Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cunoaste cineva masinuta?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cunoaste cineva masinuta?

    Stimabili colegi,

    Gasii pe Olx agregatul urmator de vanzare:

    Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


    Pretul mi se pare bun, baca echiparea cu gpl. Stie cineva ceva despre masina, ca sa nu bat multe sute de kilometri degeaba?

    Multumesc anticipat.


    Trimis de pe al meu LG-H840 folosind Tapatalk

  • #2
    Suspect de ieftina

    Comment


    • #3
      Pai de ce ti se pare suspect de ieftina? In primul rand uitate la anul masinii, 2003? E foarte veche noi suntem in 2018 iar in al2lea rand este motorizarea.

      Comment


      • #4
        Originally posted by LucaGeorge View Post
        Pai de ce ti se pare suspect de ieftina? In primul rand uitate la anul masinii, 2003? E foarte veche noi suntem in 2018 iar in al2lea rand este motorizarea.
        Mda, e ieftinioara, da' chiar suspect cum spune colegul nu e. Mi-a scapat printre degete un w211 cu acelasi motor, de la primul proprietar, cu 120.000 km, care s-a vandut acu juma' de an dupa juma' de an de chin cu 3300. Si vorba dumneavoastra...motorizarea asta de care fuge romanul spre cdi-uri [emoji33]

        Trimis de pe al meu LG-H840 folosind Tapatalk

        Comment


        • #5
          Motorizarea e cam una dintre cele mai fiabile, daca nu chiar cel mai fiabil motor pe benzina facut de Mercedes in ultimii 25-30 ani. Masina arata bine si probabil a costat undeva la 50-60k de noua. Tu crezi ca astea din 2018 is altceva? Is facute sa tina cativa ani. O tableta in bord si alta forma a caroseriei, dar acelasi lucru pe dedesubt. Puteam sa imi iau un model nou, dar de ce as face asta? Asta este parerea mea, iar eu cand am sa mi vand C-ul, poti sa fii sigur ca nu am sa cer 3 mii pe el.

          Comment


          • #6
            Da, problema e sa gasesti un om pasionat care sa aprecieze.
            90% dintre vanzatori au bani de o masina mai ieftina, dar ei spera mercedes.

            Poate reusesti sa mai negociezi cu omul, vezi ce poti scoate de la el.
            Daca e in stare ok la chestiile esentiale gen sbc (atata cat poti verifica), cutia sa schimbe bine, lantul sa nu bata, atunci eu zic ca ar merita luata.
            Instalatia GPL, cat timp nu e chinezarie e super.
            Poate sa fie si stricata, calculatorul sa fie ok, vaporizatorul si injectoarele se schimba f usor si nu-s chiar asa scumpe.

            Comment


            • #7
              Salut, am vazut topicul asta si am zis sa va spun si eu cateva lucruri referitoare la masina in cauza: am fost sa o vad (m ar interesa si pe mine ce i drept), apartine unui revanzator (samsar), in realitate nu arata ca in poze exteriorul parea ok - am vazut o aseara si era intuneric deja, avea 2 mesaje in bord unul cu rosu de la bateria mica a spus ca ar fi si al doilea ceva gen emissions si ceva de service cu semnul intrebarii - aici banuiesc ca ar fi de la gpl, dar o sa vad - dc o voi lua (inca nu m am decis) vreau sa o duc la reprezentanta pt o verificare amanuntita, bate ceva pe dreapta...gen cap de bara, bieleta la denivelari, n am condus o....a mers el. Scaunul de la sofer e putin obosit (crapata pielea...dar banuiesc ca se poate aranja), volanul este decolorat si pare tocit, se auzea un pacanit cred ca de la ventilatorul de la clima, vitezometrul nu merge - cica de la bateria mica, itp nu mai are, partea din textil care acopera trapa nu mai este..s a stricat si a fost dusa la reparat. Per total mie mi a placut, insa tb bagati ceva bani in ea...pt anii ei este ok...cred. Am mai vazut un e220 cdi...tot pe olx, automat gri cu nr de TM...stie cineva masina aia? ar fi mai ok decat asta? si aia pare dubioasa probabil tot samsar..avem vreun coleg din sibiu care sa ne faca o descriere a ei? multumesc

              Comment


              • #8
                Originally posted by stelluartois View Post
                Stimabili colegi,

                Gasii pe Olx agregatul urmator de vanzare:

                Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


                Pretul mi se pare bun, baca echiparea cu gpl. Stie cineva ceva despre masina, ca sa nu bat multe sute de kilometri degeaba?

                Multumesc anticipat.


                Trimis de pe al meu LG-H840 folosind Tapatalk
                Buna seara,
                Nu cunosc mașina, dar cei fix 200.000 km mi se par cam dubioși.
                Verificați cu atenție.
                Presupunerea mea este cã nu sunt reali dacã scaunul șoferului și volanul sunt uzate destul de mult.
                Și o întreebare : de ce nu cãutați sã cumpãrați direct din strãinãtate unde puteți gãsi mult mai ușor mașini corect prezentate și „nearanjate” pentru vânzare ?

                Comment


                • #9
                  Sa mai adaug ca “miroase a taxi de la o posta “

                  Comment


                  • #10
                    da, varianta Germania ar insemna ca si costuri, aproape inca 60-70% in plus la pret, plus transport, mancare...nu spun ca nu ar fi mai ok decat ce ceea ce se vinde la noi, dar in jur de 6500 pe una din 2003, e ceva...
                    Cum v ati dat seama ca a fost taxi? mersi

                    Comment


                    • #11
                      unul din mesajele afisate de masina in cauza
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        E o avertizare gen : daca s-a facut ITP-ul .
                        Pretul vs km afisati , daca postezi VIN afli de la colegi daca a fost configurata pt taxi.

                        Comment


                        • #13
                          am inteles, multumesc!
                          a decodat o un coleg de forum si nu apare sa fi fost taxi, este luata de aici (desi spune 2003, ea este fabricata in 04.2002 livrata in iunie...de atunci sunt 2 proprietari pe carte (o doamna 8 ani si un domn inca 8 ani...)...asa mi s a spus, nu am cerut cartea de identitate, dc s a mai plimbat intre timp, nu am idee...

                          Respectă regulile generale de postare!
                          Last edited by Florin_WES; 02-22-2018, 00:29 AM.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF