Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Doresc sa achizitionez un Mercedes S

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doresc sa achizitionez un Mercedes S

    SALUT!
    Sunt nou pe forum.
    Vreau sa cumpar un mercedes s classe diesel (320 sau 420).
    Nu prea am idee despre aceasta masina prea mult dar am luat decizia de a o lua pt ca imi place foarte mult cum arata.M-am plimbat cu un s500 full acum 1 saptamana si am ramas...........cu gura cascata.Un comfort foarte bun, suspensii excelente etc.Am auzit ca are o suspensie speciala AIRMATIC.Daca imi puteti spune cate ceva, Va rog. Merita masina?Are defecte?Ce motor ar fi bun?420 sau 320?Consum?Acceleratie?Depasiri?

  • #2
    In primul rand.. sa clarificam un pic.. sa stie oamenii ce sfaturi sa-ti dea..
    Vrei modelul anterior presupun ? w220.. nu ?

    Comment


    • #3
      w220?Nu cunosc.
      Este vorba despre noul model.
      Ce inseamna w220 ?

      Comment


      • #4
        Deci.. w220 e codul de caroserie de la modelul vechi (ala negru)
        w221 e asta nou
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Orca... ??? Donde estas ?

          Comment


          • #6
            daca e vorba de W221 eu te sfatuiesc un 420 daca e vorba de W220 un 400

            Comment


            • #7
              S- classe e tot ce poti cere la o masina. Te sfatuiesc sa optezi pt motorizarea 400 CDI, daca vrei sa achizitionezi un model W220.
              In privinta lui W221 nu pot sa spun nimic ... nu am avut privilegiul sa conduc o asemenea masina.
              Succes !
              Attached Files
              http://goo.gl/YDT4L

              Comment


              • #8
                Originally posted by last View Post
                S- classe e tot ce poti cere la o masina. Te sfatuiesc sa optezi pt motorizarea 400 CDI, daca vrei sa achizitionezi un model W220.
                In privinta lui W221 nu pot sa spun nimic ... nu am avut privilegiul sa conduc o asemenea masina.
                Succes !
                de ce se opteaza pt motorizarea de top de fiecare data?nu tot ce e puternic e si mai bun.

                eu as opta pt motorizarea 320 benzina sau 320cdi.

                motarele V8 diesel sunt mai slab fiabile decat cel in 6 cilindri si mai ales intretinerea motorului V8 cdi e ff costisitoare.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by 300zxtt View Post
                  de ce se opteaza pt motorizarea de top de fiecare data?nu tot ce e puternic e si mai bun.

                  eu as opta pt motorizarea 320 benzina sau 320cdi.

                  motarele V8 diesel sunt mai slab fiabile decat cel in 6 cilindri si mai ales intretinerea motorului V8 cdi e ff costisitoare.
                  Subscriu si eu. Nu sant de acord sub nici o forma cu S-klasse Diesel, doar daca este destinata activitatii de TAXImetrie.

                  Dar daca totusi e musai Diesel, pentru W220 se pare ca S 400 CDI are motorul mai reusit, drept dovada ca acest motor Tip OM628 V8-Biturbo, l-au montat pe W220_S400CDI din 1999 pina in 2005, si l-au mai avut montat si pe E-Klasse_W211 si M-Klasse_W163.
                  Last edited by orca; 01-18-2008, 10:56 AM.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #10
                    Prefer modelul w221.
                    Eu vreau diesel pt ca fac drumuri f. lungi
                    Am bmw seria 5, si ma`m cam saturat de motoru ala de 2000. E foarte bun dar la drumuri lungi te oboseste, si trebuie si ceva putere.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mertzedes View Post
                      Prefer modelul w221.
                      Eu vreau diesel pt ca fac drumuri f. lungi
                      Am bmw seria 5, si ma`m cam saturat de motoru ala de 2000. E foarte bun dar la drumuri lungi te oboseste, si trebuie si ceva putere.
                      W221_S 350, 3498 cmc, putere 200kW/272ps, 7.3 s 0-100 km/h, consum benzina in Litri la 100 km :
                      Urban 14.5-14.7
                      Extra-urban 7.7-7.9
                      Mixt 10.1-10.3

                      W221_S 320CDI, 2987 cmc, putere 173kW/235ps, 7.5 sec. 0-100 km/h, consum diesel in Litri la 100 km :
                      Urban 11.6-11.8
                      Extra-urban 6.4-6.6
                      Mixt 8.3-8.5

                      Pai tocmai ca daca faci drumuri lungi e mai rentabil benzinarul, diferenta de consum la drum lung este de doar 1,3 Litri la 100km, dar ai sprint bun cu benzinarul pentru depasiri, iar intretinerea este mult mai ieftina si mai putin pretentioasa la benzinar.
                      Eu tot nu pot intelege cum are cineva bani de W221 si se uita la 1.3 Litri in plus la consum ?, unde pui ca la W221_420CDI consumul Extra-urban este 7.2-7.4 Litri/100km.

                      PS. Te mai pot sfatuii sa nu cumperi niciodata un model de masina din primul an de fabricatie, majoritatea sufera de "Bolile noilor nascuti".
                      Last edited by orca; 01-18-2008, 11:35 AM.
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #12
                        ...si de picat, pica aproape la fel, ca motorina e mai scumpa ca benzina pin unele locuri...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by orca View Post
                          Subscriu si eu. Nu sant de acord sub nici o forma cu S-klasse Diesel, doar daca este destinata activitatii de TAXImetrie.

                          Dar daca totusi e musai Diesel, pentru W220 se pare ca S 400 CDI are motorul mai reusit, drept dovada ca acest motor Tip OM628 V8-Biturbo, l-au montat pe W220_S400CDI din 1999 pina in 2005, si l-au mai avut montat si pe E-Klasse_W211 si M-Klasse_W163.
                          eu fiind de origini asiatice cam toti mecanici arabi sau turci din aceasta zona sunt prietenii mei.cel mai priceput pompagiu(repara numai pompe de injectie) are masina pe benzina si nu vrea sa auda de cele diesel

                          nashul meu,arab,unul din cei mai buni mecanici din zona aceasta mia- spus recent o vorba...si anume ca daca nu existau masinile astea noi pe motorina ar fi murit de foame...

                          el acum detine w220 s320 benzina...oare de ce?prost nu e ...si el repara ce firma mercedes cu toata aparatura lor nu gasesc defectul

                          V8 cdi e un monstru de motor dar nu se recomanda cumpararea masinii dupa iesirea din garantie. e foarte complicat si nu are fiabilitatea celui in 6 cilindri.


                          e o parere ce am luat-o de la el...si eu cred ca se merita luat in seama acest sfat odata ce el e ''ingropat'' in fiecare zi in aceste motoare

                          Comment


                          • #14
                            @orca: Te contrazic, benzinarul (S 350) nu are un sprint mai bun decat S320 CDI, ci invers. Conteaza foarte mult cuplul, care la S 350 e de 350 Nm la 2400-2500 rpm, pe cand la S 320 CDI e de 540 Nm la 1600-2400 rpm.
                            La demaraj e clar ca are un castig benzinarul dar la depasiri clar un diesel depaseste mai repede.
                            @mertzedes: Ia un S 420 CDI daca vrei putere si iti permiti, bineinteles.
                            S 320 CDI se apropie la performante cu Seria 5, deci nu va fi mare diferenta.
                            http://img524.imageshack.us/img524/8...nsgalleqr3.jpg

                            Comment


                            • #15
                              Omul zice ca-i trebe masina pentru drumuri lungi, unde are nevoie de sprint in depasiri la viteze mari, exact ce-i place benzinarului, si unde diesel-ul pe la 4000 rpm pica in nas, e ca si cand te scoate cineva din priza. Dieselul are putere mai mare la viteze mici, dar omul nu are nevoie sa are ogorul.
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF