Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Costuri de intretinere/reparatie W140/W124

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Costuri de intretinere/reparatie W140/W124

    Dupa ceva peripetii cu masina personala am decis sa cumpar in primavara un Mercedes Benz SH. Normal ca m-am oprit cu cautarea la ultimele modele adevarate din clasa S sau in cel mai rau caz clasa E respectiv W140 sau W124. Oricum cam atat pot merge din punct de vedere financiar si varianta logan nou a cazut rapid din calcule.

    Imi poate spune cineva cat de mare e diferenta ( sau daca exista ) intre costurile pieselor de schimb si a consumabilelor la W124/W140 modele pe benzina?

    Multumesc!

  • #2
    Sper ca nu vrei sa compari un W124_200e din '87 cu un W140_S600 din '97.
    Comparatia o poti face doar in felul urmator :
    Acelasi an de fabricatie, si aceasi motorizare, exemplu ;
    an 1992-1995 ; W124_E280 vs W140_S280, 90% din piesele motorului identice la pret, restul cu 30%-70% (in medie cu 50%) mai scumpe, da si tine ca berila.
    Te pot asigura ca e mai ieftin de intretinut decit un BMW 7 aceasi generatie, sau mai ieftin decit un W210 sau W203 fabricat dupa 1999, Passat/Audi A6 1.9TDI dupa 1999.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      Corect! Greseala este a mea.
      Nu ma astept ca piesele pentru S600 sa aiba acelasi pret ca pentru un E260 sau E300. Singura mea optiune din clasa S este 300SE sau s280 adica motorul de 2,8 L.
      Sigur exista E280 model W124? Oricum E300 mi se pare o alegere numai buna pentru mine dar asta numai in cazul in care nu voi gasi un S280 care sa-mi placa.
      O sa incerc la magazinele de piese auto sa vad exact care sunt preturile pentru piesele de uzura rapida.

      Multumesc pentru informatii.

      Comment


      • #4
        da,este si 260 si 280 si 300 si 320 benzinica pe w124,doar bani de benzina sa fie....

        Comment


        • #5
          Originally posted by mortu140 View Post
          Singura mea optiune din clasa S este 300SE sau s280 adica motorul de 2,8 L.
          Sigur exista E280 model W124? Oricum E300 mi se pare o alegere numai buna pentru mine dar asta numai in cazul in care nu voi gasi un S280 care sa-mi placa.
          O sa incerc la magazinele de piese auto sa vad exact care sunt preturile pentru piesele de uzura rapida.
          W140_300SE exista pina in 6/1993 cu doua motorizari :3199cmc_231ps & 2799cmc_145kW/197ps_E1
          din 6/1993 cele doua devin S320 respectiv S280_142kW/193ps_E2
          Cind ai scris "motorul 2,8 L" sper ca te-ai referit la motor 2,8 in Linie nu la S280 Lang, deoarece S280 Lang nu exista la W140, iar motorul de 300SE/ S320 de 3.200cmc este tot motor in Linie

          Cu siguranta exista W124_E280, Limuzina 4usi si T-modell (combi), nu exista in varianta coupe si cabrio :
          280 E, an 1992-1993, 145kW/197ps,E1
          E 280, an 1993-1995, 142kW/193ps,E2

          Eu am S280 o gasesti aici...
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #6
            Originally posted by DMIHNEA View Post
            da,este si 260 si 280 si 300 si 320 benzinica pe w124,doar bani de benzina sa fie....
            si 420 si 500......exact.....bani sau peco personal sa fie

            Comment


            • #7
              Prin 2,8L ma gandeam la 2800 cmc. Si asa S Klasse este o masina la limita dintre a avea sau nu sofer. Un S klasse Lang automat necesita un sofer si nu castig atat cat sa-mi permit sau sa imi foloseasca sa am sofer.
              Dupa mine in afara de S280 ( 300SE motor 2799cmc ) singurul model care mai merita cumparat este S600 seriile de 408 cai ( cred ca pana in '93 ).
              Orice diesel este exclus pentru ca vorbim de o masina de lux. Prefer sa am un motor slabut pentru dimensiunile si greutatea masinii decat sa am sub capota filozofia VW. Nu e necesar sa am cine stie ce acceleratie pe masina. Sunt interesat de S Klasse pentru comfort, spatiu si mai ales pentru prestanta. Daca mi-as permite un motor mai mare de 3000 cmc atunci nu m-as zgarci la impozit si as cumpara s600. Totusi ar trebui sa castig enorm ca sa-mi permit 36 de milioane impozit/an.
              Nici nu ma gandesc la consum pentru ca dupa 1 ianuarie voi face maxim 50 Km/saptamana.
              In conditiile in care impozitarea este asa cum este si un E300 modelul W124 este in regula. 9 milioane imi permit sa dau anual impozit. Daca stau sa gandesc rational si in termeni de rentabilitate financiara atunci dacia pe care o am de la firma este mai mult decat suficienta dar cand ma gandesc la W140 sau w124 mai exista si placerea de a conduce.

              @orca

              Crezi ca am ratat fotografiile cu masina ta? Totusi nu inteleg de ce folositi termenul de "balena"pentru W140. Mie mi se pare jignitor. W140 este cea mai frumoasa limuzina Mercedes si ultimul Mercedes cu design adecvat categoriei de masini de lux. Modelele S care au aparut dupa W140 au o caroserie parca desenata de creatorii lui ford focus si/sau hyundai/daewoo/kia. De ce era nevoie sa distruga farurile lui W140?

              Sa vedem ce se intampla cu taxa auto pentru ca in tara am gasit ( pe net ce-i drept ) doar 2 S280 la vanzare.

              Comment


              • #8
                Pentru ca-i mare cat o balena.. d'aia se foloseste termenul

                Comment


                • #9
                  w140 e o masina f confortabila dar cred ca depaseste la capitolul costuri w 124.Nu am avut in propietate nici una dar sigur merita oricare din ele.

                  Comment


                  • #10
                    Pentru confort si siguranta sporite ia-ti W140 chiar daca este mai costisitoare din toate punctele de vedere decat W124.
                    Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mortu140 View Post
                      1.Orice diesel este exclus pentru ca vorbim de o masina de lux.
                      2.Prefer sa am un motor slabut pentru dimensiunile si greutatea masinii decat sa am sub capota filozofia VW.
                      3.Nu e necesar sa am cine stie ce acceleratie pe masina.
                      4.Sunt interesat de S Klasse pentru comfort, spatiu si mai ales pentru prestanta.
                      5.Daca mi-as permite un motor mai mare de 3000 cmc atunci nu m-as zgarci la impozit si as cumpara s600. Totusi ar trebui sa castig enorm ca sa-mi permit 36 de milioane impozit/an.
                      6.Nici nu ma gandesc la consum pentru ca dupa 1 ianuarie voi face maxim 50 Km/saptamana.
                      7.Totusi nu inteleg de ce folositi termenul de "balena"pentru W140. Mie mi se pare jignitor. W140 este cea mai frumoasa limuzina Mercedes si ultimul Mercedes cu design adecvat categoriei de masini de lux. Modelele S care au aparut dupa W140 au o caroserie parca desenata de creatorii lui ford focus si/sau hyundai/daewoo/kia. De ce era nevoie sa distruga farurile lui W140?
                      8.Sa vedem ce se intampla cu taxa auto pentru ca in tara am gasit ( pe net ce-i drept ) doar 2 S280 la vanzare.
                      1.Corect
                      2.Corect cu "filozofia VW", si sa sti ca nu ai un motor slabut pe un S280_193cp, iar pe "filozofia VW" S350TD_150ps.
                      3.Te asigur ca este foarte sprintena, raportul fiind de 9,79Kg/1cp, intrebarea este daca putem noi soferi controla tot ce poate aceasta masina. Nu vreau sa jicnesc pe nimeni, dar 80% din soferi nu pot controla limitele de sus a nuei masini mult mai puturoasa.
                      4.Ordinea corecta ar fi : SIGURANTA, confort, fiabilitate, prestanta, spatiu, etc.
                      5.Nu cred ca exista un fan de limuzina mercedes care sa nu-si doreasca S600. Defapt S600 este cel mai ieftin SH de achizitionat, dar cel mai scump de intretinut.
                      6.Eu nu fac mai mult de 12.000 km/an cu o masina, fiindca nu circul doar cu una. Pot sa-ti spun ca consuma intre 15%-20% in oras depinde cit de violent conduci, afara din oras la 120km/h-140km/h pe sosele gen Timisoara-Bucuresti 11%-13%, iar la aceasi viteza Timisoara-Viena (autostrada) 9,5%.
                      7.Are dreptate Danny_bb, "Pentru ca-i mare cat o balena.. d'aia se foloseste termenul", si nu noi l-am pus. Cred ca nici nu e rau sau jignitor, ai vazut pe Animal Planet ca balenele pe cit sint de mari pe atit sint de agile, in lupta cu SEPIA gigant, balena cistiga. Daca o asociezi cu balena ucigasa (orca) care e chiar cel mai frumos mamifer marin. Si eu o consider W140 (balena) foarte atragatoare, dar sti cum este, "nu-i frumos cei frumos, e frumos ce-ti place", nu stiu cum o considera majoritatea soferilor in trafic, dar pot sa te asigur ca 95% o "respecta" , intri tare si hotarit in intersectii si 95% din soferi frineaza instinctiv.
                      8.De un an e zvonul asta, si nu sa-ntimplat nimic, si nici nu o sa se intimple prea curind. sa nu fie invers, sa nu vina mai rau, sti cum e aia cu "moartea Regelui bucuria prostilor". Ai gasi doua W140_S280 de vinzare inmatriculate in RO ?
                      Last edited by orca; 12-11-2007, 00:28 AM.
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #12
                        Da am gasit 2 S280 de vanzare la noi dintre care 1 este 100% inmatriculat iar celalalt e mai dubios in sensul ca apare la vanzare in anunturi diferite cu acelasi numar de telefon dar in judete diferite. Acesta are climatizarea defecta ( anuntul scrie: "mici defectiuni" ).

                        Am gasit pe internet ceva legat de inchiderea automata a usilor fara a fi nevoie de lovirea usilor ci doar de apropierea lor.
                        Imi puteti da ceva detalii?

                        Comment


                        • #13
                          vezi pe orca ca el are unul de vinzare...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mortu140 View Post
                            Da am gasit 2 S280 de vanzare la noi dintre care 1 este 100% inmatriculat iar celalalt e mai dubios in sensul ca apare la vanzare in anunturi diferite cu acelasi numar de telefon dar in judete diferite. Acesta are climatizarea defecta ( anuntul scrie: "mici defectiuni" ).

                            Am gasit pe internet ceva legat de inchiderea automata a usilor fara a fi nevoie de lovirea usilor ci doar de apropierea lor.
                            Imi puteti da ceva detalii?
                            Inchiderea usilor prin apropiere, o gasesiti sa o si vezi aici, la minutul 5 si 25 de secunde : http://www.youtube.com/watch?v=IgfsL3_Pw0o
                            YouTube - Mercedes S-Klasse W140 - TOPGEAR '91
                            dar eu stiu ca pe S280 nu exista aceasta obtiune, al meu nu are.

                            Nici la mine nu a mers climatizarea cind l-am luat, si a fost bataie mare de cap sa o repar, daca vrei te pot lamuri ce inseamna sa repari climatizarea la balena.
                            .. ________ ..
                            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                            (Oo\==/oO)
                            ..U...............U.
                            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF