Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

pareri e clase 2003-2005

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pareri e clase 2003-2005

    Buna si va salut pe toti pasionatii de mercedes, de curind mam decis sa trec si eu la mercedes sunt satul de bmw dupa mai multe necazuri cu un e60, deci caut sa cumpar un e de prin 2004-2006 dar nu ma pot decide intre 220 si 270, as dori pareri despre motore, exclus sa cumpar din romania sau germania, ma uit pe franta undeva la vreo 8-9000 dar macar stiu ce iau nu ca in ro unde toate au sub 200k de km si toate au fost detinute de cate un batrin, sunt satul de povestile astea, deci 220 sau 270 care este mai fiabil la intretinere

  • #2
    Daca iti permiti la impozit, 270 cdi, care dupa parerea mea este cel mai fiabil CDI, iar la intretinere si consum nu difera fata de 220 cdi.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Dj Sky View Post
      Daca iti permiti la impozit, 270 cdi, care dupa parerea mea este cel mai fiabil CDI, iar la intretinere si consum nu difera fata de 220 cdi.
      deci eu locuesc in franta si de aici il cumpar si pe franta o sa il tin,, doar asigurarea e putin mai mult,, am auzit zvonuri cum ca 270 ar fi cu cele mai multe bube,,iar 220 am vazut cu km seriosi si nu prea se plinge lumea de ele

      Comment


      • #4
        @golanucumertan.

        1. Nu mai da QUOTE unui post imediat anterior.
        2. Litera mare, mai multa grija la postari.
        3. Citeste regulamentul.
        4. Multumesc...

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment


        • #5
          Nu ma dau un mare cunoscator dar luand-o logic, daca era cel mai fiabil 2,7-le, de ce au renuntat la el? Acum au 2,2 L4 si sar direct la 3,0 V6. Nu am auzit pareri bune despre 2,7. Iar parerile despre care vorbesc sunt a doi mecanici din Galati cu traditie in reparatii Mercedes.

          Comment


          • #6
            Sfatul meu este sa ramai la BMW. Banuiesc ca ai condus BMW pentru ca-ti plac masinile sportive (specific varstei) , mercedesul nu exceleaza din punctul asta de vedere si vei fi dezamagit. Mercedesul E class este o masina confortabila, sigura si fiabila, in niciun caz una sportiva. Craciun fericit!

            Comment


            • #7
              Originally posted by babanu_ralu View Post
              Sfatul meu este sa ramai la BMW. Banuiesc ca ai condus BMW pentru ca-ti plac masinile sportive (specific varstei) , mercedesul nu exceleaza din punctul asta de vedere si vei fi dezamagit. Mercedesul E class este o masina confortabila, sigura si fiabila, in niciun caz una sportiva. Craciun fericit!
              deci is satul de bmw si de cate reparatii am facut la el vreau sa trec la ceva mai comod si fiabil si ma gandeam la un 220

              Comment


              • #8
                Originally posted by cristi_fulger View Post
                Nu ma dau un mare cunoscator dar luand-o logic, daca era cel mai fiabil 2,7-le, de ce au renuntat la el? Acum au 2,2 L4 si sar direct la 3,0 V6. Nu am auzit pareri bune despre 2,7. Iar parerile despre care vorbesc sunt a doi mecanici din Galati cu traditie in reparatii Mercedes.
                Auzi de la mine o parere buna despre 270cdi!Foarte bun motorul!Echilibrat,consum mic,putere mare.Ca fost detinator de 270cdi,il recomand cu cea mai mare incredere.(un minus este impozitul marisor)


                Originally posted by babanu_ralu View Post
                Sfatul meu este sa ramai la BMW. Banuiesc ca ai condus BMW pentru ca-ti plac masinile sportive (specific varstei) , mercedesul nu exceleaza din punctul asta de vedere si vei fi dezamagit. Mercedesul E class este o masina confortabila, sigura si fiabila, in niciun caz una sportiva. Craciun fericit!
                Iti spun eu un Mercedes clasa E care este foarte sportiv:E 55 AMG,E 63 AMG!

                sigpic

                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                Comment


                • #9
                  Vin si eu cu o parere: nu degeaba majoritatea taxi-urilor in Germania sunt E200-220 cdi. Motoarele sunt robuste, usor de intretinut, taxe si consum mici si ceva caluti. Daca ii mai faci si un upgrade la soft pentru mai multa putere cred ca o sa fii foarte multumit.
                  Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                  Comment


                  • #10
                    Dupa parerea mea, 220-le e mai mult decat indicat in cazul tau. Daca o sa ti se crezi ca e prea incet, atunci poti opta pentru o modificare de soft ca sa ai putere mai mare. Bafta!

                    Comment


                    • #11
                      deci sa ma uit dupa un 220 de prin 2005 la vreo 280-300k de km il gasesc la 7-8 mii, dar ma bate gandul sa ma uit si la un 280 ca la bani tot acolo bate dar am auzit ca nu sunt asa fiabile la intretinere

                      Comment


                      • #12
                        Nu te lua după auzite.
                        Pune toate întrebările tale unui posesor al mașinii respective, implicit și cu motorizarea aleasă.
                        Poate ne încântă un coleg de pe forum cu un răspuns.
                        " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                        Regulament forum.

                        Comment


                        • #13
                          Un fost posesor de 270 cdi ii recomanda motorizarea mai sus intr-un post...
                          Eu nu sunt fost posesor dar am avut tangenta cu un E 270 CDI T Modell si cu un C 270 cdi, ambele cu cutii manuale si motoarele se comporta bine, fara probleme cu filtrul de particule, fiindca Euro 3 nu au si 270 cdi Euro 4 nu s-au fabricat,fara probleme cu turbo, injectoare si altele care tin de modelul de motor.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Dj Sky View Post
                            ... si 270 cdi Euro 4 nu s-au fabricat ...
                            Cine te-a mintit ?
                            Exista w211 270 CDi cu filtru de particule si Euro 4.
                            Din 2004 toate w211 au standard DPF.
                            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                            Comment


                            • #15
                              Salut. Eu am w211 e280 si sunt foarte multumit. E si sportiv dar mai mult vara cand aiaderenta mai buna. E un motor fiabil bagi motorina si pleci. Ce am bagat in el pana acum au fost doua capete de bara si un rulment in 3 ani de zile utilizare medie 15000 km pe an. Pe mine ma cam deranjeaza impozitul dar cand plec cu el merita fiecare banutz. Toate bune da pm daca vrei sa iti mai spun cate ceva
                              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF