Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dilema..

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dilema..

    Salut.Este primul meu post aici si sper sa nu ma fac de ras.Curand am sa fac 18 ani, iar tatal meu a zis ca imi va da bani(IN JUR DE 7000 EURO) pentru masina, pe care sa o aleg singur.Azi am mers cu un Mercedes E220 de prin 97 si am ramas surprins de el in ciuda vechimii si in ciuda faptului ca era pe taxi.Asadar, m-ar tenta si pe mine un Mercedes adus din Germania.Va rog sa imi spuneti cu ce probleme m-as confrunta, daca se renteaza etc.M-am gandit la un E 220 Diesel si cutie manuala.Oare se merita pt un incepator?Va multumesc

  • #2
    Daca esti incepator..ti-as sugera o masina pe care sa poti sa inveti sa conduci mai intai.Cea mai mare greseala a parintilor e ca le cumpara la copii direct mercedesuri si mai stiu eu ce...masini puternice.In fine...eu ti-as sugera o masina pe care o poti distruge fara sa plangi langa ea dupa aia...Dacia Rulz for begginers :P..si dupa aia mercedesuri :P

    Comment


    • #3
      Ce dacie?????Stai potolit.Ia`ti o masina sa fii in siguranta in ea.Un e-class e destul de ok.Nu te rupe cu el....ca nu mai e ok.
      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
      Si o panarama de scuter

      Comment


      • #4
        nu vreau sa ma rup cu el pt ca nu mai e masina de rupt, la cei 90 de cai si vreo 11 ani vechime..vreau doar sa va intreb la ce probleme sa ma astept cu el.eu o consider o masina inca destul de buna fata de ce as putea sa imi iau eu in banii astia.

        Comment


        • #5
          Ai fi mirat sa vezi masini la 20`j de ani cum alearga.Pune si tu un "target" ca sa`ti raspunda baietii cu pricina.EX: e-class...sau eu stiu...ce vrea p00la ta sa conduca...eventual si in ce sa se f00ta.

          Sorry...am vazut p`orma ca vrei e-class....
          Sa curga cu parerile de e-class....fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar fara numar =)))))))))))
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #6
            Nu-s masini pretentioase atat timp cat nu abuzezi de ele si ai si putina grija ! Eu mi-am inceput activitatea de sofer pe o Cobra- 240D din 1982 si am condus-o vreo 5-6 ani ! Diesel-ul e bun ca iti permite ambreiajul mai multe decat la una pe benzina ( mai ales ca esti incepator). Singurul aspect la care trebuie sa ai grija e marimea (dimensiunile) masinii pt ca iti trebuie putina atentie cand parchezi si in trafic ! In rest.... s-o conduci fericit !

            Comment


            • #7
              Parerea mea e ca nu te coafeaza un E-clase la vartsta ta. Mult mai potrivit ar fii un C180.

              P.S. sfatul meu e sa-ti iei o ''trompeta'' ieftina cu care sa inveti timp de cateva luni si apoi sa treci la ''next'' level

              Comment


              • #8
                Si asta e adevarat pt ca E class are aspect mai clasic parand pt oameni dupa 30 ani ! Dar daca omului ii place E-ul asta e ! Numai ca daca nu e atent si o loveste/zgarie/infunda banii de alocatie si de buzunar o sa se duca in masina ...pt ca tablaria e cam scumpa ! Condus placut !

                Comment


                • #9
                  E sau W124

                  Eu am avut E cu dotari maxime (cred - daca gresesc sa ma corecteze colegii). Din cate am inteles E300 TD cum am avut eu este cu motorul cel mai reusit dintre toate E urile. Asadar eu recomand E300 TD - uite linkul: http://www.clubmercedes.ro/vand-schi...highlight=E300

                  In al doilea rand cauta un W124. adrian_pindici avea unul de vanzare in stare foarte buna.

                  Vorbeste si cu userul doktor4carz - el le cam stie pe toate in materie de mercedesuri si o sa iti explice in cuvinte mestesugit alese ce si cu mercedesurile.

                  Din Constanta incearca sa iei legatura cu asfalttango si cu ceilalti care sunt pe forum (si sunt din Constanta). Este o comunitate faina acolo de oameni pasionati de mercedes si nu in ultimul rand PRIETENI. Ia legatura cu ei, mergi si intalneste-te cu cei de acolo, poate te ia vreunul dintre ei cu masina la o intalnire clubmercedes in Dobrogea si incet incet iti formezi o parere despre Mercedesuri si cam ce ti se potriveste tie. NU o sa fie ultima masina din viata ta, asa ca ia-ti o masina care iti place si foloseste-o cu placere.

                  Razvan
                  Last edited by arhitect; 09-05-2008, 20:55 PM.
                  Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

                  Comment


                  • #10
                    Dupa ce imi iau carnetul, am sa contactez membrii din Dobrogea.Cam ce preturi se ridica intretinerea pt o astfel de masina?

                    Comment


                    • #11
                      De multe ori mai ieftin decat un reno,pejo...si alte chinezariii
                      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                      Si o panarama de scuter

                      Comment


                      • #12
                        Vezi ca e o mare diferenta intre motoarele diesel mercedes pre si post 1998.In 98 ,Mercedes au introdus motoarele de tehnologie cdi,common-rail diesel injection,superioare celor de pana atunci.Daca tot vrei un E diesel,macar ia-l si tu cdi din 98 de exemplu.
                        Daca vrei masina ieftina si buna,o masina care sa nu-ti faca probleme,sa consume putin sa fii f multumit de ea,cauta un C classe benzina,din 93-94,cu motor pana in 2,2 litri inclusiv.Motoarele pe benzina din perioada 93-97 sunt euro 2,iar taxa de inmatriculare este mult mai "blanda" cu cat masina este mai veche si euro mai bun.E ca si cum te-ar premia pt ca ai putut sa le aduci o masina atat de veche cu euro X.Calculeaza si tu si vei vedea,daca e sa fie euro 2,atunci nu mai noi de 95,ca te rup la taxa.
                        Deci sfatul meu ar fi sa alegi din urmatoarele:
                        -E 220 cdi sau C220 cdi model 98-99.Astea sunt euro 3.
                        -C180,C200 sau C220 benzinare,din 93-95.Sunt euro 2,si le gasesti in germania la preturi f convenabile.
                        MÃREAȚA COBRA

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by arhitect View Post
                          Eu am avut E cu dotari maxime (cred - daca gresesc sa ma corecteze colegii). Din cate am inteles E300 TD cum am avut eu este cu motorul cel mai reusit dintre toate E urile. Asadar eu recomand E300 TD - uite linkul: http://www.clubmercedes.ro/vand-schi...highlight=E300

                          In al doilea rand cauta un W124. adrian_pindici avea unul de vanzare in stare foarte buna.

                          Vorbeste si cu userul doktor4carz - el le cam stie pe toate in materie de mercedesuri si o sa iti explice in cuvinte mestesugit alese ce si cu mercedesurile.

                          Din Constanta incearca sa iei legatura cu asfalttango si cu ceilalti care sunt pe forum (si sunt din Constanta). Este o comunitate faina acolo de oameni pasionati de mercedes si nu in ultimul rand PRIETENI. Ia legatura cu ei, mergi si intalneste-te cu cei de acolo, poate te ia vreunul dintre ei cu masina la o intalnire clubmercedes in Dobrogea si incet incet iti formezi o parere despre Mercedesuri si cam ce ti se potriveste tie. NU o sa fie ultima masina din viata ta, asa ca ia-ti o masina care iti place si foloseste-o cu placere.

                          Razvan
                          Cel mai cunoscator dintre noi este NIHAL alias 300xtt care deja si-a exprimat punctul de vedere privind achizitia unei "TROMPETE" pentru incepatori

                          Razvan multumim pentru aprecieri

                          Comment


                          • #14
                            da..nu ar fi rea nici ideea cu c180, dar ma uit pe site-ul mobile.de si vad consumul acestor masini care nu este unul chiar mic..de 12-13 litri.Chiar atat sa consume?daca este asa il exclud din start.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by illegal_boy View Post
                              da..nu ar fi rea nici ideea cu c180, dar ma uit pe site-ul mobile.de si vad consumul acestor masini care nu este unul chiar mic..de 12-13 litri.Chiar atat sa consume?daca este asa il exclud din start.
                              In conditii extreme consuma atat.Adica...Bucuresti
                              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                              Si o panarama de scuter

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF