Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Recomandare Service Autoklass, autorizar Mercedes

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • d_claudiuus
    replied
    Sunt deja la service B1 cu masina. Toate service-urile facute la Autoklass Sibiu, deocamdata experienta e una buna, Preturile sunt ca de Mercedes, nu pot spune nimic,
    Am avut inclusiv o rechemare in service pentru schimbarea unui cablu de sub stergatoare, operatiune ce a durat 1 ora jumate. Am facut poze pe acolo pe la toate plasticele sa fiu sigur ca sunt toate puse la loc cum trebuie si pot spune ca au lucrat bine.
    I-am pus si pe ei sa faca poze sa vad eu ca s-a schimbat cablul, au facut fara sa comenteze.

    Cat priveste revizia, la fiecare revizie am solicitat sa imi puna in portbagaj tot ce se schimba la masina, pana acum totul ok (au pus pana si filtrul de ulei impreuna cu busonul). Am luat masina la 3300 KM, am ajuns cu ea la 45000, deocamdata sunt extrem de incantat. Intr-adevar LOGO-ul e ce trebuie: The Best or Nothing.

    Multumesc.

    Leave a comment:


  • bcr.costyn89
    replied
    Salut,

    Din pacate nu sunt din Sibiu sa iti dau sfaturi concrete. Iti pot spune ca pentru garantie nu are importanta de unde ai cumparat-o ca tu ai garantie de fabrica sau extinsa prin CarGarantie cea de 3 ani dupa cea de fabrica. Asta este pe toata Europa asa ca nu va comenta nimeni. Daca e sa ai probleme cu garantia ii poti suna, eu am discutat cu ei inainte de cateva probleme sa fiu pregatit la reprezentanta, dar nu am a fost cazul, reprezentanta fiind ok. Ba chiar am avut o problema si nu am avut timp sa ma duc pana imi expira garantia. Mi-au inregistrat problema in sistem cei de la cargarantie, m-au intrebat cand ma pot duce in service, le-am zis 1 saptamana si totul a fost ok. Desi cand am fost in service nu mai era in garantie.
    Legat de Service, am avut contact in trecut cu cei de la vanzari Autoklass Sibiu. Vorbisem cu ei sa imi caute ei in Germania o masina si sa mi-o aduca in tara. Nu am finalizat cu ei deoarece am gasit eu dar experienta a fost ok. E adevarat ca nu este pe service de aceea am zis ca nu am ceva concret, dar daca te ajuta am zis totusi sa scriu.

    Leave a comment:


  • d_claudiuus
    replied
    Mersi frumos de raspuns. Ideea e ca eu am luat deja legatura cu ei (Autoklass Sibiu), le-am spus de unde am cumparat masina, am cerut si ceva informatii despre prelungirea garantiei pana la 5 ani sau maxim 200000 de km. Eu fac cam 50000 de km pe an. Pana acum pare totul ok, garantia producatorului se respecta, mi-au cerut CIV, talon, au verificat masina in sistem si in reteaua Mercedes, mi-au spus ca totul e ok si masina se incadreaza inclusiv in prelungirea garantiei. Nu prea au ce sa comenteze la masina de showroom rulata 3000 de km. Masina avea inclusiv folia de protectie le schimbator si pe praguri, in august practic face 1 an....

    Cu garantia nu va fi o problema (mai ales ca masina e un subiect sensibil pt mine si daca astia de la service mi-ar face probleme merg pana in panzele albe cu reclamatii si alte alea). In general daca masina e buna, ar trebui ca orice service sa fie in stare sa faca reviziile de baza.... cea mai mare frica mi-e la cutia de viteze, vreau sa fiu sigur ca schimba cu tipul si cu cantitatea corecta de ulei (cand va fi cazul - eu probabil voi face revizia completa la cutie la 100.000 de.km). Oricum mai astept pareri, si voi vedea daca ma duc sau nu la ei.... sincer ma astept la ceva mai de calitate, chiar daca traim in romania, Mercedes a totusi o masina premium, mi-as dori ca la.sumele pe care le.platim in service si prin faptul ca apelam la serviciile lor, sa.fim tratati tot.premium....

    Leave a comment:


  • b97dmt
    replied
    Bine ai venit .

    In legatura cu Autoklass , cel mai indicat este sa mergi la dealer- ul de unde ai cumparat-o , in cazul tau Tiriac.

    Daca vei merge la Autoklass , in caz de probleme la garantie , o sa se foloseasca de faptul ca nu ai mers in reteaua lor , cine stie peste cine dai
    si o sa stai sa te tiganesti cu ei ( asa e la Mercedes , daca discuti calm esti refuzat si pus sa platesti , daca faci scandal , urli si ameninti cu rupere de membre esti imediat rezolvat , pe banii lor )

    Nu vreau sa iti tai entuziasmul , dar asa merg lucrurile din pacate , indiferent de service.

    Referitor la schimbul de ulei , nu prea vad cum poti verifica daca e nou , doar sa ceri sa stai langa masina ( dar practica asta e interzisa la ei , nu am idee de ce ).

    Intretinerea la 4matic , se inlocuieste ulei la grup spate si cutia de transfer ( fata )intervalul nu stiu care ar fi , in general e maxim 5 ani , dupa care ar fi indicat sa il schimbi. Vezi daca apare specificat in manualul de utilizare al masinii.Unii pe la dealer mi-au spus ca e lifetime , dar nu este asa , lifetime = 5 ani .

    Leave a comment:


  • Recomandare Service Autoklass, autorizar Mercedes

    Salut,


    Sunt proaspat posesor de Mercedes E Classe, w213, E220 4 matic.... masina cumparata acum 3 saptamani de la Tiriac Auto rulate Pitesti, 3063 km, luna asta mi se apropie service-ul la un 1 de zile. Sunt foarte pretentios cand e vorba de ingrijit masina. Masina fiind in garantie, vreau sa merg cu ea la un service autorizat. Fiind din Sibiu, am 3 optiuni: Autoklass Sibiu, Autoschun Service, sau sa merg in alt oras. Am citit tot felul de pareri pe aici... chiar sa ma duc pana in Stutgart pt o revizie, nu prea imi vine sa fac asta... as aprecia parerile voastre vis a vis de pregatirea si experienta mecanicilor din AUTOKLAS Sibiu sau Schunn service din Sibiu. Nu sunt interesat de preturi, cu totii stim ca reprezentantele sunt mai scumpe si au adaosuri mari la orice piesa sau actiune in service.... strict cat de ok sunt, cata incredere sa ai in ei ca iti fac lucrarile de pe deviz, etc...
    Am avut un Passat B8 4 ani de zile, service-uri facute doar la Tess Sibiu, aprox 4 service-uri pe an (la 15000 de km) si sincer a fost singurul service dupa care nu am simtit nevoia sa deschid capota sa verific vizual ce au facut.. am fost la ei 4 ani, niciodata nu am avut probleme, ce-i drept Passat-ul a fost si cea mai fiabila masina avuta pana in prezent....

    In afara de a cere efectiv toate filtrele schimbate si diferenta de ulei ramasa, exista vreo metoda sa verifici de exemplu daca chiar au schimbat uleiul? Motorul asta nu are joja, iti arata doar nivelul electronic. Deci nu ai cum vedea daca uleiul e proaspat.

    Si mai am doua intrebari: cum poti verifica nivelul uleiului in cutia de viteze (9g) si ce intretinere trebuie facuta la.sistemul 4MATIC?


    VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!

    Sunt foarte incantat sa impartasesc cu voi pe viitor primele impresii, este prima mea masina premium (am trecut de la Passat B8 cumparat de nou, la acest frumos E Classe si pot spune ca diferenta dintre ele e ca de la cer la pamant!!!) . Comfort, rulaj, sonorizare, antifonare... toate de nota 20. Nu degeba logo-ul acestei masini e " The Best or nothing!"

    Astept parerile voastre. O seara faina!
Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF