

              Comment


              • #9
                panzerwagen a dat explicatia Domnu Mihutz. Daca nu te superi cate parale ai dat pe amiral ? Merge incalzirea in scaune?
                Last edited by sovieticool; 05-25-2010, 16:55 PM.
                `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                now - bicicleta !

                0744 239 949

                WEB
                http://garajautodiag.blogspot.com

                Comment


                • #10
                  Ne spui si noua cat a costat masina?

                  Comment


                  • #11
                    Salut ...

                    -Masina este cum am mai zis la Gorjului ... mesteream la ea eu si tatal meu ... tocmai desfaceam interiorul !

                    -Este f neingrijita ... a fost lasata in paragine de 1- 2 ani pe Margeanului pe un trotuar... plina de pamant ! am infundat cada cand am spalat elementele de interior ...

                    -In legatura cu 126 negru cu numere de TRELEORMAN de care mentiona radu cartianu, si acela este lasat in paragine ... nenea se mai da cu el odata pe luna ... da e f neingrijit ... lipsa semnalizare stanga fata din cate stiu... butoane ... murdar si la interior si este benzina (nu stiu CC )!

                    - Revenind la a mea, am tot interiorul ...imi trebuie stema , buton geam el. fata , si cred ca si sistemul de inchidere si deschidere caldura... inca mai sunt in investigatii ... oricum acuma intru in sesiune ... am toata vara sa lucrez la ea !

                    - Doresc sa ii pun motor de 124 2500 - 3000 D cu cutie in 5 trepte, am inteles ca trebuie si grup de diesel !? Cu motorul de cobra 3000 in 4 trepte pleaca si cu a 3-a de pe loc ... dar nu sare de 100- 110 km/h
                    Rog sovieticool sa imi impartasesca si mie din experienta lui cu motor de 2500 ... cat ma costa cu tot cu cutie 5 trepte, unde pot sa il fac ... manopera cum si cat este ...

                    Investitiile incep cam de luna viitoare ... nu vedeti ce se intampla in tara ) ?! ?! Acuma sunt in stadiul de restaurare a ceea ce am acuma pe ea ! urmeaza motor - cutie - tinichigerie - vopsit !

                    ASTEPT SA O TERMIN SA PARTICIP SI EU LA O "IESEALA" ASEA' CA INTRE SEFII DE STAT ! ) :P

                    O zi buna !
                    W 126 300 D 1981
                    W 124 200 D 1993

                    Comment


                    • #12
                      Mama saraca, e coapta. Ai de bagat o gramada in ea si nu stiu daca se mai merita. Scapa de motorul ala. Vad ca a si semne clare de "shufa", lipsa capacului de la carligul de remorcare bara fata. Panoul spate e copt de rugina, lampile crapate etc. Oricum spor !

                      p.s.
                      Cat ai dat pe ea , daca nu sunt indiscret.
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • #13
                        Carmine nu trebuie descurajat omul. Chiar aici pe forum este un tip care vrea sa isi restaureze 115-le singur.Daca te uti la poze zici ca e o mana de fier masina la cata rugina are...si totusi omul se incapataneaza si o restaureaza.Spor la restaurare. In legatura cu costurile unui motor si o cutie iti recomand sa cumperi un w124 praf la caroserie cu motorul bun ..ii ei cutia si motorul si restu mai vinzi ce poti dezmembrandu-l. Cumperi unu la 5-600 de euroi cu numere de Cuba ceva ..ieftin. De facut modificarea nu e greu.. trebuie un grup de 560 benzina sau 500..420. De omologat daca vrei il omologhezi repede ..te duci la rar si pui ca acel motor sa dus dracu de tot si pui altul mai nou si nepoluant..dai o declararie la notar si il trece in carte fara probleme.

                        PS: Zi cat ai dat pe amiral...
                        `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                        now - bicicleta !

                        0744 239 949

                        WEB
                        http://garajautodiag.blogspot.com

                        Comment


                        • #14
                          Originally posted by sovieticool View Post
                          Carmine nu trebuie descurajat omul.
                          Nu-l descurajez, dar realitatile cotidiene ne contrazic. Cred ca era mai ieftin sa caute una intr-o stare buna si gata. Motorul, cutia, grupul, vopsitoria, fluidele, hartogoria cu R.A.R-ul depasesc lejer vreo 2000 de euro. In orice caz, fiecare face ce vrea cu banii lui. Imi cer scuze daca l-am suparat pe initiatorul topicului, bafta la restaurat. Personal, been there, done that, si mi-a trecut.
                          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                          Comment


                          • #15
                            Originally posted by sovieticool View Post
                            Carmine nu trebuie descurajat omul...
                            Salutam! La 20 de ani poate cineva sa te descurajeze? Nu cred. Nici a mea nu arata, nici cand am luat-o si nici acum cum as vrea, dar imi place. In privinta motorizarii, poate sunt subiectiv dar cred ca un 300D in 6 cilindrii este mai indicat avand in vedere ca masina este SEL, iar ca si grup daca il ai pe cel de 3.46(recomandat 300D), la plecare de pe loc v-a iesii fum din roti, un super demaraj, iar cutia in 5 cred ca iti va asigura si viteza de "croaziera" acceptabila.
                            Inconvenientul la 300D este totusi impozitul(1080 Ron/an), dar asta il platesti si acum cu motorul care il ai. Numai tu vei decide ce vei face.
                            Numai bine iti doresc!
                            Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                            Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF