Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pareri achizitie W211 facelift motorizare E280 CDI 4matic airmatic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri achizitie W211 facelift motorizare E280 CDI 4matic airmatic

    Salutare dragi colegi, nu ne-am mai auzit de ceva vreme pe forum, dar am schimbat putin "caruta" si acum vreau sa revin la vechea dragoste.
    Am mai avut w211 ( 2004 ) stiu cu ce se mananca, stiu problemele lor, stiu costurile. Ceea ce vreau de la voi este sa ma ajutati punctual cu niste informatii in legatura cu problemele cu care v-ati confruntat la motorizare/echipare.
    Vreau sa achizitionez un w211, la final de fabricatie 2008~2009, echipat destul de generos, target cam pana in 200.000km. Buget 10~13k. Am nevoie de o masina care sa traga cu casa in urmatorii 3 ani. Prefer sa platesc mai mult pe ceva mai vechi ( 2008, 2009 ), decat sa iau modelul nou sau sa ma uit dupa alte masini, an mai recent.
    Intrebarile pe care le am strict pentru acest model
    4MATIC - fiabil? costuri suplimentare intretinere? daca il recomandati sau nu
    AIRMATIC - "cat de fiabil este?" ( am un a8 la care tocmai am schimbat 1 bucata perna, stiu cum se simte suspensia pe aer - o sa fie la vanzare btw ). Recomandati sau nu? E diferenta mare intre un avantgarde normal si airmatic ? eu unul nu tin neaparat dar poate aveti voi pareri pro
    MOTORIZARE - m-am oprit la motorul E280 CDI, mi se pare un raport impozit/cai putere/cosum foarte ok, pe care mi-l pot permite. Ce probleme sau bube are acesta motorizare? Care "e boala lui" cum ar zice nea macanicul ?
    Va multumesc anticipat pentru viitoarele sfaturi.
    W211- 220 cdi

  • #2
    Salut!
    Ca si motor nu te preocupa de fiabilitate ca nu sunt probleme.Echiparea 280 cu 4 matic pot spune ca e ideala am condus si vazut destule iar probleme prea mari sau costuri mai mari la intretinere nu sunt.
    Airmatic pentru Romania nu stiu cat se merita dar e foarte comod.Daca iti permiti sa intretii sistemul go4 it.
    Cauta sa ai faruri cu xenon si ils si poate gasesti si distronic, scaune ventilate si incalzite...
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Mersi de raspuns. Da, ma intereseaza in mod deosebit fiabilitatea motorului si a sistemului 4 matic.
      Airmatic pentru Romania nu prea se merita, cred si eu asta. Nu stiu cat de repede pica la Mercedes, dar la Audi pe care il am, ultima revizie a fost fix 1k pentru airmatic. Deja mi se pare ca platesc leasing la masina.
      Am notat ILS ul dar nu il pun in top 5. Scaune incalzite obligatoriu, panorama, comand, harman kardon, distronic da sau nu ( am avut nu ma omor dupa el ). ventilatie am avut la ultimele doua masini si am folosit-o fix niciodata.
      la 13k am vazut ca sunt cam full, full pe mobile si la km putini. Deja la pretul asta sunt o multime de w212 la care nu m-as baga sincer.
      W211- 220 cdi

      Comment


      • #4
        Salut,desi initial cochetam cu achizitia uni B Klasse w245,de vreo cateva zile am ramas fixat pe w211 (masina imi trebuie pentru naveta si Bucuresti).Intrebare pentru tine george_wap,de ce nu te-ai baga la un w212 in detrimentul unui w211?

        Comment


        • #5
          Salutare. Am avut un w211 2004 pentru 3 ani. Pot sa zic ca a fost una dintre masinile care mi-au ramas in cap. Problemele specifice modelului au fost usor de rezolvat si relativ acceptabile ca pret, si cam putine. Nu mi-a dat batai de cap masina. Am facut multi km cu ea in tara si in afara. Intretinerea in schimb am facut-o obsesiv ca la carte, fara rabat de calitate.
          As merge pe un w211 2008~2009, pentru ca este la final de cariera, iar eventualele probleme de fabricatie care au aparut pe parcurs au fost rezolvate. Costurile de intretinere mi se par foarte ok.
          Chiar daca este un model de generatie mai veche, cele in mintile lor si dotate TOP, pe mobile au preturi mari, chiar f mari.
          Cu cuvinte mai putine, doresc o masina care in urmatorii 3 ani sa nu imi dea batai de cap, care sa tina cu casa si sa ma duca in siguranta si confort de la a la b, iar reparatiile la eventualele probleme sa nu fie cat un leasing lunar la o masina noua. Consider ca w211le indeplineste si depaseste cu succes conditiile.
          PS: plus de asta w212le mi se pare, fara a jigni pe cineva, cam plastic...
          Last edited by george_wap; 02-06-2017, 15:27 PM.
          W211- 220 cdi

          Comment


          • #6
            Multumesc pentru raspuns George.O sa ma uit in continuare si eu pentru acelasi model,insa motorizarea de 2.2 diesel,170 cp a/t.Din pacate,bugetul meu nu-i mai mare de 10 k euro si vreau,tot asa,km pana in 200 k.Mult succes in cautarea masinii dorite,imi pare rau insa ca nu te pot ajuta,nefiind cunoscator al marcii.

            Comment


            • #7
              Buna, si eu sunt in cautarea unui Mercedes E class
              Buget 10000-13000
              Ce recomadati e200,e220, sau e280? Cat de mari sunt diferentele intre performanta si costuri de întreținere, impozit asigurare?
              Am gasit aceasta J'ai trouvé une annonce qui devrait vous intéresser sur leboncoin


              Ce parere aveti,merita e280? Multumesc

              Comment


              • #8
                Eu am cumpãrat recent un E 280 CDI și sunt foarte mulțumit.
                În mod normal impozitul este 2.160 lei/an dar existã portițe legale sã fii scutit de la plata acestuia.
                Dacã dorești amãnunte contacteazã-mã.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by DC-MB View Post
                  Eu am cumpãrat recent un E 280 CDI și sunt foarte mulțumit.
                  În mod normal impozitul este 2.160 lei/an dar existã portițe legale sã fii scutit de la plata acestuia.
                  Dacã dorești amãnunte contacteazã-mã.
                  Salut, DC-MB
                  Nu reusesc sa-ti trimit mesaj PM, lasa-mi te rog un contact. As avea nevoie de un sfat.
                  Multumesc, te salut.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by celmaialex View Post
                    Salut, DC-MB
                    Nu reusesc sa-ti trimit mesaj PM, lasa-mi te rog un contact. As avea nevoie de un sfat.
                    Multumesc, te salut.
                    Bunã seara stimate coleg „celmaialex”,
                    Puteți sã îmi scrieți și direct pe adresa „email.infoabc@gmail.com”.
                    În mãsurã în care știu vã ajut cu plãcere.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF