Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie

    Buna ziua.

    Doresc sa achizitionez in perioada urmatoare un E 220, se poate o descifrare VIN (WDB2110061A345590) la aceasta masina: http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C29944852.html, si niste pareri avizate legate de pret, eventuale probleme cum ar fi o posibila revopsire in urma unui accident? Multumesc!

  • #2
    Modelul asta cam pana in 2005 sunt cu ceva probleme.Mai citeste pe forum problemele pe care le-au avut colegii cu astfel de model,in special probleme legate se SBC si altele.

    Comment


    • #3
      Mai bine stai cumintel, mai strangi ceva banuti si dai o fuga in Germania sa o iei personal.Modelul E Klase intre 2002 si 2006 este de ocolit. Recomandare pentru modelul facelift 2007 dar, atentie la cutiile 7G-tronic din prima generatie.
      ML270 CDI 2004

      Comment


      • #4
        Da atentie la 7-G asta cu conditia sa cumperi de la e280 in sus,ca e200 si e220 nu au 7G.

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru raspunsuri. Inteleg ca acest model are unele probleme (recent am fost la tester cu un e220 din 2005, al carui sbc era "expirat"), insa momentan nu doresc sa bag mai mult de 9000 de euro in achizitia unei masini. Ce optiuni as avea inafara de modelul facelift, care sare usor de 10000? Multumesc.

          Comment


          • #6
            Pai multe optiuni nu prea ai,daca nu iti poti lua facelift iei prefacelift cu riscurile aferente.Te mai poti orienta spre C klasse ,aste daca nu vrei obligatoriu clasa ,,E''.

            Comment


            • #7
              Du-te in Germania si ia o masina in toate mintile de acolo chiar si pre-facelift. O sa dai putin in plus dar nu poti compara rulajul/service-urile de acolo cu ce avem noi aici. Ai si km reali. Poate tine si de noroc in schimb, sansele sa iei ceva "lucrat" de acolo sunt considerabil mai mici. In anuntul tau, omul a vazut ce-i cade si a dat sa scape repede de ea. Asta inseamna ca nu are km reali sau reviziile si schimbul lichidului de frana la timp. Altfel il schimba gratuit. Deci stai linistit cu masinile din tara!
              Last edited by cristi_fulger; 07-21-2013, 11:42 AM.

              Comment


              • #8
                Îmi "plac" unele afirmatii ale unor persoane care nu au avut in viața lor un model w211 își dau cu părerea, gen au probleme cu SBC - ul, probleme de electronica , etc. Dar nimeni nu zice cea SBC-ul este cel mai avansat sistem de franare. Pentru cei care își dau cu părerea sa știe ca acel SBC, "expira" cam in jur de 200000 km, se reseteaza se inlocuieste lichidul de frână si mergi linistit, aceasta operațiune o poți face de doua ori, deci va trebui sa înlocuit de tot in pragul a 600000 km. Eu dețin un astfel de model, a fost inmatriculat prima data in Germania in data de 02.12.2005, mașina o am de anul trecut din Decembrie, se comporta extraordinar de bine si apropo i-am resetat o data SBC-ul. Referitor la mașina pe care vrei sa o achizitionezi, ceea ce se vede in poze e un model frumos, nu prea dotat, dacă te interesează mașina mergi la o reprezentanta si o testezi apoi iei decizia, atenție ca dacă nu are taxa de mediu plătită sa sa vezi cât e, oricum are mai mult de 136 CO2 emisii. Toate cele bune.
                Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by steradulescu View Post
                  Da atentie la 7-G asta cu conditia sa cumperi de la e280 in sus,ca e200 si e220 nu au 7G.
                  Sincer m-ai facut curios,masina mea este E220 cdi si are cutie 7GTronic Plus,au pus numai pe w212 sau si pe w211,am dat un search si am gasit pe wikipedia,dar la E220 la toate nu arata ca ar avea aceasta cutie.

                  Cat despre sfat,fiabilitatea la E class a crescut considerabil incepand cu anul de fabricatie 2006,dar sa stii ca fiecare generatie are bubele ei,nu exista masina perfecta,au reglementat ce era problema la modele vechi,dar la modelele care au urmat au adaugat ceva nou si tot asa.
                  Citeste asta,astia fac tot timpul teste,topuri etc,poate te ajuta http://www.autoexpress.co.uk/mercede...ss/reliability

                  Am adaugat si linkul tradus cu Goagal,nu am verificat sa vad cad de acurat este,dar m-am gandit ca poate nu toti inteleg http://translate.google.com/translat...%2Freliability
                  Daca te uiti mai atent in josul paginii sunt anii si fiabilitatea E class in acel an,sunt inregistrari in Uk,deci 2003 este trecut 03 sau 53 reg,daca a fost inregistrata in prima perioada a anului are 03 pe numar, in adoua are 53, 2004=54 etc.
                  Last edited by ichbin; 07-21-2013, 12:20 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Alt articol,daca cauti gasesti,Cele mai fiabile si mai putin fiabile masini Second hand sau uzate in Europa http://cars.uk.msn.com/features/used...ge=21#image=21
                    Ei spun ca 2006-2009 a fost cea mai fiabila,poate nu ii acorzi 100% credibilitate dar tot are ceva adevar,iar daca nu ai mai mult de 10k euro,cauta personal in Germania,de preferat privat si mai negociezi cu ei.

                    Comment


                    • #11
                      7G nu exista pe e200 si e220 nici pre nici facelift(vorbesc de modelul w211) ste numai 5G,dar de exemplu pe E280(A.F. 2005) prefacelift exista 7G.A si inca ceva masina perfecta exista o are SEBASTIAN 77.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by steradulescu View Post
                        7G nu exista pe e200 si e220 nici pre nici facelift(vorbesc de modelul w211) ste numai 5G,dar de exemplu pe E280(A.F. 2005) prefacelift exista 7G.A si inca ceva masina perfecta exista o are SEBASTIAN 77.
                        @ steradulescu, eu nu am zis ca am mașina perfecta, nici măcar nu exista, dar tu te bagi in seama si îți dai cu părerea despre ceva ce nu ai avut, lăsa sa își dea cu părerea colegii care au. Eu nu mi-am spus părerea despre ceva ce nu cunosc, ca tine!!! Te oftici degeaba, eu am zis doar adevarul, citește cu atenție postul meu!!!!
                        Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi duce la tester la reprezentanta atat masina de mai sus cat si cea de aici: http://www.bestauto.ro/mercedes-benz...=1&pictureid=1, (al carei pret cu taxa recuperata ce necesita a fi platita din nou ajunge tot pe acolo - cea neagra are taxa platita si nerecuperata), si daca o fi sa fie ok, ma voi hotari si voi scrie ulterior.
                          Ca e una din cele mai fiabile masini, asa stiam si eu, am condus w211-le unui prieten si sunt indragostit de model de mai demult.
                          Ca sa merg in Germania presupune sa merg cu cineva care se pricepe bine la acest model, acolo neavand posibilitatea sa o duci la tester, iar calculand timpul, transportul si taxa auto ajung la un pret mai mare ca si a o lua de aici. Prefer sa o verific aici cat mai "bine" se poate, ca de aici incolo incepe "loteria" cu orice masina second hand, e alta poveste.

                          Comment


                          • #14
                            Nu ma oftic dar is tare curios daca tu ai avut toate masinile(modelele) sau toate problemele tehnice ale anumitor modele de MB la care ti-ai dat cu parerea.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by steradulescu View Post
                              Nu ma oftic dar is tare curios daca tu ai avut toate masinile(modelele) sau toate problemele tehnice ale anumitor modele de MB la care ti-ai dat cu parerea.
                              Când cresti mai mare am sa îți răspund, pana atunci nu mai da sfaturi dacă nu te pricepi!
                              Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF