Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie W212

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie W212

    Va salut, stimati colegi de club!
    Sunt relativ nou pe ClubMercedes, am tot urmarit posturile si interventiile dvs cu intentia sa achizitionez un E-Klasse 2010-2011 220 sau 250 CDI.
    Mentionez ca am avut in 2004 un BMW 320i din 2003 pe care il am si acum (are 55.000 km ) apoi de-a lungul anilor am avut un Audi A4 B6 1.9 TDI, A4 B7 2.0 TDI Quattro, iar acum am un A4 B8 2.0 TDI Multitronic 8+1 pe care o sa-l vand in curand si doresc sa achizitionez un Merc, fara discutie automat.
    Si avand numai masini de clasa medie m-am gandit si imi doresc o masina din clasa mare, in speta E-klasse. M-am cam plictisit de stilul Audi si vreau sa fac o schimbare, in mai bine zic eu )
    Mi-am propus ca masina sa o achizitionez din Germania, m-am tot uitat pe mobile.de si am observat ca gasesc cu cca. 100.000 km pe la 24-25.000 Euro.
    Va rog sa ma lamuriti cu cateva aspecte pe care nu le cunosc si anume:
    1. Ce cutie recomandati, in 5 trepte sau 7G-Tronic? (am vazut ca E220 CDI e disponibil 80% cu cutie in 5 trepte, in 7 trepte fiind mai rar;
    2. Cutia in 5 trepte din 2010 e aceeasi cu cea de pe C 220 CDI din 2007?
    3. 7G-Tronic-ul e a doua optiune la cutia automata dupa cea in 5 (la achizitia unui motor 2148 cmc) ?
    4. La ce interval de km se schimba uleiul in cutia automata de Mercedes si ce centru Mercedes recomandati in zona Focsani-VN? Bacau, Bucuresti, Iasi?
    5. Exista posibilitatea ca nemtii care vand masini pe mobile.de sa le dea km inapoi asemenea bisnitarilor din RO?
    6. Dvs ce ati alege intre E220 CDI si E250 CDI si de ce ?

    Va multumesc anticipat pt raspunsuri si imi doresc sa fiu alaturi de dvs pe acest forum, bineinteles si cu Mercedes in curte!
    Cu respect,
    Cristi M.

  • #2
    Ce spuneti de asta?

    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


    E de ceva timp de vanzare. In ultima poza se vede VIN-ul , poate cineva sa verifice?

    Va multumesc!

    Comment


    • #3
      sau asta:
      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

      Comment


      • #4
        Salut , modele mai noi, din 2012, au toate doar 7g tronic plus (automatele) , cele din 2009-2011 automata 5 trepte.

        Daca te gandesti la o achizitie Sh , automat trebuie inlocuit uleiul la cutie , motor ,etc(undeva la 50.000km ulei la cutie).
        Evita masinile din Ro , recomandat ar fi achizitie din De , doar de la reprezentanta , eventual cu garantie. Din pacate si acolo se poarta aranjarea km, etc.
        Referitor la 220 vs 250 , w212 se misca bine si cu motorul de 170 cp , am facut drive test cu ambele.Dar am ales motorul de 205 cp , mai rafinat, biturbo , cu un cuplu care se simte si care s-a dovedit foarte economic.

        Prima masina e de foarte mult timp pe autovit , ma intreb de ce.

        Comment


        • #5
          Multumesc pt raspuns!
          Ca buget ma incadrez in 2010-2011, deci trebuie sa merg pe automata in 5 trepte. Cum e cutia? E reusita? Au fost probleme cu aceasta cutie?
          E aceeasi cu cea de pe C-Klasse 2007-2008?
          Ma gandesc ca are un consum mai mare de combustibil cu cutia in 5....

          Comment


          • #6
            Salut, referitor la cutia in 5 trepte automata, daca a fost facute schimburile de ulei la zi, si utilizare normala, nu ai de ce sa-ti fie frica de ele.
            Sunt cutii fiabile, nu cad asa de simplu.
            Da aceeasi cutie este si pe modelele din 2007-2008.
            Aceste tipuri de cutii s-au montat din anul 2000 incoace, cu foarte putine modificari.
            Probleme pot sa apara la convertizorul, asta cedeaza mai rapid decat cutia in sine, dar totul se rezuma la cum o exploatez.

            Daca vrei poti sa cauti detalii despre cutia in 5 trepte, cauta la sectiunea "cutii automate", aici s-a discutat in larg despre ele.
            Succes.
            Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
            Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

            Comment


            • #7
              Mullumesc pt informatii, colegule Jacob!
              Ce inseamna convertizor? Unde este situat, ce functii are si
              din ce cauze se defecteaza?
              Multumesc!

              Comment


              • #8
                Colegul Jacob ti-a indicat unde sa citesti despre CVA. Nu dezbatem aici subiectul.

                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                Comment


                • #9
                  ok. multumesc!

                  Comment


                  • #10
                    Detin W212 versiunea E200 cu o cutie automata in 5 trepte. Masina o am de 2 ani si am facut doar 90000 km, din toate punctele de vedere, masina se comporta exemplar in special cutia. Am mers cu ambele modele de cutii 5 trepte si 7g-tronic si cutia 7g ii un pic mai rafinata dar sunt aspecte minore.
                    Ia in considerare si versiunea E200, daca vrei cai mai multi il poti duce din calculator la 170 CP si 400 Nm.

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc pt informatii, colegule adrian.o !
                      Vreau sa merg cel putin pe 220 CDI, daca nu pe 250CDI.
                      Ma gandeam ca 7G-ul avand 7 trepte merge in turatii mai mici si are consum
                      mai bun.
                      Recunosc ca n-am mers nici cu cea in 5, nici cu cea in 7, de asta cer
                      opinii la colegi.

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu cum e la cea in 5trepte , dar 7g in oras tine turometrul doar la 1000-1500de ture ,schimba repede ,pana ajunge in a 7-a .La o viteza de 60km/h , turometrul arata 1000rot.Asta in "D".

                        Comment


                        • #13
                          Eu am o cutie Multitronic 8+1 si tot asa lejer schimba. Cred ca o sa ma orientez pt 7G-Tronic, ma tenteaza cel mai mult, chiar daca am vazut colegi de club cu probleme la aceasta cutie.

                          Comment


                          • #14
                            Probleme apar in lipsa inlocuirii la timp a uleiului , locul/persoana care il inlocuieste.

                            Ca si consum eu, la un stil de mers calm/prudent , in oras scot intre 9-14-max17litri/100km asta in Bucuresti.Daca se folosete start-stop ,consumul scade cu 1 litru.
                            Afara 5,5-7 , dar la viteze constante 90-140km/h.
                            Last edited by b97dmt; 01-22-2014, 21:22 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Mai am o nelamurire, care-i diferenta intre Audio 20 APS si Audio 50 APS? Este vorba de nr si puterea difuzoarelor sau dimensiunile display-ului de navigatie?
                              Sunetul este ok daca nu este Harman/Kardon?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF