Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Incepator , E Klasse!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incepator , E Klasse!

    Buna ziua! Nu am cont pe acest site de foarte mult timp, spun asta pentru ca nu vreau sa fiu luat la misto, sau oamenii sa creada ca acest topic a fost deschis in gluma sau bataie de joc. Sunt incepator in ale condusului, dar sunt perfectionist. Spun asta pentru ca vreau ca prima mea masina sa fie un Mercedes. Mai mult, un E klasse. Poate o sa spuneti ca sunt nebun sau nu stiu cu ce se mananca un E. Vorbesc de w211. Imi place la nebunie modelul si nu vreau sa incep pe vre-un golf din 90'. Am la dispozitie un buget de 12.000 euro. As vrea sa imi spuneti cat de greu imi va fi sa ma "invat" pe o astfel de masina, si de asemenea la ce trebuie neaparat sa ma uit cand vreau sa cumpar masina. Am citit diferite topic-uri de pe acest forum si am vazut ca principala problema este ca multe masini au fost taxi-uri pe afara si au foarte multi km reali , dar care au fost dati inapoi. De asta imi este si mie frica deoarece suma de bani nu este una foarte mare, dar pretentiile sunt mari
    Astept sfaturi, pareri , orice imi poate fi de ajutor. Sunteti bineveniti sa imi spuneti ce vreti. Criticile le voi interpreta in sens constructiv.

  • #2
    Bine ai venit in clubul nostru!

    Daca gasesti vreo masina care iti place pune linkul aici si colegii mei iti vor da cele mai sincere pareri despre masina!

    Bafta!

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Multumesc! Am sesizat si o greseala comisa de mine. Varsta mea nu este de 17 ani, e de 20. O sa incerc sa remediez!

      Legat de link-uri, am sa adaug ce am gasit pe autovit.
      http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C28415399.html, 2007, nr de FR. Nu prea ma astept ca acei km sa fie reali..

      http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C28577015.html
      2007 si km putini, din nou...
      http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C28507998.html
      foarte fumoasa masina, dar m-ar interesa sa stiu cam cat m-ar costa inmatricularea si tot ce tine de taxe

      Comment


      • #4
        Salut si bine ai venit pe forum. La masina din primul link nu imi place cum se imbina capota cu bara. Este posibil sa fi avut vreun incident. (parere subiectiva). Cea din link-ul 2 a fost taxi. (Totusi nu este exclus sa fie intr-o stare buna - desi km ma indoiesc ca sunt reali.) Cea de a 3 parca e mai bine, dar se poate sa nu am ochiul foarte bine format.
        Pentru costurile de inmatriculare... vezi ca in anuntul fiecarei masini exista mentionat de catre site (autovit) care ar fi taxa de timbru. Ma indoiesc ca nu este actualizat. Daca nu... gasesti pe net multe calculatoare de Taxa. Este in functie de capacitate, an, norme Euro.
        Succes

        Comment


        • #5
          La preturile astea toate sunt foste taxi / masini de companie / rent a car de provenienta dubioasa.

          Aia neagra este configuratia standard de taxi din De , iar celelalte 2 sunt ca cele de taxi din Paris (pe care le tot vad pe autovit)...

          Daca te bagi la asa ceva sa ai pregatite niste mii de euro pentru orice eventualitate

          Parerea mea este ca daca vrei taxi , mai bine mergi in Germania si cumperi masina cu carte de service reala si eventual garantie.
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • #6
            Salut!Ca sa gasesti un E klasse si mai ales facelift cum vad ca vrei trebuie sa ai un buget in jurul a 15 mii,la 10-12 gasesti un E fara facelift bun ,cred eu.

            Comment


            • #7
              Salut! Daca dispui de banii astia de ce nu dai o fuga pana in Germania? Una e sa alegi din cateva bucati de la noi(si alea dubioase) si alta e sa alegi din cateva sute...Asta e umila mea parere... O zi buna!

              Comment


              • #8
                E Klasse

                De accord intrutotul cu Sorin !! Caut-o si cumpar-o din Germania.La un buget in jur de 13.000 gasesti fabricatie 2007 ...clar ! Asta este cel mai bun sfat care ti se poate da,mai ales ca spui ca esti din fire perfectionist(daca esti la fel ca mine e grav ). In Germania ai sanse sa gasesti o masina bine intretinuta si care nu o sa-ti dea batai de cap in urmatorii ani.
                Bafta in cautari.

                PS.Eu tocmai ce m-am intors de la Bremen dimineata,daca stiam de tine aruncam un ochi in jurul BRE dupa mertane. Data viitoare,in cateva saptamani poate ca zbor frecvent acolo.
                ML270 CDI 2004

                Comment


                • #9
                  La 12.000 de euro nu ai nici o sansa sa gasesti w211 facelift sa fie in stare buna. Multa bafta
                  *Smart Fortwo 451 Passion
                  *w123 230CE
                  *w211 E270 cdi Avantgarde
                  *w203 c220 cdi Avantgarde
                  *w215 CL55 AMG
                  *w202 C180 Esprit
                  *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
                  *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
                  *w201 190E 2.0
                  *w123 langversion pullman

                  Comment


                  • #10
                    Salut! S-ati dau eu un sfat! Am avut 3 bucati w211 dintre care unu taxiu de franta si unu de germania. cel de germania a avut daca nu ma insel cand l-am vandut 750.000 si nu m-a dezamagit. I-ati cu cea mai mare incredere un mercedes mai ales e class cea mai rezistenta masina, nu conteaza catzi km are sincer...conteaza cat a fost intretinuta. Succes

                    Comment


                    • #12
                      La bugerul tau as merge in Germania si as cupara una de acolo. Cu siguranta o sa ajunga banii de drum, masina, inmatriculare pe Romania.
                      Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                      Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                      Onorez comenzi si in Bucuresti
                      Tel. 0736375626 Marian

                      Comment


                      • #13
                        Hristos a Inviat, in primul rand. Dupa aceea, vreau sa-mi cer scuze ca nu am fost prezent pe forum. In legatura cu masina, nu am gasit inca ceva relevant mai ales pe site-urile din Romania. Am mai discutat cu unele persoane si mi-au spus la fel ca voi, ca o masina cu km putini, bine ingrijita in banii astia nu o sa gasesc in Ro. De aceea am hotarat sa caut pe site-urile din Germania si intr-un final sa ma duc sa arunc un ochi acolo. Altii mi-au zis ca E-ul nu e masina de incepator, ca o sa o mai sterg cate putin 100%, in cel mai bun caz, ca din cauza unora ca mine ,care incep pe masini bune, cat de cat puternice, mor atatia oameni nevinovati pe sosele..etc. Oricum eu nu o sa plec urechea la vorbele lor. Am citit toate comentariile voastre si am incercat in raspunsul acesta sa va lamuresc. Chiar daca nu ar conta foarte mult nr de km, pentru ca e mercedes si "duce" , parca tot nu as vrea sa iau un taxi. Stiu ca cel mai mult conteaza modul cum a fost ingrijita masina, dar daca si taximetristii lor sunt ca ai nostri....
                        Cineva mi-a recomandat, daca tot vreau o limuzina sa-mi iau un Volvo S80 ,tocmai pentru ca mi-ar fi mai usor sa gasesc unul relativ nou, full si km putini spre foarte putini. Ce pot sa zic, tot mai mult imi place E-ul, dar totusi S80-ul nu ar fi de aruncat.

                        Comment


                        • #14
                          Ca sofer la RATB, pot spune ca stilul de condus este in functie de fiecare persoana in parte. Este adevarat ca un E-class este o masina mai mare, dar mult mai usor de condus decat alte masini cu dimensiunile caroseriei ei. Nu trebuie sa pleci urechea la unul si la altul, de lovit este inevitabil. Si eu o mai ating din cand in cand neatentia, totul este sa nu faci accident de persoana, fierul se repara. Dar ce vorbim aici despre.... Trebuie doar sa-ti insusesti si de pus in practica conduita preventiva, prioritatea, depasire si viteza. Sa nu dai curs provocarilor de orice fel in trafic, sa fi calm. Placerea de a conduce un Mercedes este de nedescris. Iarna o sa-ti fie mai greu ca are tractiune spate, dar cu cauciucuri de iarna si experienta dobandita, poti sa fi sigur ca o sa fie bine
                          I-ti doresc de pe acum la cati mai multi Km. fara incidente la volanul unui Mercedes Benz.
                          Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                          Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                          Onorez comenzi si in Bucuresti
                          Tel. 0736375626 Marian

                          Comment


                          • #15
                            Sincer, lipsa de experienta si parerile unora cu privire la perioada de iarna, ma sperie. Credeti ca imi va fi greu sa o controlez pe zapada, cu cauciucuri bune si avand in vedere sistemele de siguranta pe care le are?

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF