Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reintinerire Interior W140

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reintinerire Interior W140

    De aproape o saptamana tot parcheaza cineva un S320 in fata magazinului, si sincer, nu mai am somn noaptea de cand am vazut-o prima data, si cand ma gandesc ca vroiam sa cumpar ceva mai ieftin, economic...
    Totusi, S-ul asta iti da fiori, nu mai vad nici o alta masina, Mercedes sau nu care sa mai conteze pt mine acum....

    Mi-a abolit Ratiunea, daca imi cumpar asa ceva o sa ma zapacesc de taxe, consum, intretinere, etc, nu mai dau inainte .

    Ok, cumpar una, o iubesc, o intretin, o vopsesc la niste Profesionisti neagra smoala, etc, etc, si urca un neavizat sau o neavizata si vede bordul lipsit de stralucire datorita anilor, si indrazneste sa strambe din nas ori sa comenteze nestiind ce inseamna W140(iti dai seama ca sunt in stare de crima la propriu?);
    In concluzie, pot gasi piese noi, adica rotite, butoane, ornamentele de lemn, etc, ori se pot reconditiona sa arate brici, si daca da, unde?
    Attached Files
    Last edited by manager; 10-17-2008, 23:26 PM. Reason: adaugare fotografii si incheiere, incepator in thread

  • #2
    Si tot eu: scuze pt fotografia de interior, geamurile erau ionizate si sunt multe reflexii din exterior. Altceva, la ce probleme pot sa ma astept de la masina, in general?

    Comment


    • #3
      Nu prea au probleme,decit impozit mare si un consum neadecvat uzului urban....de piese nu prea am auzit sa demonteze lumea ptr piese....

      Comment


      • #4
        Originally posted by manager View Post
        De aproape o saptamana tot parcheaza cineva un S320 in fata magazinului, si sincer, nu mai am somn noaptea de cand am vazut-o prima data, si cand ma gandesc ca vroiam sa cumpar ceva mai ieftin, economic...
        Totusi, S-ul asta iti da fiori, nu mai vad nici o alta masina, Mercedes sau nu care sa mai conteze pt mine acum....

        Mi-a abolit Ratiunea, daca imi cumpar asa ceva o sa ma zapacesc de taxe, consum, intretinere, etc, nu mai dau inainte .

        Ok, cumpar una, o iubesc, o intretin, o vopsesc la niste Profesionisti neagra smoala, etc, etc, si urca un neavizat sau o neavizata si vede bordul lipsit de stralucire datorita anilor, si indrazneste sa strambe din nas ori sa comenteze nestiind ce inseamna W140(iti dai seama ca sunt in stare de crima la propriu?);
        In concluzie, pot gasi piese noi, adica rotite, butoane, ornamentele de lemn, etc, ori se pot reconditiona sa arate brici, si daca da, unde?
        N-am inteles decat ca te-ai infectat cu virusul W140...Tratament nu prea exista, poti incerca totusi variante naturiste..

        Deci ai cumparat masina sau nu? Pozele sunt ale masinii tale?

        Repere de interior sunt in general scumpe daca sunt noi. Pt intretinerea interiorului te sfatuiesc sa citesti topicul colegului Asfalttango si eventual sa discuti cu el- el se ocupa de astfel de operatii. Da un search...

        Daca tie iti place ceva, nu ar trebui sa iti mai pese pareri neavizate.

        Comment


        • #5
          Nu, nu e a mea, dar numai la ea ma gandesc Of, asa e si cu femeile maritate

          Ce repede se vizualizeaza, si se raspunde, frumos club, am facut bine ca m-am inrolat, tot de cateva zile Ea e de vina... Cum ma mai duc eu acum sa cumpar o alta masina mai rationala stiind ca exista asta? Sunt intr-o mare dilema. Ce bine ca inca nu sunt casatorit si pot face orice cu banii.

          Comment


          • #6
            ot,fa-ti de cap cit potzi,da fuga,ia w140,si vii sa ni-l aratzi.....

            Comment


            • #7
              Asa e Totusi, ne-am indepartat de tema, cum pot face sa reintineresc interiorul ca sa pot fi mandru in fata oricui. Am observat la cea din imagine ca pe langa designul specific anilor de atunci(care totusi da lectii oricarei plasticaraie de bord ale unei masini "tari" actuale), rotitele, butoanele, lemnul, par mai matuite, mai obosite. cum ar merge facute? Ceruite, polishate, inlocuite(cu ce?). Pare ingrijita masina si atunci trag concluzia ca poate si celelalte surori au ceva probleme asemanatoare. Dupa bord asta pare pana in 1995 cand s-a schimbat putin amplasamentul comenzilor, poate cele mai proaspete, adica 1999, arata brici.

              Comment


              • #8
                Daca vrei,gasesti si pe forum unul,tot pina in 95 an,ORCA are de vinzare un 280...de desputzit,inclusiv bordul,da-i pm lui asfaltango-cu asta se ocupa....altfel-la reprezentantza dupa piese,din pacate

                Comment


                • #9
                  Aha, deci se pot face si minuni. Mersi pt sugestie!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by manager View Post
                    Asa e Totusi, ne-am indepartat de tema, cum pot face sa reintineresc interiorul ca sa pot fi mandru in fata oricui. Am observat la cea din imagine ca pe langa designul specific anilor de atunci(care totusi da lectii oricarei plasticaraie de bord ale unei masini "tari" actuale), rotitele, butoanele, lemnul, par mai matuite, mai obosite. cum ar merge facute? Ceruite, polishate, inlocuite(cu ce?). Pare ingrijita masina si atunci trag concluzia ca poate si celelalte surori au ceva probleme asemanatoare. Dupa bord asta pare pana in 1995 cand s-a schimbat putin amplasamentul comenzilor, poate cele mai proaspete, adica 1999, arata brici.
                    W140 s-a fabricat intre 1991-1998. In 1998 deja era pe piata w220, generatia urmatoare de S class. Totusi s-au produs cateva exemplare de W140 si in 1999, toate S500, si toate negre. Asa ceva caut eu si as cumpara pe loc daca gasesc. In prezent am W140 S300 TD din 1998.
                    Pielea se poate reconditiona, poti sa cumperi presuri noi de interior originale de la reprezentata (300 ron), dau un aer mai nou interiorului, poti schimba maciulia de la schimbator, care e probabil uzata de atatia ani, tot cu una originala, aberant de scumpa, dar perfectiunea costa. Cat despre plastic, crede-ma ca nu se vede vechimea pe el, poti sa ii dai cu silicon daca vrei tu sa luceasca, dar nu e nevoie. Idea e sa o cumperi in stare cat mai buna si sa o pastrezi asa, decat sa o cumperi cu probleme si sa tot bagi bani in ea. Bafta in gasirea uneia pe gustul tau. Cu intretinerea, crede-ma ca nu e scump deloc, doar consumul trebuie sa ti-l permiti. Si de fapt nici consumul nu e asa o problema, daca mergi cu ea normal. Adevaratul lux e sa iti permiti sa mergi sportiv cu W140... atunci consuma, nu gluma.

                    Comment


                    • #11
                      Mersi pt. post, raspunsul tau este concret si la obiect. Totusi, "mult" si "putin" e relativ in fctie de persoana si venituri. Eu sunt un risipitor. Nuca cred ca s-ar putea polisha beton cu pasta de display de telefon.

                      Altceva concret? Adica de unde se cumpara covoarele de care mi-ai vorbit, de unde se pot cumpara scaune noi, ori cum se schimba pielea de pe ele, etc.
                      Poate se poate schimba si tapiteria sau cum ii spune de pe usi si plafon cu una proaspata si luminoasa... ca tot am inceput discutia...
                      Mersi mult pt sugestii!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by manager View Post
                        Mersi pt. post, raspunsul tau este concret si la obiect. Totusi, "mult" si "putin" e relativ in fctie de persoana si venituri. Eu sunt un risipitor. Nuca cred ca s-ar putea polisha beton cu pasta de display de telefon.

                        Altceva concret? Adica de unde se cumpara covoarele de care mi-ai vorbit, de unde se pot cumpara scaune noi, ori cum se schimba pielea de pe ele, etc.
                        Poate se poate schimba si tapiteria sau cum ii spune de pe usi si plafon cu una proaspata si luminoasa... ca tot am inceput discutia...
                        Mersi mult pt sugestii!
                        Nuca de la schimbator are si piele, ca aia se toceste de fapt... nu stiu cum vrei tu sa polishezi pielea, mai ales daca nu mai e... ca la unele se toceste in asa hal de abia mai vezi ca a avut piele acolo.
                        Atat covorasele de interiror cat si nuca se pot cumpara de la orice reprezentanta Mercedes. Se comanda si vin peste o saptamana. In Bucuresti sunt doua reprezentante Mercedes: CASA AUTO (Tiriac) si AUTOKLASS.
                        Scaune NOI nu poti cumpara de nicaieri. Adica, teoretic poti cumpara tot de la reprezentanta, orice piesa, insa scaunele + bancheta, comandate noi, aproape sigur costa mai mult decat cel mai bine intertinut w140 de pe piata second. Nu recomand sa schimbi pielea de pe scaune la w140, pt ca cea din fabrica este de foarte buna calitate. (repet, nu lua una asa jalnica incat sa fie nevoie sa schimbi pielea). Pielea daca are mici urme de uzura se poate RECONDITIONA. Dai search aici pe forum "ColorGlo" si o sa vezi cum.

                        Uite cum arata pielea la masina mea:
                        balena pics (14).JPGbalena pics (29).JPG
                        ...deci, ori iti iei una ca asta, tzipla, ori nu mai trebuie sa ai pretentii de perfectiune... intotdeauna sa aduci o masina la starea de perfectiune e mult mai costisitor decat daca o cumperi direct in stare perfecta. Si vezi ca in Germania sunt destule W140 impecabile, zici ca sunt noi-noutze.

                        Comment


                        • #13
                          Milioane de multumiri! Pline de esenta raspunsurile. Scuze, nu mi-am dat seama ca e si piele. Deci ar trebui sa merg in Germania dupa una si cum am auzit ca astea noi au mai putine probleme, altfel iti vinzi casa si dormi pe cartoane dupa ce platesti reparatiile, o sa caut una dupa '96, cred. Am vazut una pe mobile.de la 7000 din 98 sau 99, parca un S280. Cu inmatriculare, cu drum, etc, ajunge cam grasut.

                          Oricum, nu mai rezist, acum e patru jumate' dimineata si numai W140 am cautat si pe forumuri si peste tot. M-am si speriat, m-am si aprins mai rau. E clar, il intalnesc pe omu' asta si ii platesc oricat numai sa ma ia pasager douazeci de minute, ca nu mai am rabdare. Mor de invidie cand vad cati trecatori se uita la ea si prin ea, nu se compara cu nimic, nu vezi ce a facut din mine, mi-am pierdut ratiunea?

                          Am vazut si W221 la un client al meu, dar desi te lasa cu gura cascata, nu are aceeasi forta, nu pare clar Mercedes, adica doar Grila si Sigla ii dau aer de Mercedes, fara ele ar putea fi mai multe, Ford, Honda, etc, desi interiorul, luxul, tehnologia, iti taie rasuflarea. Nu vreau sa supar vreun posesor, oricum nu mi-as permite-o, dar nu pentru ea am innebunit.

                          W140-ul asta e INCONFUNDABIL MERCEDES.
                          Trebuie sa-mi gasesc o femeie bogata si urata

                          Mi-e rusine si de mine si de voi, si de altii de starea in care am ajuns. Femeia mea nici nu stie ca sunt treaz la ora asta .
                          Gata, trebuie sa ma linistesc si sa o iau cu usurica.
                          Ii fac o reclamatie tipului ca o parcheaza mereu langa o statie de autobuz si incomodeaza circulatia cu imensitatea aia de masina, sa i-o ridice sa nu o mai vad. Respect pt oamenii aia care au creat-o cu sufletul cand inca mai aveau voie sa faca asta. Poezie nu comert.

                          M-am indepartat de tema originala si imi cer scuze.
                          Daca mai vrea cineva sa posteze, tema trebuie sa ramana reintinerirea interiorului, nu?


                          Pana acum am aflat ceva de piele, de covoare, de nuca,
                          --- pe pagina omului asta ( http://www.k6jrf.com/MB_S500.html ) arata ceva "reparatii" si o firma din afara unde a gasit ornamente de la terti, inclusiv o masca frumoasa pt instrumentele de bord;
                          --- pe site-ul asta ( http://www.alldatadiy.com ) zice ca gasesti sfaturi, scheme, manuale, etc, de la profesionisti sa te ajute in repararea Mercedesului propriu. Scuze, dar inca nu l-am cercetat!;
                          --- aici, ( http://www.mercedesshop.com/shopforu...ht=s320&page=2 ), pe un forum similar, niste sfaturi sumare la ce sa fii atent cand cumperi masina;
                          --- si desi nu cred ca are relevanta pt noi romanii, cred ca aici se gasesc piese pt Mercedes ( http://mercedesshop.com ).

                          Ce am gasit si eu, asa incepator, ca sa fiu iertat ca am batut campii.
                          Last edited by doktor4carz; 10-07-2008, 16:09 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Plimbare

                            Manager, daca ajungi in Bucuresti te plimb eu cu un S350. Daca nu il vand pana atunci.

                            Pana atunci uite ceva poze cu interior (fara reflexii). Interiorul de la balena mea, dupa spalatorie si sters cu carpele lor arata asa:



















                            .
                            Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

                            Comment


                            • #15
                              Frumos! Tocmai am vorbit cu prietena si a zis ca se anuleaza casatoria daca imi iau asa ceva (avara) . De "soacra-mea" nici nu mai zic, e periculoasa rau. Ce chestie si cu soacrele astea care isi baga coada in relatiile oamenilor. Noi le intretinem femeile si tot ele ar comanda pe banii nostri. Si la voi e tot asa? (glumeam, daca nu ii convine, zboara, cu fie-sa cu tot, punct).

                              Mersi pt oferta, eu pe 26 am ceva treaba prin Bucuresti si daca am timp, daca ai si tu, si daca ne sincronizam, poate ne vedem. sunt baiat serios si educat, nu orice tractorist, deci nu iti face griji. mai vorbim.
                              Achizitie noua, nu? Parca apareai pe undeva cerand sfaturi inainte de achizitionare.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF