Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi pentru W140

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi pentru W140

    Salutare tuturor! As vrea sa achizitionez un W140, intr-un viitor apropiat. Chestia ca as vrea o motorizare capabila sa satisfaca un vitezoman... Ce model de S-Klasse ma sfatuiti sa imi iau? (In afara de AMG-uri, ca nu ma dau banii afara din casa)

  • #2
    Salut. La cele descrise de tine s-ar potrivi doar un V8 de 5000 cmc.
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #3
      Originally posted by ciprian_schneider View Post
      Salutare tuturor! As vrea sa achizitionez un W140, intr-un viitor apropiat. Chestia ca as vrea o motorizare capabila sa satisfaca un vitezoman... Ce model de S-Klasse ma sfatuiti sa imi iau? (In afara de AMG-uri, ca nu ma dau banii afara din casa)
      Intrebarea este oarecum comica, sau nu este pusa cum trebuie.

      Vrei W140 sau S class (care sunt vreo 4 modele de caroserie)
      Banuiesc ca stii ca sunt S uri de la W126 la W221

      Da, W140 este S facut pana in 1998, si cateva exemplare, toate S500 si negre (sursa : "Mertzanu" ) facute intre 1998 si 2000.

      Motorizarea capabila, dupa cate stiu eu, din ce am auzit si citit sunt S420, S500 si S600.

      Eu cred ca un S500 in mintile lui si din ultimi ani de fabricatie, 1997, 1998 ar fi ideal daca vrei W140

      Dupa 1998 au aparut W220, care iar sunt masini superbe.

      Daca te uiti putin in rubrica S classe, Sfaturi la achizitie, vei vedea ca mai sunt cateva topicuri deschise, si poti afla multe informatii utile.

      Trebuie sa mai stii ca un motor V8 sau V12 nu consuma 12 litri in oras ci de la 25 in sus, si impozitul nu este 150 lei ci de la 3000 lei in sus,fara sa mai discutam de costurile de intretinere a unei masini care inglobeaza cea mai multa tehnologie si electronica din gama Mercedes,
      -dar asta sunt deja chestii familiare pentru un doritor de un S potent, banuiesc

      Bafta !
      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

      Comment


      • #4
        Originally posted by marele_alb View Post
        ...Trebuie sa mai stii ca un motor V8 sau V12 nu consuma 12 litri in oras ci de la 25 in sus...

        Colegu`, nu trebuie sa speriem doritorul cu astfel de informatii!
        Avea o cunostiinta de-a mea un S600 si intr-adevar consuma 25 in oras dar numai daca il exploata insistent. (orasul Arad evident, dar sa nu va inchipuiti ca e lejer traficul pe aici).

        Un V8 se multumeste cu mult mai putin, repet, daca nu il bruschezi la fiecare semafor si la fiecare bimer intalnit in cale!

        Doritorul de astfel de masina trebuie sa fie constient pe ce da banii si de la ce pretentii pleaca. Daca e vitezoman probabil ca nu va fi cu ochii pe indicatorul de consum!

        Numai bine!


        L.E. Toata lumea fuge de 420. Nu stiu motivul exact dar se pare ca nu au fost cine stie ce reusite.
        Last edited by dan500se; 06-08-2010, 10:23 AM.
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #5
          As fi vrut sa imi iau W220, marele_alb, dar nu prea cred ca se merita (ma refer la cat de rapide sunt masinile alea), si cu banii aia imi iau Seria 7 (E65/66). Eu am cerut pareri/sugestii despre S-Klasse W140, care nu ar fi asa scump (din punct de vedere al achizitiei, caci consumul...), si... dan500se... pe mine nu ma sperie nimeni cu detalii despre modele de masini si nici macar un consum de 25l%... ceea ce nu cunosc despre masinile astea este legat de intretinere si reparatii la modul general, nicidecum ani de fabricatie, caroserii, motorizari, etc.

          Comment


          • #6
            Originally posted by ciprian_schneider View Post
            ... Eu am cerut pareri/sugestii despre S-Klasse W140, care nu ar fi asa scump...si... dan500se... pe mine nu ma sperie nimeni cu detalii despre modele de masini si nici macar un consum de 25l%...
            Atunci poti sa cauti un S600. Pe criza asta multa lume se scapa de motoarele mari, desi V12-le acela de pe W140 a avut arhicunoscutele probleme la instalatia electrica si supraincalzirea motorului.

            Dar tot motorul V8 de 5 litrii ramane recomandabil. E fiabil si mai ai si putere suficienta la dispozitie.
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #7
              Stiu sofermercedes, dar ce te faci atunci cand esti fan Mercedes-Benz si vrei ca masina aia sa nu fie doar cea mai confortabila, ci si cea mai rapida? Nu am bani de AMG.

              Comment


              • #8
                Nu cred ca iti sta cineva in fata la o asa motorizare(5000 cmc).

                Daca nu te impaci cu aceast model de Mercedes poti sa te uiti la urmasul sau, w220, care este mai usor si mai performant decat predecesorul sau.
                Last edited by mircea600sel; 06-09-2010, 00:43 AM.

                Comment


                • #9
                  Va rog frumos on topic.

                  @ciprian_schneider:Te rog frumos sa ne spui cati bani esti dispus sa cheltui pe acest W140.Intra si pe bursa,poate gasesti ceva acolo.
                  Bafta.

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #10
                    mircea600sel, nu mai mult de 8000 euro...

                    Comment


                    • #11
                      Motorul de V8 este destul de puternic. Are vreo 500 de newton-i metri. In primul rand uita-te la aceasta caracteristica, iar mai apoi la calutii putere, asta daca nu vrei sa mergi cu sute de km/h.

                      Comment


                      • #12
                        Coupe-ul colegului Sergiu din Timisoara ar suna tentant pentru un vitezoman.Ca si motorizare eu as opta pentru un 500 v8.In primul rand sunetul e altfel fata de v12 si e mai fiabil si mai usor de modificat daca te saturi de cei 320 caluti.
                        Mercedes W202 C180 Sport
                        Mercedes W245 B180 cdi

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF