Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie E320CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie E320CDI

    Va salut domnilor si La Multi Ani!

    De ceva vreme m-am hotarat sa iau un E 320 W211 si m-am oprit la cel din link-ul de mai jos. Omul pare de incredere si spune ca are toate facturile pentru ce a facut la masina, in plus mi-a dat si VIN asa ca rog un coleg, daca se poate sa ma ajute cu o verificare, WDB2110221B223529 este codul. Pretul final al masinii este de 9.700E. Un sfat/o parere sunt foarte bine venite. Va multumesc frumos


  • #2
    Exista topic dedicat decodare VIN!
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Mașina este foarte "dotata". Numai la o simpla privire printre fotografii și o traducere a descrierii, vezi ca ii lipsesc doar cateva opțiuni.
      Dacă iti permiti impozitul, e o masina pe cinste.

      Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk

      Comment


      • #4
        Subscriu la ceea ce a spus XBG, arata super masina, pare un deal foarte bun/corect.

        Comment


        • #5
          Va multumesc pentru pareri, dar conform colegului LauLaur, caruia ii multumesc inca o data, dupa verificarea VIN masina are approx 248k km nu 180k cum apare in anunt asa ca o sa mai caut.

          Comment


          • #6
            A verificat intrarile in service sau este o medie pentru modelul acela?

            Comment


            • #7
              A avut o singura intrare in service, in 2009, cand masina avea aprox 48.000km, de atunci nu a mai intrat niciodata intr-un service mercedes, ceea ce m-a facut sa spun pas, plus atitudinea proprietarului care a devenit panicat si a inceput sa ma ameninte ca trebuie sa ii platesc radierea masinii, eu nepromitand ca o sa cumpar masina, doar am convenit ca merg luni sa vad masina.

              Comment


              • #8
                Da, nu am decat experienta mea cu nemtii, sunt mai reci. Mie mi-a rezervat masina si nu a vrut avans in ideea de a nu pune mana pe bani pana nu o vad si nu batem palma sa o cumpar.
                Intr-adevar, o singura intrare in service mb e cam aiurea la ei. A mea a avut intrari logate pentru diverse pe garantie (schimbul de ulei nu se inregistra in sistem pentru masinile pre 2007 sau 2008 ).
                Poate omu nu a avut intrventii in garantie si automat nu se vad intrari pentru schimb de ulei.
                Bafta!

                Comment


                • #9
                  Salut, cum ai aflat ca are mai multi km daca masina nu apare in nici o baza de date???Din decodare Vin???Total gresit, acolo da doar o medie aproximativa si estimata dar nu are legatura cu realitatea de cele mai multe ori!!Sprinterul meu cumparat din Germania avea doar doua intrari in service in garantie in rest avea caiet service cu revizii si stampile pe el !!Dar masina era pe bune !!!!
                  Daca ai vb cu omul ca te duci dupa masina si el deja a radiat-o te sfatuiesc sa fugi repede sa o iei,aia e masina buna !!Daca e trompeta nu se risca nimeni sa o radieze aiurea si sa vina clientul sa nu o cumpere....Apoi, masinile care au asemenea descrieri cu atatea elemente descrise iti spun din experienta ca sunt 95 % bune...Daca te uiti pe autohaus-uri au o descriere clasica a dotarilor si atat...E doar parerea mea,cultivata in teren Stima.
                  PS:asa ceva am cautat si eu toata luna decembrie dar nu am gasit....acum din pacate Mos Craciun a plecat si trebuie sa mai astept un an,altfel eram deja pe drum spre masina asta....
                  Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                  Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                  Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                  SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                  https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                  Comment


                  • #10
                    Am citit si eu mai atent anuntul si m-am uitat pe poze. Mie unu mi-se pare ok.
                    As intreba de cat o are, asa iti faci o idee, as zice 3 4 ani el fiind al doilea proprietar.
                    La ei, e-ul este pt seniori mai mult, deci primul este mai mult ca sigur un neamt mai instarit iar apoi o cumpara un altul la bani buni care o tine de la 70 80 de mii la un 180 si o da pt ca nu vrea bataie de cap plus ca la ei este ceva legat de asig sau garantii cu cele peste 150 de mii.
                    Cere o asresa unde sa ajungi sa o vezi si arunca un ochi pe google earth. E posibil sa o vezi parcata chiar in locul in care sunt facute pozele.
                    Din descriere si poze pare un deal bun.
                    De asemenea, nu cred ca e neamt care sa se riste sa dea km inapoi, e penal. Nu se risca pentru o dif de 1 mie sau 2 de eur la masina in cel mai bun caz.
                    Au legi dure si ei le respecta ca o patesc rau! Scrie clar accident free iar anuntul este si pt Germania deci nu e for export only, adica omu clar nu o da exclusiv in afara tarii. La ei poti sa iei masina acum si sa vii peste 10 zile sa spui ca face nus ce chestie masina si ei sunt obligati sa o ia inapoi, asta e motivul pentru care la unele scrie export only, pentru ca nu vor bataie de cap ulterior vanzarii in Germania.

                    Comment


                    • #11
                      O sa incep prin a va spune ca momentan sunt posesor (intepat) de insignia cu al treilea motor crapat si m-am indreptat spre un E class, avand unul in familie care acum are peste 400k km si care m-a convins sa aleg aceasta masina. De aceea sunt constient ca trebuie sa platesc mai mult pentru o masina mai veche, dar care imi place foarte mult si cred ca este mai fiabila decat multe masini de generatie mai noua.

                      Revenind la subiect, va multumesc pentru implicare, dar un factor important in decizia de a nu cumpara masina sau macar de a merge sa o vad a fost atitudinea posesorului care s-a dovedit a fi un pusti arab si nicidecum un neamt. In discutiile la telefon m-a intrebat de foarte multe ori despre bani, plus amenintarile cu politia ca sa ii platesc radierea masinii. Eu niciodata nu am promis ca o sa cumpar masina. I-am spus ca platesc, nici o problema, daca trimite un act doveditor, pe care nu l-am primit nici acum.
                      Acum masina se vinde cu 9.500, el spunand atunci ca ultimul pret e 9.700.. si cred ca va mai scadea..

                      Pun mai jos cateva masini care imi plac si va rog sa va dati cu parerea. La cea albastra nu prea imi plac rotile, dar oamenii au trimis vin-ul si o sa il verific luni. Cea gri imi place foarte mult, dar sotia nu este foarte incantata , dar si cea neagra din Ro pare ok daca totul este real sau poate o stie cineva de aici.


                      Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.





                      Comment


                      • #12
                        Aia neagra, e probabil fost taxi. Are child seats in spate si uzura la a mea care are aceeleasi scaune insa pe negru este inexistenta(08 2007 142000km), pe cand la aia din anunt se vede clar ca are cute si etc.
                        Dupa cum e scris anuntul si dupa cum arata poza cu interiorul as zice ca are mult mai multi km.

                        Comment


                        • #13
                          Cele din germania arata bine de tot. As merge pe cea cu interior designo dar la fel de mult imi place sportpaket.

                          Comment


                          • #14
                            Despre cea din ro omu spune ca a luat-o de noua din reprezentanta din germania. Astept sa imi trimita si vin-ul.

                            Comment


                            • #15
                              Nici nu iti trebuia VIN-ul. La ce uzura are pe stanga volanului, masina are lejer 300k+ km. Nu e de luat.
                              BTW, sa nu va inchipuiti ca in DE nu sunt bisnitari si acolo... De la privat se ia daca are full service history cu acte. Apoi verifici pe vin intrarile in service. Daca bat, aia-s kilometrii. Bafta la cumparat și multa atentie. La 10k euro ar trebuie sa gasesti ceva super bun.

                              Sent from my SM-G960F using Tapatalk

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF