Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C sau E ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • C sau E ?

    Neata,viitor fost posesor de Audi vreau ceva sfaturi inainte de insuratoare,daca C sau E...pe urma o sa ma duc la aia de-o seama cu mine . Ideea este ca circul foarte mult,cca 150 k pe an, 40-50% pe Gemania, adica no limit si ii dau des peste 200 Dar circul singur,rar in doi,bagaje decente,nu am nevoie de sufrageria din spate.
    Ma intereseaza daca am vreo sansa sa gasesc la un C ceea ce ofera E in varianta in care motorina si consumabilele consumate in 2-3 ani imi finanteaza urmatoarea masina. Am condus un E500 cam 1000 de km si seamana a masina dar nu spun care a fost consumul. Nu aspir asa sus,nici nu am bani sa intretin asa ceva.Nu ma tine o masina mai mult de doi ani,maxim 3.

    Deci, musai 4M , cel putin 200 cp , masina o iau de la Junge Sterne, maxim 60k km ca e pacat de bani sa o iau noua,an 2015+.
    Si daca tot cer sfaturi as vrea sa stiu si motorizarea cea mai buna. Ma tot uit la 250 (204cp) si imi pare cam putin in comparatie cu 350 (258) dar astadin urma nu este pe noul C .
    Last edited by Vali0232; 03-05-2018, 00:23 AM.

  • #2
    Pentru distante lungi , autostrada ar fi pacat sa nu cumperi un E.
    Daca ai 4Matic , faruri cu led si alte gageturi dispobibile o sa ai o viata fericita la bord

    Comment


    • #3
      OK,multumesc ,deci musai sufragerie . Drumurile mele sunt de cel putin 4-5 zile . La motor sa urc la 350 sau e decent si 250 ? Sunt din Iasi si macar de doua ori pe luna trec muntii ,tara o fac toata pe nationale pana la Pechea. Nu sunt mare pilot dar nici nu imi place sa ma tina tirurile la 50/h. Intreb si de fiabilitate,diverse probleme...intretinerea o pot face pe Germania si eventualele probleme nu foarte grave. Nu vreau sa intru in polemici despre service-ul MB dar ca fapt divers,am lucrat la CA si cred ca nu vreau sa o fac in RO. Cred ca de asta nu am avut MB pana acum. Exista vreun model recomandat dupa care sa ma uit sau il iau pur si simplu pe cel mai convenabil ? Repet,nu se pune problema sa nu fie 4M.

      Comment


      • #4
        Salut,
        Eu asi cauta C 4 matic automat, dar sunt cam rare, musai compressor. Nu e nici mare nici mic , consumul decent , e mai usoara ca E-ul si respetiv consuma mai putin, dar daca prinzi un E 4 matic , cares-s mai multe e la fel de ok.
        Bafta in cautari. Eu u sunt adeptul Diesel, dar fiecare cu ale lui.

        Comment


        • #5
          la bugetul aferent sunt si C250 4M si E 4M , atat doar ca un E350 4M la cca 30 k euro (factura externa) il iau la 50-70k km si un E 250 4M il gasesc si la 15 k km +/- an de imatriculare , cu ceva dotari nesemnificative tehnic in plus la C (piele,trapa,AMG line)

          Comment


          • #6
            gata, ma duc luni sa o vad pe asta, pare ok, garantie 2 ani....am vreun motiv sa nu ii cred pe cei de la Junge Sterne ca ar fi masina in regula ? mai este una asemanatoare pe la Karlsruhe, tot cam acolo la km si dotari



            Respectă regulile generale de postare!
            Last edited by Florin_WES; 05-10-2018, 21:52 PM.

            Comment


            • #7
              Nu o sa ai probleme daca sunt dealeri MB .....

              Comment


              • #8
                Si eu am luat de la dealer MB Stuttgart cu garantie Junge Sterne si nu am avut probleme.
                Poti vizualiza postarea mea cu prezentarea masinii - acolo sunt mai multe detalii.
                Spor!
                Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                Comment


                • #9
                  nu se pot vedea pozele. 29k cu tva?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF