Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Balena Argintie de Timis

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Balena Argintie de Timis

    Balena Argintie de Timis este un :
    MERCEDES S280 (W140) , An 1993
    -----------------------------------------------------
    CAROSERIE Nr.: WDB1400281A1xxxxx
    -----------------------------------------------------
    MOTOR TIP Nr.: 104.944 , Seria Nr.: 120xxxxx
    capacitate : 2799 cmc, 6 Cilindri, 24 V
    putere : 142 kW / 193 PS LA 5.500 rpm
    cuplu : 270 Nm / 3750 rpm
    ------------------------------------------------------
    Cutie de viteze : AUTOMATIK
    Climatizare : DUBLUKLIMATRONIC
    Preincalzire suplimentara programabila : VEBASTO
    CD-player cu MP3/USB/Card
    Difuzoare Ground Zero Hidrogen
    ------------------------------------------------------
    CAUCIUCURI…..: 235/60 R 16 100 V (7½ J x 16 H2)
    ------------------------------------------------------
    BAIE DE ULEI….: 7,5 Litri OIL
    LICHID RACIRE.: 13,0 Litri
    REZERVOR…… : 100 Litri
    ACUMULATOR.. : 12 V / 100 Ah
    ------------------------------------------------------
    Ampatament……..: 3040 mm
    Ecartament Fata…: 1606 mm
    Ecartament Spate.: 1579 mm
    Lungime…………..: 5113 mm
    Latime…………….: 1886 mm
    Inaltime……………: 1486 mm
    Bracaj intre ziduri.. : 12,18 m
    Greutate Maxima…: 2550 Kg
    Greutate AxaFata..: 1210 Kg
    Greutate AxaSpate: 1340 Kg
    Greutate Proprie…: 1890 Kg (rezervorul plin si roata rezerva)
    Sarcina Maxima….: 660 Kg
    Remorcabil cu sistem de franare : 2100 Kg
    Remorcabil fara sistem de franare : 750 Kg
    ----------------------------------------------------------
    Consumul de combustibil dat de producator in cartea tehnica ;
    90km/h=8,8L% / 120km/h=10,7L% / oras=14,6L%

    Demaraj ; 0-100km/h=11s
    ----------------------------------------------------------
    Consumul de conbustibil constatat de mine este ;
    90km/h=nu stiu / 120km/h=11L% / 180km/h=16L%
    oras condus normal=16L% / oras condus foarte "normal"=20L% (da face toti banii )
    ----------------------------------------------------------
    Garantat Prioritate Maxima in Trafic
    ----------------------------------------------------------
    Impozit anual ; 840 RON
    Asigurare RCA ; 480 RON/12 luni inclusiv carte verde pt. U.E. si TR.
    ----------------------------------------------------------
    Attached Files
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

  • #2
    Frumoasa masina dar era mai potrivit sa o postezi in topicul Mercedes din Banat-pentru acesta a fost deschis...
    Sau ti-e rusine sa apari cu masina alaturi de altele veterane?
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #3
      Am crezut ca fac bine daca o pun la "Club Mercedes Banat", de remarcat ca nu e la "My Car mercedes benz", tocmai pentru a nu fi acuzat de membri comunitatii din Banat ca dezertez. Am primit semnale sa deschid un topic cu balena mea si m-am conformat , adevarul e ca nici pe sosea nu-i place in spatele altei masini...
      Last edited by orca; 11-28-2007, 19:57 PM.
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #4
        Dar nu la My car trebuia sa-l postezi-am deschis un topic la Subforumul Banat tocmai pentru a putea posta acolo masinile noastre si unde au pus poze deja majoritatea celor din Banat!
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #5
          rusine

          rusine......................280 pe w140,fara macar 320 nu esti in rindul lumii..(ca sa nu iti mai zic ca papa mai mult decit 320)....husa pe volan,termometru Taiwan(nu original)si...........fara scaune piele cu incalzire

          Comment


          • #6
            Se muta... ti-e frica de critici ?

            Comment


            • #7
              asteptam replica lui nea orca

              Comment


              • #8
                Originally posted by DMIHNEA View Post
                rusine......................280 pe w140,fara macar 320 nu esti in rindul lumii..(ca sa nu iti mai zic ca papa mai mult decit 320)....husa pe volan,termometru Taiwan(nu original)si...........fara scaune piele cu incalzire
                Daca nu-i buna fug la colt la bacanie si-o schimb ! , sau mai bine nu, vorba aia "altu moare si-asa nare"
                S280 e preferabil la impozit 840 RON, iar S320 este 1.920 RON la impozit, din aceasi cauza este mai vandabil, motiv pentru care e si cel mai greu de gasit. Diferenta de consum e foarte mica, aproape inexistenta, iar odata ce am acceptat consumul de la S280, e clar ca nu consumul e criteriul pentru care l-am ales, ci sa fie usor vandabil (impozitul).
                Pentru husa de pe volan i-mi iau picioarele, le merit, stiu ca nu-i o scuza dar asa l-am luat, si n-am apucat sa-i gasesc una omeneasca, ca are volanul belit rau, si alt volan nu cumpar. Termometru are si unul original, asta e pus extra fiindca am copil mic, iar sonda de exterior de la cel “Taiwan” am pus-o in spate linga scaunul unde sta bebe, sa stiu daca-i este cald sau frig , dupa o anumita virsta exagereaza omul cu grija pentru cei dragi.
                Asta cu scaunele de piele e ultima chestie pe care mi-o doresc la masina ; greu de intretinut, vara fierbinti, iarna reci, incalzirea in scaune e un mare rahat, pina se incalzesc electric le inczesc eu cind ma pun pe ele, la toate cele cu piele iarna puneam patura pe scaune sa nu-mi inghiete cofragul. Si din punct de vedere medical sint criminale, infierbinta spatele si cind iesi afara in frig ai puso. Incalzirea in scaune oboseste si altrnatorul.
                Eu nu tin masinile prea mult, iar singurele criterii care conteaza pentru mine atunci cind aleg in ce masina calatoresc sint : SIGURANTA si sa fie usor VANDABILA. De masina omul se bucura de doua ori ; cind o cumpara si cind o vinde.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #9
                  daca e ptr vinzare se explica tot....intre noi fie vorba cind are incalzire in scaune cam are si alternator majorat.volan in piele costa cam 100 fara airbag si e rar de gasit....dar repet daca traiesti mai mult sau mai putin din vindutul masinilor nici nu te poate reprezenta o masina pe un forum.....off topic-azi am comandat arcurile spate 60/buc dar sunt o gramada de variante nu doar ce mi-ai dat,depinde de cit de dure le vrei.....

                  Comment


                  • #10
                    Multzam de intelegere , totodata si de sinceritate cu husa de volan , drept recompensa te fac membru ...
                    Attached Files
                    .. ________ ..
                    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                    (Oo\==/oO)
                    ..U...............U.
                    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                    Comment


                    • #11
                      deutsche bahn.....abonament cu reducere.....

                      Comment


                      • #12
                        Cei ce-si doresc un S-klasse trebuie sa stie ca in general Mercedes S-klasse e o masina pe cit de greu vandabila, pe atit de greu de gasit la cumparat, vorbesc de cele inmatriculate in RO. Dintre cei ce-si doresc o limuzina, doar un segment destul de mic de populatie, alege o asemenea masina, reactia economica fiind normala. Pot sa va asigur ca sint multe masini care "literar" par mai acceptabile economic decit un S-klasse, dar "matematic" cu siguranta nu. Sint atit de multe marci si modele, noi sau sh, pe care drept exemplu le pot da, incit nu-si are rostul sa insist pe aceasta tema.
                        Pentru mine personal cel mai important lucru in alegerea unei masini este SIGURANTA in timpul deplasarii, iar algoritmul meu este urmatorul ; aleg cel mai sigur autoturism, pentru un anumit buget pe care il am la dispozitie, sau pentru o anumita suma pe care sint dispus sa o investesc in achizitionarea unui autoturism. Niciodata nu voi alege un autoturism pe criteriul economiei de carburant in detrimentul sigurantei. Zilnic vad la TV oameni, copii, familii intregi ce mor in accidente rutiere, multi dintre acestia nu au nici o vina, au avut ghinion sa fie la locul si momentul nepotrivit, sint convins ca toti si-au spus ''nu o sa mi-se intimple tocmai mie'', si totusi sa-ntimplat. Multi veti spune ; dar si in S-klasse ti-se poate intimpla. Corect ! , doar ca in S-klasse am cu cel putin 1% sanse mai mari sa scap, atit eu cit si sotia, si-n primul rind copilul meu, care nu poate alege in ce sa circule, si pentru care deocamdata eu trebuie sa decid in ce masina va calatorii. Din acest considerent, acest avantaj chiar si de numai 1%, pe care-l ofera un S-klasse din punctul meu de vedere face toti bani, si nu voi face economie la « siguranta ».
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment


                        • #13
                          Ma intreb cit consuma urban w140 350 td?aici cu 6000 iau unul parfumat...

                          Comment


                          • #14
                            Am avut, consuma urban intre 14L% si 18L%, cum o calci.
                            o cobra 300d automatika consuma urban intre 10L% si 14L%.
                            Acu 4 luni de zile era unul in Timisoara, S350TD, an 1995, automatik, piele, dubluclimatronic, bleomarin, inmatriculat in RO, il dadea si la 9.000 euro, nu stiu cit era de bun, dar arata tare bine. (daca acu o aduci taxa de inmatriculare este de 8.886 oiro )
                            Last edited by orca; 11-29-2007, 02:52 AM.
                            .. ________ ..
                            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                            (Oo\==/oO)
                            ..U...............U.
                            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by orca View Post
                              Multzam de intelegere , totodata si de sinceritate cu husa de volan , drept recompensa te fac membru ...

                              E buna, DM-ul este mereu critic, nu stiu ce are, masina e super ... sa o plimbi muuuuult !

                              Cum mere WEBASTO? povesteste si tu pentru ca nu prea site lumea ... eu am vazut la o intalnire si salivez (sunt cam comod si-mi place sa gasesc masina calda si gata de drum).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF