Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie w211 an 2003 e240 benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie w211 an 2003 e240 benzina

    Salutare la toata lumea,imi cer scuze daca am deshis topic gresit,am si eu o intrebare in legatura cu un E-klasse w211 e240 din 2003...
    momentan locuiesc in germania si am gasit aici masina mentionata mai sus, din punct de vedere tehnic si estetic masina este impecabila 163 de mii km reali cu carte service...ma intereseaza foarte mult consumul,cuplul k din cate am mai citit cica sunt foarte lenese nu prea imi vine a crede are 177cp manuala nu vad a fi asa de lenesa....as vrea sfaturi de la cineva care detine acest model sau care cunoaste foarte bine motorul acesta
    imi cer inca o data scuze daca am gresit pe undeva sunt nou pe forum..bafta

  • #2
    Chiar nu este nimeni care sa ma sfatuiasca si pe mine in legatura cu achizitia mercedesului mentionat mai sus

    Comment


    • #3
      Hallo und schoene Gruesse aus Rumanien!In prima instanta ti-ar recomanda sa te orientezi spre varianta facelift (dupa 2006), stiu ca SBC-ul a fost inlocuit pe cele dupa 2006 cu un alt sistem la fel de performant,nu mai exista bateria auxiliara pe modelele mentionate - calculatorul bateriei, etc...By the way, daca acel Hersteller este turc/arab sigur isi "confectioneaza" el carti de service care sa "corespunda" exigentelor....fiecaruia!Referitor la cuplu si alte chestiuni tehnice e doar de competenta ta sa evaluezi potentialul fiecarei motorizari...eu am facut apel la "bubele" - deloc nejlijabile - imanente modelului w211 pre- facelift...Toata consideratiunea!

      Comment


      • #4
        Originally posted by Gabriel82 View Post
        Hallo und schoene Gruesse aus Rumanien!In prima instanta ti-ar recomanda sa te orientezi spre varianta facelift (dupa 2006), stiu ca SBC-ul a fost inlocuit pe cele dupa 2006 cu un alt sistem la fel de performant,nu mai exista bateria auxiliara pe modelele mentionate - calculatorul bateriei, etc...By the way, daca acel Hersteller este turc/arab sigur isi "confectioneaza" el carti de service care sa "corespunda" exigentelor....fiecaruia!Referitor la cuplu si alte chestiuni tehnice e doar de competenta ta sa evaluezi potentialul fiecarei motorizari...eu am facut apel la "bubele" - deloc nejlijabile - imanente modelului w211 pre- facelift...Toata consideratiunea!
        Hallo meine freund:P mi-as lua cu mare drag un facelift dupa 2006 dar e problema k momentan nu am destui bani pentru asa ceva,pe asta am gasito la un pretz relativ bun in comparatie cu cei 163.000km pe care ii are si optiunile ei,respectiv piele crem complet senzori parcare ploaie lumini navi ,etc.bateria auxiliara este aia din fatza de la motor nu , k nu prea ma pricep la mercedes mai deloc eu pana acum am avut numai bmw,dar am zis k e timpul sa trec si la o clasa putin mai superioara,de kilometri nu imi fac probleme stiu 100% k sunt reali in primul rand dupa cum arata masina interior exterior motor.un consum mai ma intereseaza daca stie cineva si daca are vreo problema ceva grava la motor sau pe partea electronica adica ceva sa te lase asa dintr-o data...oricum iti multumesc foarte mult,bafta in continuare

        Comment


        • #6
          Salut, masina arata foarte bine optic (avand in vedere ca are 11 ani), stiu insa ca modelele produse in 2002-2003 diesel (nu stiu daca si cele pe benzina) au avut probleme cu injectoarele si sbc-ul, a existat si o rechemare...Oricum, am impresia ca amortizoarele nu sunt de avantgarde...e destul de inalta masina...in rest, masina are foarte - foarte multe optiuni.Stima

          Comment


          • #7
            Mai bine...

            Daca nu ai bani de 211 facelift mai bine mai...strangi si mai astepti o vreme !
            211 intre 2002 si 2006 nu e de cumparat , probleme pe linie electronica si binecunoscutul SBC.Am fost si eu in dubiu o vreme, pana la urma am optat pentru un Elegance W210 din 2001,putina electronica si muuuult mai fiabil decat 211 pre facelift. Decizia iti apartine .

            Adrian E.
            ML270 CDI 2004

            Comment


            • #8
              Nu stiu de ce tot ziceti ca w211 prima serie, este cu probleme. Detin unul din 2003, 260000km reali, si in afara de consumabile, si solenoidul de la demaror nu s-a schimbat nimic la masina.

              Comment


              • #9
                Asta nu inteleg nici eu... Daca ai luat masina cu km reali si ai avut grija de ea, care sunt aceste grave defecte?! Va rog sa va ganditi mai bine inainte de a generaliza o problema.

                Comment


                • #10
                  Originally posted by silentdj View Post
                  Nu stiu de ce tot ziceti ca w211 prima serie, este cu probleme. Detin unul din 2003, 260000km reali, si in afara de consumabile, si solenoidul de la demaror nu s-a schimbat nimic la masina.
                  260.000 km si cate sbc-uri ? Daca am facut o recomandare a fost ca urmare a sfaturilor primite de mine de la un foarte bun prieten si vecin,mecanic la Mercedes Tiriac,sunt rarisime masinile din seria 211 prefacelift care sa nu aiba probleme,ba unele chiar mari de tot.
                  Considera-te un mare norocos !
                  ML270 CDI 2004

                  Comment


                  • #11
                    Masina din poze arata foarte bine, daca iti convine pretul eu zic sa nu stai pe ganduri, intr-adevar am auzit si eu de problemele cu sbc-ul la acest model insa priveste si partea buna... ai unul din cele mai performante sisteme de franare si asta cred ca conteaza foarte mult.Bafta
                    *Smart Fortwo 451 Passion
                    *w123 230CE
                    *w211 E270 cdi Avantgarde
                    *w203 c220 cdi Avantgarde
                    *w215 CL55 AMG
                    *w202 C180 Esprit
                    *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
                    *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
                    *w201 190E 2.0
                    *w123 langversion pullman

                    Comment


                    • #12
                      Eu zic sa te gandesti foarte bine, SBC-ul, am inteles, ca se poate schimba la reprezentanta gratis, fiind un subansamblu cu o oarecare garantie si durata de viata, dar conditia este sa-ti faci toate reviziile in reprezentanta. Daca dai o cautare pe aici ai sa vezi problemele aparute cu acest sistem de "sigurata" al masinii.
                      Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                      Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                      Onorez comenzi si in Bucuresti
                      Tel. 0736375626 Marian

                      Comment


                      • #13
                        Foarte frumoasa masina.Cred ca si culoarea este printre cele mai frumoase de la Mercedes.Oricum eu am cautat foarte mult culoarea asta si daca mai are si geamurile cu tente albastra + interiorul ala gri....cred ca nu ai ce sa-ti doresti mai mult de la un 211 ! Cu SBC-ul este sdevarat insa daca se schimba in Romania gratuit ,imi inchipui in Germania.Vechiul proprietar a schimbat SBC-ul gratuit aici (am factura) dupa 9 ani si nici pomeneala sa aiba toate reviziile facute la reprezentanta.Mai mult SBC-urile de noua generatie,cele care se inlocuiesc se spune ca nu ar mai avea problemele celor vechi.Asta mi-a spus-o un mecanic de la reprezentanta din chitila.Iar faptul ca e pe benzina in opinia mea rezolva multe din neajunsurile dieselului.Si sunt cat se poate de obiectiv,eu avand diesel.Eu am mers inainte de a o cumpara pe a mea cu un benzinar de 1.8 kompressor pe caroserie de 211.E drept ca am mers doar cat se poate face o proba pt a o cumpara ....cam 10-20 de km, dar nu pot sa spun ca fata de dieselul actual care am inteles ca ar avea 150 cp,ar fi fost puturos.Eu cred ca sunt tot cam pe acolo.Nu stiu daca difernta se face in depasiri ,ceva,la 120-140km\h sa zici ca acolo s-ar schimba ceva...dar la un mers normal asa de plimbare...nu cred ca e sesizabil.Oricum fata de BMW (am vazut ca ai avut )dinamica este absolut schimbata.Nu stiu daca in bine sau rau asta ramane ca tu sa decizi! Una peste alta eu as cumpara-o cu ochii inchisi cel putin optic este nemaipomenit de frumoasa in opinia mea.Si faptul ca mai e si benzina o face de nerefuzat.Iti urez toate cele bune!

                        Comment


                        • #14
                          Frumoasa masina, ce e drept e putin cam insetata tinand cont de datele furnizate de MB pentru ea, respectiv:
                          Acceleration 0-100 km/h: 9,1 s
                          Urban consumption: 15,9 l/100km
                          Extra-urban consumption: 8,0 l/100km
                          Average consumption: 10,9 l/100km
                          Acum depinde cat ai de umblat cu ea, in limita a 10-15000 pe an eu zic ca e rezonabil tinand cont de cat de multe costuri si probleme care te scapa un benzinar fata de un diesel (cost revizii, probleme la injectie, turbo, catalizatoare). Totusi mi se par o idee cam putin cai pentru un v6 de 2,6 litri, un pic cam putin cuplu pentru asa motor cat despre sprint, e comparabila cu un 270 cdi sau un 525d ca timp de la 0-100, numai asta se va vedea in consum fiind pe benzina...
                          Cylinders: 6, in V
                          Valves per cylinder: 3
                          Capacity: 2597 cc
                          Bore x stroke: 89,9 x 68,2 mm
                          Compression ratio: 10,5 :1
                          Max power: 130 kW (177 hp)
                          Max power RPM: 5700 rpm
                          Max torque: 240 Nm
                          Max torque RPM: 4500 rpm
                          Pe cat e de frumoasa si ce dotari are, eu cred ca i-as pune GPL si as lua-o... Inafara de navi mare are cam tot ce ar trebui sa aiba un w 211 in ideea mea, in special webasto, memorii in scaune, clima pe 4 zone, lemn pe volan...
                          Cum a mentionat un coleg mai sus, e foarte inalta sau prea mare distanta intre anvelope si aripi. Daca nu are airmatic si e ridicata la maxim, sau roti de 205/55/16 pe ea, adica mai mici ca diametru, zic ca ar trebui verificat ce modificari i s-au adus suspensiei, sa nu ai surprize in curbe...
                          Probleme nu cred ca au chiar asa cum se spune, poate suntem unii putin mai cu ghinion pe aici pe forum, dar eu cu a mea nu am avut probleme mari cu electronica, nu inca, are 194.000 de km, o am de la 130.000. Am inlocuit bateria auxiliara cu una de moto (aprox 40 Eur), asta cand mi-a aparut in bord cu rosu. In rest nimic electronic. Daca are km reali, ar trebui sa fie aproape gata discurile de frana pe fata, sau deja inlocuite, ca cu toti cu care am vorbit cu w 211, i-au lasat discurile pe fata intre 150.000 si 180.000, la fel si pe mine.
                          Last edited by Dj Sky; 06-04-2013, 20:51 PM.

                          Comment


                          • #15
                            P.S. Intr-adevar este o problema electronica des intalnita la prefacelift, a 3-a lampa de frana de pe portbagaj, la care ii cedeaza partial sau total leduri, dar avem colegi pe forum, chiar si in Tg Mures care le poate repara si nu la un pret mare.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF