Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Decizie Greea De Achizitie !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Decizie Greea De Achizitie !

    Salutare dragi membri.

    sunt fan din copilarie mercedes cobra.

    am crescut mare si am ajuns la o decizie grea in schimbarea masinii.

    iata variantele in ordinea preferintelor batute in cuie ca motoare.

    1. Mercedes-benz w211 - 200 k (kompressor) benzina - an 2003
    2. Honda Accord - 2000 cmc - 156 cp - an 2008
    3. Skoda Octavia VRS an 2007 - 200 cp - an 2007

    E o decizie foarte grea si as dori sa imi spuneti si parerea voastra mai ales cei care au 200 k desi sunt putini in romania.

    Lucrul care ma intereseaza cel mai mult e siguranta (aici mb e nr.1) si fiabilitatea unde accord e nr.1.

    No spuneti-mi ce sa imi iau ?

    Va multumesc !

  • #2
    Intrebi si tu ce sa-ti iei pe un forum de mercedes. Normal ca ti-or zice mercedes majoritatea sau eu asa cred.
    Daca bugetu nu se pune la socoteala din ce ai scris tu acolo eu as alege honda aia din 2008. Am motocicleta nu masina de la honda dar japonezii fac lucru bun. Pe locu 2 din ce ai scris ar fi MB ul si la urma octavia. Mie nu mi place octavia ca e simplista in design si cam plasticoasa.
    Desi daca as alege cu sufletu as lua Mb ul fara sa ma stresez prea tare. Da nu-mi place anul de fabricatie fata de honda aia is totusi 5 ani diferenta.
    Bafta , faine masini toate 3.
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

    Comment


    • #3
      inclinam spre MB

      Inclinam spre MB de aia am scris pe forum aici.
      Last edited by mircea600sel; 04-11-2011, 04:26 AM.

      Comment


      • #4
        2. Honda Accord - 2000 cmc - 156 cp - an 2008

        sigpic

        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

        Comment


        • #5
          Mercedes-ul este cea mai mare dintre cele 3 , asa ca daca vrei o masina masina mare cu un motor cu taxe mici si putere suficienta , E 200 K este foarte bun.

          Dar trebuie sa te gandesti si la costuri . (din 2003 sigur au foarte multi km , si atunci incepi sa bagi o poala de bani in ele)

          Pe forum nu stiu sa existe cineva cu w211 E 200 K.


          Daca vrei doar "o masina" , atunci mergi pe ceva mult mai nou , preferabil 2008-2009 cu km cat mai putini.
          Mie personal imi place Skoda Superb , si mie se pare cea mai desteapta varianta ca an de fabricatie , pret , calitate , spatiu , portbagaj, etc ...

          Bafta
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • #6
            Skoda superb are dar 1,8 T de 150 de cai care este la fel de gurmand ca si Vrs datorita greutatii masinii. Un superb 1,8 T ia 14 oras, 8 afara si 9-11 mediu. Deci cred ca cam mult...
            Vrs ia cam cu 0,5-1 litru mai putin, E ok masina dar nu prea ma incanta designul interior in comparatie cu Mercedes. Depinde ce vrei sa faci cu masina.
            Daca vrei liniute, te va ajuta honda, daca vrei sa "tragi de ea" skoda e buna ca e facuta trainica, daca vrei o masina de familie Mercedesul e rege, design, comfort, bun de piata, tine pretul , familie, si sa iti mai pui capul cate-o data cu ea la drum...
            Daca treci de 20000 km pe an , recomand diesel deoarece se va simti la consum.

            E 200 k pare ok ca consum:

            Mercedes E 200 Kompressor Avantgarde Mercedes E 200 Kompressor Avantgarde 184 hpGeneral
            Doors number: 4-doors
            Carbody type: sedan
            Transmission: 5 speed, automatic
            Fuel: petrol
            General warranty: 2 years, unlimited mileage
            Carbody warranty: 2 years
            Release date: June 2006
            End date: March 2009
            Performance
            Top speed: 227 km/h
            Acceleration 0-100 km/h: 9,4 s
            Urban consumption: 12,1 l/100km
            Urban consumption kms: (1 op 8,3)
            Extra-urban consumption: 6,5 l/100km
            Extra-urban consumption kms: (1 op 15,4)
            Average consumption: 8,5 l/100km
            Average consumption kms: (1 op 11,8)
            CO2 Emission: 202 g/km

            + de asta nu le gasesti cu sute de mii de km ca pe diesel si eu zic ca pana la 200-250.000 ai inca calitate in masina atata timp cat ea arata bine la interior/exterior.
            Last edited by Dj Sky; 04-11-2011, 07:45 AM.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Dj Sky View Post
              Skoda superb are dar 1,8 T de 150 de cai care este la fel de gurmand ca si Vrs datorita greutatii masinii. Un superb 1,8 T ia 14 oras, 8 afara si 9-11 mediu. Deci cred ca cam mult...
              Vrs ia cam cu 0,5-1 litru mai putin, E ok masina dar nu prea ma incanta designul interior in comparatie cu Mercedes. Depinde ce vrei sa faci cu masina.
              Daca vrei liniute, te va ajuta honda, daca vrei sa "tragi de ea" skoda e buna ca e facuta trainica, daca vrei o masina de familie Mercedesul e rege, design, comfort, bun de piata, tine pretul , familie, si sa iti mai pui capul cate-o data cu ea la drum...
              Daca treci de 20000 km pe an , recomand diesel deoarece se va simti la consum.

              E 200 k pare ok ca consum:

              Mercedes E 200 Kompressor Avantgarde Mercedes E 200 Kompressor Avantgarde 184 hpGeneral
              Doors number: 4-doors
              Carbody type: sedan
              Transmission: 5 speed, automatic
              Fuel: petrol
              General warranty: 2 years, unlimited mileage
              Carbody warranty: 2 years
              Release date: June 2006
              End date: March 2009
              Performance
              Top speed: 227 km/h
              Acceleration 0-100 km/h: 9,4 s
              Urban consumption: 12,1 l/100km
              Urban consumption kms: (1 op 8,3)
              Extra-urban consumption: 6,5 l/100km
              Extra-urban consumption kms: (1 op 15,4)
              Average consumption: 8,5 l/100km
              Average consumption kms: (1 op 11,8)
              CO2 Emission: 202 g/km

              + de asta nu le gasesti cu sute de mii de km ca pe diesel si eu zic ca pana la 200-250.000 ai inca calitate in masina atata timp cat ea arata bine la interior/exterior.
              W211 200k daca o iei probabil ca nu o sa aiba km multi, dar totusi Honda ar fi cea mai buna varianta din punct de vedere economic. Un unchi de al meu are Honda Accord 1.8i 2001 si e o masina foarte fiabila. E adevarat ca daca se strica, piesele sunt foarte scumpe (mai scumpe decat la mercedes). Eu zic ca ar trebui ca sa alegi cu inima, pentru ca preferintele personale nu se discuta . Uita-te la dotari, kilometrii, starea generala, comfort si nu in ultimul rand nu uita de preferintele personale . Honda Accord nu prea e o masina sportiva...dar iti ofera senzatii la fel ca si Mertzu. Eu zic totusi, decat o Honda "cheala" de optiuni, mai bine un Mertz plin de dotari. Totusi e la latitudinea ta ! Eu ti-as sugera noul Citren C5... e o masina super din toate punctele de vedere, si calitate si comfort si preturi mici de intretinere. Bafta in alegerea ta!

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF