Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie W211 E220CDI breack

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie W211 E220CDI breack

    As vrea un sfat in legatura cu achizitia unui W211 E220CDI breack.
    Ce an ar fi mai bun? Am inteles ca anii 2002 si 2003 sunt cu probleme.
    Probleme vad ca sunt si cu pompa SBC, care pica foarte des. Reparatia, i n cazul in care se strica SBC, am inteles ca e foarte scumpa.
    Cele cu filtru de particule au probleme cu acesta? Se strica asa repede?

  • #2
    Intradevar SBC-ul este o piesa care nu e foarte reusita dar si pe masinile dupa 2006 sunt destule piese care sa se strice. Sunt niste masini moderne, dotate si extra complicate. Nu le poti compara cu o Cobra care este o masina simpla si classica. Concluzia= orice model de Mercedes este foarte bun cu conditia sa aiba Km putini si reali (max. 150.000 km) si sa nu fi fost la un criminal de masini. Bafta multa.

    Comment


    • #3
      dpf

      Salut, am citit postarile colegilor referitoare la achizitia unui w211. Eu vreau sa achizitionez o masina din anii 2007-2009. Exista cumva 2 modele, unul echipat cu dpf si altul fara dpf?
      Multumesc mult pentru raspuns!

      Comment


      • #4
        Fiind din anii 2007-2009 sunt Euro4 si automat au filtru de particule.

        Comment


        • #5
          Salutare, marea majoritate dintre modelele W211 au probleme.

          Indiferent din ce an o sa cumperi masina, sa ai pusi deoparte cel putin 1000 Euro pentru reparatii.
          Asta ca sa nu te ia prin surprindere ca nu ai bani sa-l repari.

          Ba sunt probleme cu SBC-ul, ba cu cutia automata, ba filtrul de particule, nu mai vorbim de partea electrica senzori si injectoare.

          Nu vreau sa va bag frica de a nu mai cumpara acest model, dar trebuie pus raul in fata.

          Cautati numa aici pe forum, la modelul W211 probleme tehnice ce au aparut la colegi care au astfel de model.
          Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
          Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

          Comment


          • #6
            Multumesc pentru raspuns, am inteles ca dupa anul 2007 a fost rezolvata problema cu sbc-ul acesta inlocuindu-se cu un alt sistem, nu stiu daca asta e sigur denumirea, arb.
            Voiam sa va mai intreb daca exista vreo diferenta intre motorul de 122 cp si cel de 136 cp exceptand puterea.
            Ma puteti ajuta cu o recomandare/sfat achizitie ?
            M-am gandit deja la partea legata de reparatii

            Comment


            • #7
              Salut.
              Am cautat VIN-ul masinii mele si iata ce am gasit:
              Marca: MERCEDES
              Modelul: E 280 CDI
              Version: W211
              Serie: E-CLASS
              Tipul de caroserie: SALOON
              Numărul de uşi: 4
              Seats: 5
              Vehicle class: EXECUTIVE CAR
              Tipul autovehiculului: LARGE CARS
              Anul model: 2002-2009
              Anul de fabricaţie: 2004
              Locul de asamblare: SINDELFINGEN (GERMANY)
              Engine code: 648961
              Engine configuration: INLINE ENGINE
              Engine type: L6
              Engine head: DOHC
              Valves: 24
              Cylinders: 6
              Displacement SI: 3222 CM3
              Displacement CID: 197 CID
              Displacement nominal: 3.2 L
              Horsepower: 177 HP
              Kilowatts: 130 KW
              Fuel type: DIESEL
              Emission standard: EURO 4
              Driveline: RWD
              Sistemul de direcţie: LHD
              Transmission type: AUTOMATIC
              Gears: 5
              Body: W211= 4 DOOR SEDAN
              Color: 197|OBSIDIAN BLACK-MET.
              Motorul: 648.961| 3 222 CC DIESEL: 204HP/150KW
              Intrebarea este: cati cai are motorul asta?? in carte are 150 kw. aici vad ca are ba 150 de kw ba 177 cai....m-am incurcat definitiv.
              Cine ma poate ajuta?
              "It`s nice to be important, but it`s more important to be nice"
              - Scooter

              Comment


              • #8
                Originally posted by c_r3452 View Post
                Multumesc pentru raspuns, am inteles ca dupa anul 2007 a fost rezolvata problema cu sbc-ul acesta inlocuindu-se cu un alt sistem, nu stiu daca asta e sigur denumirea, arb.
                Voiam sa va mai intreb daca exista vreo diferenta intre motorul de 122 cp si cel de 136 cp exceptand puterea.
                Ma puteti ajuta cu o recomandare/sfat achizitie ?
                M-am gandit deja la partea legata de reparatii
                Orice "facelift" implica rezolvari ale unor probleme ale modelului de baza.
                Da, facelift-ul W211 are ABR in loc de SBC.
                Da, exista multe diferente intre motoarele de diferita puteri. Probabil majoritatea sunt diferente de soft, dar exista.
                Da, nu cauta ce-i mai ieftin. Cauta ca si cum te-ai casatori - nu cred ca ai vrea cea mai ieftina femeie, sau daca vei face asta macar sa stii la ce sa te astepti.

                E gresit sa evaluezi un model dupa reparatiile eventuale sau dupa problemele raportate pe un forum sau altul.
                In logica asta nu ar trebui sa conduci o masina deoarece exista o probabilitate mare sa faci accident, corect ?
                Toate masinile au probleme.
                De obicei lumea raporteaza probleme, nu prea vine nimeni sa scrie ce multumit ii de un anumit model.
                Trebuie sa iei in calcul ce iti permiti si ce iti place.
                Nu sunt de acord ca trebuie sa iti pui bani deoparte pentru reparatii; in schimb sunt de acord ca trebuie sa iti permiti si reparatiile, nu doar achizitia.

                Cauta o masina cu kilometri putini, istoric de service si cu pret pe masura asteptarilor. Nu urmari sa faci o afacere buna, ca nu asta cauti, tu cauti o masina buna.

                Sa ne spui ce ai gasit !
                Last edited by iusau; 01-21-2015, 11:29 AM.

                Comment


                • #9
                  Foarte corect, nu trebuie evaluat un model, din cauza defectiunilor ce pot sa apara pe parcurs.

                  Dar cati au fost si vor fi, care au achizitionat o masina, nu neaparat Mercedes, si au cheltuit toti bani pentru al- cumpara, ba mai mult au luat credite din banci, si nu a trecut multa vreme, nici un an si au inceput sa apara problemele, dar probleme majore nu asa de ban de maruntis, au vandut masina ca nu mai suportau cheltuielile de reparatie, au ramas si fara masina si cu ratele la banca, asta da afacere.

                  Eu doar am atras atentia, ca sa se astepte si la eventualele defecte ce vor aparea, ca sigur 100% o sa apara sa aiba bani si de reparatii.

                  Spre exemplu, tot la modelul W211, ca despre asta este vorba, pe drumurile noatre toate, se duce si compresorul de airmatic, care nu este iarasi o piesa ieftina, nu mai vorbim de pernele de aer tot de la acest tip de masina.

                  Si acuma On topic, daca tot vrei un model mai nou, cauta sa aiba cat mai putin kilometrii, cauta una care are si garantie de la reprezentanta.
                  Nu este ieftin dar macar un timp esti asigurat, din cauza intretinerii.
                  Pe cat posibil cauta una cu cutie manuala, macar scapi de o grija si cheltuieala in plus.
                  Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                  Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF