Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

visul oricarui bot de cal

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am inteles, multumesc mult pentru detalii! Interesant daca se poate si asista la atestare.

    Comment


    • #32
      Cum merge restaurarea?

      Comment


      • #33
        Masina este aproape gata si este programata la atestare
        vehicul istoric la jumatatea lui martie.
        Nu am mai reusit sa pun poze.

        Comment


        • #34
          Cer ajutor sa postez poze.
          Pot sa le trimit pe mail cuiva sa le posteze.
          Am ceva cu calculatorul meu si nu reusesc sa le pun.
          Astept un voluntar dispus sa ma ajute si o adresa de mail.
          Multumesc.

          Comment


          • #35
            Trimite-le pe adresa mea si le postez eu daca vrei. Adresa este: katicarol@yahoo.com

            Comment


            • #36
              Acestea sunt pozele promise de catre 74MB115 si care au fost convertite din fisier doc. in PDF.
              Pe mine m-au lasat mut de uimire. Frumos.
              Attached Files

              Comment


              • #37
                plimbatul cu masina este ca bautul ceaiului.
                restaurarea este ritualul pregatirii ceaiului.

                e placut sa bei ceai, dar e minunat sa-l prepari.
                asa ca dupa restaurare, reparatul devine ritualul.

                daca nu ai timp, sau dispozitie, mai bine nu te apuci de asa ceva.
                e doar o parere personala.
                oricum, felicitari pentru ceea ce faci.
                tot respectul.
                pregatitus

                Comment


                • #38
                  Salutari. Ceva noutati mai primim cu mersul restaurarii? Foarte frumos pana acum.

                  Comment


                  • #39
                    Fotografii cu mersul lucrarii. Din pacate a trebuit sa impart fisierul Word trimis de 74MB115 in doua parti pentru ca altfel dupa conversia in PDF depasea limita de 1,41 mb acceptati pt upload pe forum. Asa ca din aceasta cauza, primul pdf a iesit cam aiurea dar pozele tot se vad bine.
                    Oricum, frumoasa lucrare se desfasoara in acel garaj.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #40
                      Cam la ce valoare baneasca se ridica o astfel de restaurare?

                      Comment


                      • #41
                        Recunosc pios că până acum nu am citit tot topicul cap-coadă. Am făcut-o acum Încă sunt fără grai ... Aşa ceva nu am mai văzut decât pe saituri din străinezia (ah, pardon, ar fi colegul cHELU cu al lui W123 coupe) Respect maxim, colegu' !!!
                        Pe lângă poze (şi comentariile haioase), pe mine m-ar interesa şi nişte chestii mai prozaice, şi anume : ai refolosit toate piesele (la un moment dat zici de şuruburile originale - cu alea cum ai procedat, de exemplu) !? Ai lucrat la tine acasă, by yourself (tinichigeria, cel puţin, se vede a fi făcută într-un service) ? De unde ai făcut rost de piesele lipsă şi cât a durat adunarea lor (şi aici mă refer la acele mici şi multe chiţibuşuri care de obicei dispar primele de pe maşină - cromuri, etc) ?
                        Ai putea să faci istoria restaurării şi în cuvinte, pe lângă aceste poze care, mie cel puţin, mi-au uns sufletul. Şi Lady a mea (W123 coupe) visează la aşa ceva, dar sunt extrem se pesimist în ceea ce priveşte meseriaşii de pe la noi, în comparaţie cu ce am văzut la tine. (Ca şi paranteză: eu nu aş fi în stare să desfac un motor - adică aş fi în stare să-l desfac, dar nu l-aş mai putea asambla nici cu cartea în faţă. Asta e, îmi cunosc limitele ... )
                        Încă o dată : RESPECT MAXIM !
                        Cele bune !
                        Last edited by Levi; 04-28-2011, 21:11 PM.
                        Lord W126 500SE -> 2.5D
                        Lady W123 230C -> 240D
                        W124 -> 200D
                        W208 CLK200 -> 2.0

                        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Levi View Post
                          Aşa ceva nu am mai văzut decât pe saituri din străinezia (ah, pardon, ar fi colegul cHELU cu al lui W123 coupe) ,
                          ... şi mea culpa, l-am uitat pe tavi114 cu "roşia" lui ... şi n-am mai putut edita postul.
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • #43
                            Extraordinar ce faci.... Asteptam mai multe poze. Succes in continuare!
                            Mercedes Benz w202 C180 Elegance '98

                            Comment


                            • #44
                              Trebuie sa fac o lamurire in legatura cu persoana care
                              este proprietarul masinii.
                              Precum am mai precizat la deschiderea topicului aceasta restaurare
                              nu este efectuata in Romanica ci in Europa de West mai precis in
                              Ungaria si din pacate nu eu sunt proprietarul ci un bun prieten al meu
                              cu o pasiune uriase fata de mercedesuri ,perioada respectiva, si un buget destul de
                              bun cu niste colegi care i-l ajuta foarte mult.
                              Am pus aceste poze (cum am mai precizat) sa incant si alti oameni care iubesc acest model si eventual sa i-i incurajez sa faca si ei asa ceva daca au posibilitate.
                              Dupa cum uni stiu si eu sunt proprietar al unui 200D pe care sunt in curs de conservare
                              dar din pacate nu cu posibilitatile prietenului meu.
                              Sper sa avem in viitor si noi masini cu care sa putem circula si noi si in Europa de Vest
                              fara a tine capul jos.
                              Va stau la dispozitie in continuare cu noi detali si raspund si la intrebari dupa posibilitati.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by 74MB115 View Post
                                Trebuie sa fac o lamurire in legatura cu persoana care este proprietarul masinii. Precum am mai precizat la deschiderea topicului aceasta restaurare nu este efectuata in Romanica ci in Europa de West mai precis in Ungaria si din pacate nu eu sunt proprietarul ci un bun prieten al meu.
                                Înseamnă că mi-a scăpat acest detaliu În cazul acesta, te rog să-i transmiţi urările mele prietenului tău. Succes şi ţie, de asemenea !
                                Cele bune !
                                Lord W126 500SE -> 2.5D
                                Lady W123 230C -> 240D
                                W124 -> 200D
                                W208 CLK200 -> 2.0

                                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF