Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes S 320 lwb w140

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salut!
    Am tot cautat pana la ora asta pe net vreun w140 care sa fie dotat cu ESP. Nu am gasit ... drept urmare - AJUTOR!
    Poate cineva are sau gaseste pe net o fotografie cu un w140 la care optiunea ESP sa fie prezenta.

    Cu respect,
    w140 s320lwb
    "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

    http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
    http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

    Comment


    • #32
      Salut!
      Am gasit totusi ceva
      "Daimler-Benz presented its dynamic handling control FDR, a system jointly developed with Bosch in Arjeplog in Sweden in mid March 1994. It had its market launch a year later under the name Electronic Stability Programme (ESP) and represented a further milestone in the field of active safety. The launch vehicle was the Mercedes-Benz S 600 Coupe (C 140). A few months later it appeared in the S-Class saloon (W 140) and the SL roadster (R 129). But the honor of being equipped with the system in large unit numbers went to the A-Class. In response to the “moose test”, the A-Class was equipped with ESP as standard from February 1998. By August 1999 it was standard-fit equipment on almost all Mercedes-Benz passenger cars."

      sursa
      Daimler-Benz presented its dynamic handling control FDR, a system jointly developed with Bosch in Arjeplog in Sweden in mid March 1994. It had its market launch a year later under the name Electronic Stability Programme (ESP) and represented a further milestone in the field of active safety. The launch vehicle was the Mercedes-Benz S 600 Coupe (C 140). A few months later it appeared in the S-Class saloon (W 140) and the SL roadster (R 129). But the honor of being equipped with the system in large unit numbers went to the A-Class. In response to the “moose test”, the A-Class was equipped with ESP as standard from February 1998.... Continue Reading »


      Daca facem un calcul reies urmatoarele:
      -sistemul a fost dezvoltat pana la jumatatea lunii martie 1994
      -a fost lansat pe piata un an mai tarziu, pe Mercedes-Benz S 600 Coupe (C 140), deci dupa luna martie 1995
      -dupa cateva luni apare si pe S-Class saloon (W 140) and the SL roadster (R 129), aproximativ sfarsitul anului 95 inceputul anului 96
      -din februarie 1998 este dotare standard pe A-Class
      -din august 1999 este dotare standard pe aprope toate masinile Mercedes

      Concluzia mea este ca intre sfarsitul anului 95 inceputul anului 96 si 1998 cand a fost lansat mercedes w220, practic o perioada de 2 ani, sistemul ESP ca extraoptiune pe Mercedes w140 este foarte rara din doua motive:

      1. reticenta/rezistenta/neincrederea oamenilor in general, si a potentialilor cumparatori in special, intr-un sistem nou revolutionar la vremea aceea. Un exemplu mai recent si perfect in acest sens este lansarea sitemului "DISTRONIC", care la fel a fost privit cu neincredere/reticenta/teama de toata lumea.
      2. existenta deja a sistemului ASR, cu care lumea era deja obisnuita, si care pana in momentul respectiv isi dovedise fiabilitatea.

      Cu respect,

      w140 s320lwb
      Last edited by w140 s320l; 10-24-2009, 02:20 AM.
      "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

      http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
      http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

      Comment


      • #33
        Sunt destule,era de serie pe12 cilindri,era mai des pe 8 cilindri,din cauza de cost,rar pe 6 cil...ASR nu are nici o treaba cu ESP...Cit despre pus pe W168,fu un scandal monstru,ca urmare a faptului ca se rasturnau la slalom,au decis sa-l puna de serie ca sa nu retraga masina..

        Comment


        • #34
          Ia la nenea http://cgi.ebay.com/ebaymotors/GORGE...item2a020aab6chttp://cgi.ebay.com/ebaymotors/GORGE...item2a020aab6c

          Comment


          • #35
            Salut!
            "Nenea", cred ca acum totul este clar pentru toata lumea, inclusiv pentru mine.
            Multumesc!
            Cu o singura observatie:
            "ASR (Antriebsschlupfregelung) = TCS (Traction Control System) Sistem de Control al Tractiunii
            Aceasta face parte impreuna cu sistemul ABS, EBV, si BAS din programul electronic de stabilitate ESP."

            Cu respect,

            w140 s320lwb
            "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

            http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
            http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

            Comment


            • #36
              W140 S320l cred ca sti reclama aia''Sti ce nu-mi place la masina asta?.........Ca nu-i a mea''PUNCT.Sa ai parte de ea si sa-ti traiasca fetita , sa ma scuzi de confuzia facuta mai devreme, ca e baiat.In orice caz raspunzi cu foarte mult calm, eu n-as fi putut la unele precizari legate de masina.Bafta!!

              Comment


              • #37
                Super masina, super topic,... frumos caracter;

                Sa ai parte de ea sau daca e de vanzare sa iei banii corecti pe ea.
                Last edited by nickbal; 10-24-2009, 16:11 PM.
                W203 - 2001

                Comment


                • #38
                  Salut,
                  In urma discutiilor cu voi doresc sa actualizez lista optiunilor care lipsesc la masina prezentata:
                  -oglinda retrovizoare actionata electric
                  -perdele laterale spate
                  -masute lemn spate
                  -frigider bancheta spate
                  -ESP
                  Invit pe cei care observa la masina si alte optiuni care lipsesc, sau cei care doresc sa afle mai multe detalii despre alte optiuni sa isi expuna opiniile.
                  In felul acesta toti avem de castigat: eu descopar lucruri noi si invat ceva util despre masina mea, iar voi va "clatiti ochii", va rezolvati unele curiozitati, aflati multe lucruri noi, va descarcati frustrarile...asta ca sa si glumim un pic
                  Tot ce conteaza pentru mine este ca in final toti sa fi castigat ceva din asta.

                  Cu respect,
                  w140 s320lwb
                  "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

                  http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
                  http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by w140 s320l View Post
                    Salut,
                    In urma discutiilor cu voi doresc sa actualizez lista optiunilor care lipsesc la masina prezentata:
                    -oglinda retrovizoare actionata electric
                    -perdele laterale spate
                    -masute lemn spate
                    -frigider bancheta spate
                    -ESP
                    Invit pe cei care observa la masina si alte optiuni care lipsesc, sau cei care doresc sa afle mai multe detalii despre alte optiuni sa isi expuna opiniile.
                    In felul acesta toti avem de castigat: eu descopar lucruri noi si invat ceva util despre masina mea, iar voi va "clatiti ochii", va rezolvati unele curiozitati, aflati multe lucruri noi, va descarcati frustrarile...asta ca sa si glumim un pic
                    Tot ce conteaza pentru mine este ca in final toti sa fi castigat ceva din asta.

                    Cu respect,
                    w140 s320lwb

                    Superba masina, ti-am mai zis.
                    Legat de optiuni iti mai lipsesc scrumierele de la usile spate cu capacul de lemn. La cele cu capacul de lemn au si aprinzator tigare 12v acolo. La tine are asa ceva?
                    Oricum nu cred ca exista multe care sa fie "full de full" ca la carte, poate chiar nu exista niciuna... pentru simplul motiv ca unii oameni efectiv nu isi doresc toate optiunile. Eu nu as vrea oglinda retrovizoare actionata electric, pentru ca din obisnuinta iti vine sa o misti cu mana, si o strici. Si nici masutele de mahon in spate nu mi le-as dori.

                    Comment


                    • #40
                      Superba. Absolut superba.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Mertzanu View Post
                        Eu nu as vrea oglinda retrovizoare actionata electric, pentru ca din obisnuinta iti vine sa o misti cu mana, si o strici. Si nici masutele de mahon in spate nu mi le-as dori.
                        Eu prima oara cand am vazut optiunea asta la masina mea ma gandeam ca au pus-o pur si simplu sa mai puna ceva ce nu a pus nimeni dar fara o utilitate practica dar nu e asa. Are o utilitate foarte practica in sensul ca iti memoreaza pozitia scaunului, a oglinzilor laterale, inclusiv a celei interioare cand apesi butonul de memorare de pe use.
                        Eu folosesc doua memorii, una pt oras, putin mai aproape de volan si mai sus in scaun, si a doua pt drum lung, mai jos in scaun si mai pe spate scaunul. Automat ca trebuie si oglinda interioara reglata si fiind electrica nu iti mai distrage atentia regland-o doar printr-o apasare de buton.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by rommy20005 View Post
                          Eu prima oara cand am vazut optiunea asta la masina mea ma gandeam ca au pus-o pur si simplu sa mai puna ceva ce nu a pus nimeni dar fara o utilitate practica dar nu e asa. Are o utilitate foarte practica in sensul ca iti memoreaza pozitia scaunului, a oglinzilor laterale, inclusiv a celei interioare cand apesi butonul de memorare de pe use.
                          Eu folosesc doua memorii, una pt oras, putin mai aproape de volan si mai sus in scaun, si a doua pt drum lung, mai jos in scaun si mai pe spate scaunul. Automat ca trebuie si oglinda interioara reglata si fiind electrica nu iti mai distrage atentia regland-o doar printr-o apasare de buton.

                          Exact colegul Romica, nici chiar eu nu o puteam spune mai bine.
                          Foarte practica oglinda retrovizoare interioara electrica.

                          Comment


                          • #43
                            Salut,
                            "Superba masina, ti-am mai zis.
                            Legat de optiuni iti mai lipsesc scrumierele de la usile spate cu capacul de lemn. La cele cu capacul de lemn au si aprinzator tigare 12v acolo. La tine are asa ceva?"

                            Optiuea aceasta este prezeta pe masina dar la exterior scrumiera nu este placata cu lemn.
                            227 ashtray and cigar lighter in the rear, illuminated (с 01.03.1980)

                            Cu respect,
                            w140 s320lwb
                            "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

                            http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
                            http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

                            Comment


                            • #44
                              Salut,
                              In ceea ce priveste optiunile, eu cred ca atunci cand nu ai o anume optiune pe masina nici nu ii simti lipsa si uneori poate ca nici nu vezi utilitatea ei practica.
                              Dar din moment ce optiunea respectiva este prezenta pe masina si te obisnuiesti cu ea viata iti poate parea grea fara ea.

                              Cu respect,
                              w140 s320lwb
                              "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

                              http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
                              http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

                              Comment


                              • #45
                                Masina e misto, super intretinuta (se vede ca esti fanatic), super accesorizata, "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin" dar o sa iei 12 mii pe ea cand o sa zboare porcu'.
                                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF