Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi despre acest E270 W211

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi despre acest E270 W211

    Salutare,de curand mi-am vandut masina si insist sa cumpar tot un E270 cum am avut, dar unul cu si mai multe optiuni si ceva km mai putini.Va rog sa ma anuntati daca stiti ceva detalii ,,picante” despre masina si daca merita sa fac un drum pana la Targoviste.Merci
    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
    Last edited by Lascau M; 01-08-2011, 23:37 PM.

  • #2
    E frumoasa masina, arata bine, daca omul are carte service la masina si este ok cu ea se merita, dar mai poti negocia ceva la pret. In principiu arata foarte bine si are multe optiuni. Combinatia mai nasoala este ca are suspensie pe perne si la anul pe care-l are masina s-ar putea sa te lase pernele... asa ca ai mare grija bafta la cumparare

    Comment


    • #3
      Intr-adevar masina e frumoasa tare, si are si ceva dotari de invidiat. Scrie ca e euro3 dar are filtru de particule? Se poate asa ceva? Si nr de km, 135.000 la o masina de 7 ani? i don't think so....Daca a stat in germania 2 ani a facut minim 80-100k km. Si in tara in 5 ani e imposibil sa faca numai 30-50k km. Adik cine a cumparat masina cu motorul respectiv nu a fost un pensiionar care abia face 10k km/an. Sa nu mai spunem de distronic, care optiune e destul de scumpa si nu prea caracterizeaza persoanele trecute de 50 ani...
      Asta, desigur, nu inseamna ca masina nu a fost intretinuta. Ori daca a fost intretinuta corespunzator masina poate sa duca si un milion de km...poate reusesti sa rupi din pret.

      Parerea mea e sa ceri seria de sasiu sa o verifici, apoi mers cu cineva priceput si facuta o diagnoza la sange, apoi eventual o inspectie pe partea mecanica intr-un service.

      Ca sa o faci ca noua probabil va trebui sa mai bagi in ea poate un 2000 euro(sa schimbi busce, pivoti, placute eventual discuri de frana, nu mai spun de ulei si filtre, ulei la cutia de viteze, etc) dar cred ca merita pentru ca foarte bine dotata. Evident pernele de aer pot crea probleme pe viitor, dar si confortul dat de ele...

      Bafta multa, si sa ne tii la curent...

      Comment


      • #4
        Merci mult de sfaturi prieteni,am tot vorbit cu proprietarul masinii si se cam„trage pe fese”cu VIN-ul masinii,pe langa alte minciuni de genul „primul proprietar” cum este in anunt,acum e defapt al-2-lea,asta nu ar fi o problema mare,dar sa nu ma duc pana acolo si el sa fie al-7-lea.Astept sa vad daca imi trimite un sms sau ceva cu VIN-ul masinii cum mi-a promis.Referitor la pret deja a lasat pana la 11.000 cam suspect nu...?

        Comment


        • #5
          Cum ziceau si colegii merita forat putin in istoricul masini sa nu te trezesti ca iti iei o problema pe cap. Are dotari la greuceanu si cam rare pe E. Km sunt putini si 100% nu sunt cei reali. Daca drumul pana la om nu este o problema merita vazuta masina pe viu daca nu sunt diferente mari intre ceea ce afirma si ceea ce zic cei de la reprezentanta dupa verificarea VIN-ului.

          Acuma legat de pret eu zic ca omul poate o da asa ieftin sau lasa asa mult din el pt ca ii strans la usa cu ceva, eu pe o chestie de genu am dat pe masina cu 30% mai putin fata de pretul cerut.

          PS. Legat de norma de poluare intr-adevar cei de la RAR o recunosc ca fiind doar E3 desi are filtru de particule. Este E4 de fapt, dar... traim in Romania si asta ne mananca toti nervii/banii.

          Comment


          • #6
            Salut! Cere neaparat vin-ul masinii ca s-ar putea sa fi fost taxi in germania altfel nu se explica prezenta butonului de langa schimbator, care se pare ca este de la statie.

            Comment


            • #7
              Originally posted by marius_rmc View Post
              Salut! Cere neaparat vin-ul masinii ca s-ar putea sa fi fost taxi in germania altfel nu se explica prezenta butonului de langa schimbator, care se pare ca este de la statie.
              Aaaa, pai daca o fi fost taxi, atunci km nu sunt masluiti. Or fi 135k dupa ce s-a dat peste cap...)
              Am zarit si eu acel buton, dar parca nu seamana la forma cu cele de pe taxi de pe mobile.de. Daca a fost taxi si omul nu a schimbat ornamentul ca sa acopere atunci scuzati-mi cuvantul, dar e chiar prost de-a binelea...

              Serios acum, daca nu iti da VIN-ul nu merita sa bati drumul pana la el, mai castigat esti daca te odihnesti in acel timp, sau pur si simplu il petreci cu familia...Ca sa nu mai spun...omul a lasat deja 1500 doar la telefon....la fata locului inseamna ca daca ii pui 10.000 in mana o da asa...
              Daca mergi sa vezi masina, sa verifici bine toate posibilele eventuale defecte mai scumpe. Adik pernele de aer verificate foarte atent, cutia de viteze iarasi, si mersul motorului.E posibil sa aiba cel putin un defect a carui remediere ar costa ff mult.
              Nu in ultimul rand sa vezi ce fel de om e vanzatorul. Daca e un tip dubios, mai bine renunta la masina ca sigur are ceva....Insa daca omul pare serios, e posibil sa o dea in pretul asta din cauza ca e strans cu usa de ceva si are nevoie urgenta de bani.

              Comment


              • #8
                Originally posted by dentimarius View Post
                Aaaa, pai daca o fi fost taxi, atunci km nu sunt masluiti. Or fi 135k dupa ce s-a dat peste cap...)
                Am zarit si eu acel buton, dar parca nu seamana la forma cu cele de pe taxi de pe mobile.de. Daca a fost taxi si omul nu a schimbat ornamentul ca sa acopere atunci scuzati-mi cuvantul, dar e chiar prost de-a binelea...

                Serios acum, daca nu iti da VIN-ul nu merita sa bati drumul pana la el, mai castigat esti daca te odihnesti in acel timp, sau pur si simplu il petreci cu familia...Ca sa nu mai spun...omul a lasat deja 1500 doar la telefon....la fata locului inseamna ca daca ii pui 10.000 in mana o da asa...
                Daca mergi sa vezi masina, sa verifici bine toate posibilele eventuale defecte mai scumpe. Adik pernele de aer verificate foarte atent, cutia de viteze iarasi, si mersul motorului.E posibil sa aiba cel putin un defect a carui remediere ar costa ff mult.
                Nu in ultimul rand sa vezi ce fel de om e vanzatorul. Daca e un tip dubios, mai bine renunta la masina ca sigur are ceva....Insa daca omul pare serios, e posibil sa o dea in pretul asta din cauza ca e strans cu usa de ceva si are nevoie urgenta de bani.
                Taxi nu are cum sa fi fost,butonul la care va referiti voi e butonul de la Distronic,si din cate stiu eu cele care au fost taxi au motoarele mai mici,respectiv 2000 si 2200 si optiuni maxim incalzire in scaune.In seara asta trebuia sa primesc VIN-ul masinii dar se pare ca.......mai incerc si maine sa-l sun pe tip.Multumesc pentru sprijin,o sa va tin la curent cu ce decizii iau.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by marius_rmc View Post
                  Salut! Cere neaparat vin-ul masinii ca s-ar putea sa fi fost taxi in germania altfel nu se explica prezenta butonului de langa schimbator, care se pare ca este de la statie.


                  Vezi ca taxiuri Avantgarde nu o sa vezi niciodata... asa ca taxiuri cu dotarile astea nu sunt! Masina aia nu a fost niciodata taxi, sa stai fara griji. Mergi cu ea la Mercedes ca este cel mai sanatos asa si o sa-ti verifice foarte foarte bine masina pentru 4-5 milioane

                  Comment


                  • #10
                    Kilometri sunt sigur masluiti. Masina sigur nu a fost taxi are prea multe dotari.
                    Trebuie verificata inainte de cumpaarare oricum trebuie avut in vedere ca masina are totusti 7 nu poate sa fie ca noua.
                    SV-85-BMC

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Lascau M View Post
                      Taxi nu are cum sa fi fost,butonul la care va referiti voi e butonul de la Distronic,si din cate stiu eu cele care au fost taxi au motoarele mai mici,respectiv 2000 si 2200 si optiuni maxim incalzire in scaune.In seara asta trebuia sa primesc VIN-ul masinii dar se pare ca.......mai incerc si maine sa-l sun pe tip.Multumesc pentru sprijin,o sa va tin la curent cu ce decizii iau.
                      Nu te lua dupa toata lumea care-si da cu parerea fara sa stie cu adevarat cate ceva despre E-uri in general. Eu am avut pana la masina asta 5 Euri w211, printre care si un taxi, asa ca stiu foarte bine cum sta treaba cu aceste masini. Tin sa-ti mentionez ca si eu si tatal meu avem E class uri si nu-mi dau cu parerea fara sa stiu despre ce este vorba.

                      Iar in legatura cu km acestei masini iti spun doar atat ca tatal meu si-a cumparat un e class 270 cdi la fel ca asta, cu toate dotarile astea si are 116.000 km reali cu carte service. Masina fiind adusa din germania si avand anul de fabricatie 2003, asa ca nu-i exclus sa aiba km astia, dar cel mai bine ti-0am spus sa mergi la Mercedes cu ea la tester

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Andreiu' View Post
                        Nu te lua dupa toata lumea care-si da cu parerea fara sa stie cu adevarat cate ceva despre E-uri in general. Eu am avut pana la masina asta 5 Euri w211, printre care si un taxi, asa ca stiu foarte bine cum sta treaba cu aceste masini. Tin sa-ti mentionez ca si eu si tatal meu avem E class uri si nu-mi dau cu parerea fara sa stiu despre ce este vorba.

                        Iar in legatura cu km acestei masini iti spun doar atat ca tatal meu si-a cumparat un e class 270 cdi la fel ca asta, cu toate dotarile astea si are 116.000 km reali cu carte service. Masina fiind adusa din germania si avand anul de fabricatie 2003, asa ca nu-i exclus sa aiba km astia, dar cel mai bine ti-0am spus sa mergi la Mercedes cu ea la tester

                        Asta intentionez sa fac,dar intai vreau sa aflu VIN-ul masinii,sa merg la mine in oras la reprezentanta sa aflu cate ceva despre masina,apoi sa merg sa-i fac un test la sange.Precizez ca si eu am avut tot un W211 2,7 asemanator dar 2002 si sunt constient de problemele lor....gandul cu suspensia airmatic ma cam sperie,dar asta e imi place masina foarte mult si inca am sperante ca este ok masina.Multumesc si noapte buna.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Andreiu' View Post
                          ...

                          Iar in legatura cu km acestei masini iti spun doar atat ca tatal meu si-a cumparat un e class 270 cdi la fel ca asta, cu toate dotarile astea si are 116.000 km reali cu carte service. Masina fiind adusa din germania si avand anul de fabricatie 2003, asa ca nu-i exclus sa aiba km astia, dar cel mai bine ti-0am spus sa mergi la Mercedes cu ea la tester
                          Perfect de acord cu tine, dar.....si este un are "DAR"....din Germania, o masina buna, cu multe dotari si 100k km nu pleaca fara macar 20.000, avand in vedere anul de fabricatie. Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, insa neamtul nu e prost deloc sa stiti...Masina asta, de noua, a costa cred peste 65-70.000. Unde e neamtul care nu face multi km cu masina si o vinde pe un pret de nimic?
                          Un pret suspect de mic inseamna in 95% din cazuri teapa...asta si in Germania si in Romania.

                          Comment


                          • #14
                            Salut,am reusit acum 10 min sa fac rost de VIN-ul masinii:
                            WDB2110161A103981
                            Poate aflati si voi ceva de ea,eu o sa incerc astazi sa ajung pe la reprezentanta.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Lascau M View Post
                              Salut,am reusit acum 10 min sa fac rost de VIN-ul masinii:
                              WDB2110161A103981
                              Poate aflati si voi ceva de ea,eu o sa incerc astazi sa ajung pe la reprezentanta.
                              La reprezentanta, fara proprietar, nu cred ca or sa iti spuna mare lucru, si mi se pare si normal sa tina confidentialitatea....
                              Doar daca stii pe cineva pe acolo sa te ajute...
                              Asteptam detalii despre masina...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF