Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mecanici ,,Jepcari"

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mecanici ,,Jepcari"

    Va salut domnilor,un nou an bun,fara probleme! Nu am mai trecut pe aici cam de multisor,stiti,cu sarbatorile cu familia. sa va spun ce mi s-a intamplat. cand veneam spre casa din Ukraina,in orasul Roman la un stop sa opreste mertica Dai incolo,dai incoace misca sigurante-NIMIC! na belea,apelez la un taxi. ma duce omu,zice la un sarvice bun din oras,ca asa i-am cerut eu. intru la baieti,le spun ce am,se screm vreo zece minute si unul mai spalat imi zice s-o aduc. noroc cu fimiu care ma trage pina la baieti si se constata dupa o jumatate de ora de tester ca nu lucreaza pompa de benzina cind pun contactul.au desfacut locul cu electronicele,nimic. cauta peste tot,nimic! domnule,zic,s-a dus pompa? stai sa vedem. trage omu un fir de la acumulator,pune la pompa,uraaaa-merge. Zice:nu stiu ce are dar poti merge asa pina acasa,nu se intimpla nimic. asta e,zic cit face treaba? se scarpina in cap,se invirteste si zice dupa ce mediteaza el indelung: un milion jumate... Ma inrosesc putin,dar n-am ce face si platesc omu. poate nu mai stiu eu cum merge treaba in tara... serviceul era marisor,mai multe masini de firma erau pe acolo... Si asa am trecut de sarbatori ca nu lucra nimeni,asa m-am intors in Ukraina,unde m-am dus aici in Hotin le un tinerel electric,foarte istet dupa mine,care s-a uitat cu respect si la mine si la masina. in 5 minute gasi omu beleaua,un fir linga tabloul electric desfacut...si imi zice sai dau de o votka la final. ai dau de 2 si ne stringem mainile. O fi foamea mai mare in Romanica,ma intrebam eu. nu cred,aici parca e mai greu. Si nu prea ai inghiteam pe rusnacii astia... Sa auzim de bine.domnilor!

  • #2
    Pai cred ca a mers pe principiul:
    -are Mercedes
    -are bani
    -o data ce are Mercedes si bani nu se uita la 150 ron
    Daca era bun si stia ce are din prima, nu era bai de 150 (ca na,... are habar, nu pierd timp,pleci cu inima impacata si fara griji) , dar cand nu stie si o ia la ghici. Continua sa faci toate revizile in Ukraina, si nu ai batai de cap.

    Comment


    • #3
      Da in primavara cere un control ca,asa trebuie. si iarna asta e cam naravasa. eu ma intrebam totusi ce s-a ales de omenia de altadata...cand esti la greu,e normal sa fi ajutat dar cu mine a fost altfel.macar sa o fi reparato. nu era problema de bani. dar poate am ramas eu in urma.ca,de lumea evolueaza...

      Comment


      • #4
        Omenie zici? ce e aia? mai rar gasesti asa ceva in romania, treaba e in felul urmator in : cand vorbestii cu unu gandul lui e cum sa te arda (mai sunt si exceptii).

        Comment


        • #5
          Mai e o vorba... ''daca ei m-au ars, de ce sa nu-i ard si eu pe altii?'' In mai mult de 90% din cazuri e mai buna o oglinda. Ala care da cu piatra e cel mai jepcar. Nu e nici un apropo sau vre-o referire la colegu Gheorghe pt ca nici nu-l cunosc personal, zic doar asa din experiente proprii. Iar povestioara cu vodka si 150 de ron... Daca patesc EU(Roman) asa ceva in Ukraina erau mari sanse sa raman fara masina sau in cel mai bun caz ramaneam cu caroseria goala. Daca patesc EU(Roman) asta in Romania nu ma costa nimic sau probabil tot 2 sticle de vin. Cel mai important e ca ai ajuns acasa cu ea intreaga. Te putea pune pe drumuri 2 ore iti demonta jumate de masina si iti lua probabil mai mult pe firul ala tras.

          Comment


          • #6
            Da putea omu sa desfaca multe si sa ma tina cit voia eu oricm nu stiam ce face. stiti,ca la doctor,la reparatii electrice etc...e bine sa nu ajungi la mina lor. aici unde lucrez, la service cind te duci iti cere cheile si spune cand sa vi s-o iei.ai vreo alternativa? in spate poate umbla pe unde doreste. sincer va spun nu mi s-a intimplat sa revin dupa ce mi s-a reparat ceva.dar in Romania este altceva parca...te cumpara de la intrare...e adevarat ca din start se gindeste cum sa te faca cit mai bine. sa va spun ceva ce m-a surprins odata aici.am vrut sa dau la spalatorie in plus,de o bere. si tartanu nu vrea sa ia! zice atat face,mai veniti pe la noi! sincer,de cind n-ati mai auzit asta in Romanica?

            Comment


            • #7
              am vrut sa dau la spalatorie in plus,de o bere. si tartanu nu vrea sa ia! zice atat face,mai veniti pe la noi! sincer,de cind n-ati mai auzit asta in Romanica
              Se mai intampla si asa unde cineva castiga foarte suficient de bine sau, au camere de supraveghere si le-a interzis patronul. In general in tarile vestice daca incerci sa dai o mica atentie se uita la tine ca prostu nu pricepe ce se intampla pentru ca pentru ei 50 de euro centi e ceva(daca incerci sa dai la un politist te baga la bulau fara nici o ezitare).

              Comment


              • #8
                Ai avut noroc ca ti au rezolvat problema si ai putut pleca mai departe,eu am dat 100 de lei la Bosh Service Iasi la diagnoza pentru a mi spune ca masina e stricata.Era acolo un baietas care habar nu avea unde e priza pentru diagnoza sub bordul masinii(Mazda 6 model 2004)dupa ce i am aratat unde e priza se uita pe ecranul computerului de parca vedea pt prima data calculator,apoi cu o nonsalanta uimitoare imi spune ca e o eroare necunoscuta si ma costa testul 100 ron...
                Am zis ca nu am de gand sa platesc degeaba iar el a zis ca nu degeaba ci ca avans pentru piesele pe care le va comanda,eu am intrebat ce piese va comanda si de ce sa platesc acum?
                Mi a zis apoi ca nu stie ce piese sa comande dar oricum trebuie sa platesc.Am cerut sa vad patronul,acesta a aparut(un arab pe nume Nedal)ssi a sustinut acelasi lucru ca si angajatul sau ,testul trebuie platit indiferent de rezultat pt ca ei au consumat nu stiu ce.Am zis ca nu pot plati pt asa ceva iar ei au spus c nu mi returneaza certificatul de inmatriculare (il dadusem pentru a alege softul).Am zis ca doar politia are drept de a ridica certificatul si ca ma duc sa i reclam la politie.Pana la urma am sunat directorul firmei unde lucram(masina era a firmei)si mi a zis sa le dau banii si sa i dau la naiba sa nu fac panarama.M am conformat si le am dat banii si am plecat in tromba de acolo.Nici pana atunci si nici de atunci nu am mai calcat in Bosh Service din Iasi iar cazul meu din cte am auzit nu este singular.Deci pe cat posibil de evitat.
                Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

                Comment


                • #9
                  Pai vedeti domnilor....aici e jecmaneala de care vorbim. nu ar fi normal sa afiseze ca o constatare costa atit...ca alte prestari costa atit... dar am mai observat ceva. cind te duci cu o problema te priveste ca pe victima sigura si au [in general vorbesc] o fata aroganta de parca iti fac nu stiu ce favoare,ca trebuie sa-i saruti mina ca se ocupa de masina ta,nicidecum ca face contra cost. face el vreo descoperire si spune ca daca nu era el vigilent si observa te costa nustiu citi bani mai mult...dar asta face parte din tehnica lui bine gindita in prealabil sa mai scoti ceva in plus la plecare. sant sigur ca ati trecut prin asemenea situatii. este ceva,cred eu,implementat adinc in constiinta Romanului si greu va disparea. sa fie de vina cel care da? da,putem spune. dar va intreb,ce faci cind te duci a doua oara la mecanicul nostru cel stiutor de toate dupa ce prima data nu i-ai dat mult asteptata ,,atentie"? aveti curaj sa-i lasati masina pe mana?? va salut domnilor.

                  Comment


                  • #10

                    Lectura placuta (sau nu), un topic cu continut similar. Si mai e ala cu "mitul mercedes a dat coltu' ".
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #11
                      Nici mie nu imi place conceptia conform careia daca ai un Mercedes, si in mod special un S Class inseamna ca te dau afara banii din casa. La Tiriac Auto , cel putin mie imi cereau 7000 lei pe piese reconditionare si respectiv noi . Asta nu includea manopera.

                      Comment


                      • #12
                        Mai merg la un service " de 2 lei " , unde tot asa pt o nimica toate vroiau si ciubuc si faceau si treaba proasta. Mie era sa-mi ia foc masina de la un scurt provocat de un electrician pe care nu il durea deloc de masina mea . Si nu sunt singurul. Tocmai din cauza asta nu am mai calcat in service de peste 8 luni. Schimbul de ulei mi l-am facut singur si m-a costat jumatate din cat ar fi fost la service.

                        Comment


                        • #13
                          Nu tre' sa mance' si ei o pane?

                          Comment


                          • #14
                            Da , dar nu una prea mare.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF