Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie E classe 2016

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie E classe 2016

    Fost posesor de MB, ramas cu gandul la acea masina....un batran W124.
    Fost in ograda celor de la BMW(seria 5), trecut un pic si pe la Audi(A6 2013) acum parca as reveni la MB si ma tenteaza tare cum arata cred ca W213, dar pentru exactitate E classe model dupa 2016(T sau coupe, inca nu stiu)
    Din ce am vazut pe internet se lauda cu faruri led ILS care par fenomenale din descrieri, Agility control care iarasi din teorie pare sa fie o chestie fantastica.

    Nu vreau motor mare, maxim 2.5 diesel. De fapt cred ca sunt deschis si spre benzina, numai sa nu fie genul de motor gurmand tare. Nu vreau motor de 3 litri pentru ca pur si simplu nu vreau sa dau banii statului... daca sunt dispus sa dau 40.000 pe o masina banui ca se subintelege ca nu stau in cei 2.000 lei pe impozit.
    Tractiune spate sau integrala, nu conteaza atat de mult pentru ca nu vorbim de un motor mare, iar in realitate nevoie concreta de integrala nu am.


    Mai departe apelez la voi, ce dotari ar trebui sa caut, ce model de navigatie recomandati ? Modelul Coupe ce dezavantaje ar avea in afara ce cele evidente(spatiu mai mic, incomoditatea data de 2 portiere) ?

    Dar mai ales, ce motor recomandati inre 220 cdi si 250 cdi ? Care din ele e mai fiabil ? Cutia 9g tronic sau 7g tronic ?

    Mul;tumesc frumos.

  • #2
    Nimeni, nici o parere ? ))

    Comment


    • #3
      La w213, e destul de simplu sa alegi.

      Motorul, ca la orice mașină actuala, trebuie sa fie benzina sau hybrid. Diesel simplu, poate doar dacă o folosești pt munca și nu prin capitale...

      La w213, f spectaculoase sunt display-urile, care daca nu le alegi din prima pe cele mai mari ( 12.x'), o sa îți pară rău.

      Doar cu display-ul mare, ai doua opțiuni f bune pt Navi, Audio20 sau Comand. Ambele compatibile Carplay, Android, etc.

      Cutia e oricum 9g si nu are concurență.

      Farurile pot fi Static - destul de drăguțe, insa cele scumpe se numesc Multibeam și sunt departe de orice ILS sau orice concurență.

      Coupe este mult prea tare, e greu sa găsești dezavantaje mai ales legate de spațiu, bla, bla.

      Deci w213 250 benzină ( daca nu cumva cel de 3 litri care se numește câteodată 43AMG nu te convinge), display 12', Comand și Multibeam.

      Distronic, steering assyst, remote online, le poți găsi explicate pe YouTube, chiar pe canalul oficial Mercedes.
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #4
        Originally posted by cl600 View Post
        ca la orice mașină actuala, trebuie sa fie benzina sau hybrid.
        Intru totul de acord.
        Referitor la intrebare, nu ma pot da cu parerea din mai multe motive insa si eu as merge pe benzina sau hibrid.
        Stefan

        Comment


        • #5
          Ok. Multumesc mult de tot. Am intrebat sa stiu ce sa caut.

          Deci ecranele de 12, faruri Multibeam, distronic, steering assist. Pentru serviciile Remote online, ceea ce gasesc explicat pe youtube e aplicabil/functional si in Romania ? Intreb pentru ca la BMW(conncected drive, mai nimic nu merge in Romania) iar la Audi(Audi connect merge doar partial la noi)

          Suspensia Agility e un must have? Are cineva? Imi poate spune daca merita cautata sau ba ?

          Coupe-ul a aparut acum in 2018 si e scump in draci, deci sare din schema. Ramane modelul T.

          Comment


          • #6
            mercedes me(remote online) nu e disponibil in RO, desi serviciul e gratuit. agility am eu, n-am mers fara, nu stiu sa-ti spun daca e diferenta

            Data viitoare citeste regulile de postare!
            Last edited by cutaresku; 03-23-2018, 22:11 PM.

            Comment


            • #7
              Mercedes me, merge in România din ce in ce mai puțin limitat.




              ,
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Intr-adevar, in prima faza mi-au spus ca nu e disponibil in RO iar acum ca auto achizitionate din Ro in 2016 nu au modul hermes si nici nu poate fi adaugat. Mercedes me ar fi disponibil doar pt auto livrate in Ro incepand cu 2017

                Comment


                • #9
                  Da, e disponibil pt auto livrate in Ro începând cu 2017 - pt că cele vechi nu au modulul Hermes - dar este disponibil pt orice model care are modulul Hermes..., adică pt cele livrate in Germania, de exemplu.
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #10
                    Inteleg ca cele care au modulul hermes functioneaza si in Ro fara probleme, chiar pe masini aduse din Germania ?

                    Comment


                    • #11
                      Din ce am inteles eu, doar cele aduse din DE (fabricatie 2016) au modulul.

                      Comment


                      • #12
                        Cu toate ca voi recomandati benzina sau hibrid, as vrea sa aduc in vedere si faptul ca W213 poate fi achizitionat cu noul motor de 2l. Acest lucru l-ar avantaja pe colegul nostru @dentimarius care nu vrea sa plateasca un impozit mare.
                        E 220 d are un motor de 1950 cmc si 194 cp.
                        Succes in achizionarea unei masini!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF