Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau sa cumpar o taximetrista astept sfaturi pareri!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau sa cumpar o taximetrista astept sfaturi pareri!

    Salut baieti... eu sunt opelist..dar de curand am inceput sa visez la mercedes.
    Deoarece eu conduc doar cutie automata fiindca am si un mic handicap...si nu am voie sa conduc manuale.... ma intere express automate. OK pana una alta nu sunt fan diesel dar acum am zis ca fie ce-o fi....o sa iau diesel... am avut un 525 diesel dar era praf si l-am dat dupa 3 saptamani. IN tre timp am trecut la vectra b 1.6 benzina si inca un opel astra f. Acum ma tenteaza un E klass.....

    Eu dispun de 2500 euro. Si as vrea ceva diesel.....sa aiba consumul maxim 10-11. Calatoresc foarte mult si m-am gandit ca sa trec la diesel. Vreau un eklass ...sau un A klasse!

    Am un opel vectra b inmatriculat pe bulgaria si am gasit o 'taximetrista' si vreau sa o iau pe undeva..ce ziceti merita?




    Sa dau opelul meu din 96 si 500 euro!

    Acum si putin offtopic am vrut sa-mi aduc un A klasse dar dupa ce-am vazut pe-aici pe forum ar fi problematice la cutie si motor..( nustiu ce sa zic! Dieseluri nu prea sunt automate inainte de 2000 mai ales..fiindca asa era tehnologia.... voi ce ziceti sa iau mertzu asta..sau sa emrg in germania ca am mai vazut taximetriste ...pana-n 2000! INmatriculatu e alta mancare deci.. eu maxim ......2500 vreau sa dau pe o masina! Nustiu cat is de fiabile are totusi 442.000 km deci in general ce ma intere pe mine e cutia........daca aia e ok si duce atunci e bine...nu ma intere motorul...asa tare...fiindca mai gasesti o piesa una alta dar.....la cutie nu prea gasesti si e vreo 2000 euro una... ! Mersi...si daca se poate si niset pareri despre a klass...170 cdi automat... ca banuiesc ca-s aceleasi cutii...si motoare...mersic

  • #2
    Adica tu calatoresti foarte mult si vrei o masina cu 400000 de km si automata si care sa si mearga bine?
    Sfatul meu e sa ramai la Opel daca merge bine si nu are asa multi km.
    DIESEL FAN

    Comment


    • #3
      Tinand cont ca toate taximetristele din romania, si din 2006-2007 sunt trecute de 400.000 km nu cred ca ar fi o asa mare problem un e class chiar si la 500000 de km daca se preteaza bine. Unii colegi de pe forum sa nu dea sfaturi fara sa cunoasca, deoarece sunt 100% sigur ca ei nu fac nici pe jumatate pentru masina lor fata de service-ul si reviziile ce le primeste un taxi cat timp e in germania.

      Comment


      • #4
        Asa este,acel numar de km nu inseamna nimic,daca motorul nu bate,nu tacane de la injectoare cand il accelerezi putin, sa nu dea cu fum,un tester pu pe ea ar fi si mai bine,fa o proba sa vezi daca papa ceva ulei.Cutia sa nu dea suturi si la selectarea D sa nu plece greu sau sa trebuiasca sa o accelerezi pentru a se misca,dar despre asta gasesti mai multe detalii la sectiunea ''Cutii automate''.
        Numai bine.

        Comment


        • #5
          Ce nu-mi place la masina care ai puso in anunt,este scaunul soferului.

          Comment


          • #6
            Deci, si eu am facut marea greseala de a cumpara un Mertz la bani putini: Costul de achizitie a fost undeva la 3300 de euro, dar pana am adus-o la zi cu toate cheltuielile, cu toate piesele stricate, cu vopsitul, schimburile de uleiuri si filtre, garnituri si lichide, furtunase de cauciuc si senzori, deja m-a aruncat peste 3000 de euro. Nu o sa gasesti niciodata un Mertz bun la bani putini. Nu am vrut sa cred pana nu m-am tzepuit. . Nu vreau sa ma laud, dar acum am o masina care se poate numi Mercedes, nu fieru vechi care l-am cumparat. Deci e la latitudinea dvs. daca o acceptati asa, urmand ca dupa aia sa bagati bani grei in ea sau mai asteptati o alta oferta poate mai buna. Sa fiti atent la rugina si defecte ascunse. O mica smucitura la cutia automata va poate costa si 1000 de euro. Numai bine!

            Comment


            • #7
              Daca ar fi fost alta marca probabil ca la 400.000 de km deja era cam spre sfarsitul vietii, dar ce trebuie de stiut e ca mercedes din cate stiu eu da garantie la motor 1 milion de km. Stiu 3 MB la mine in zona care au peste un milion de km mult, in previnta motorului trebuie sa ai mare ghinion sa prinzi unul spart.Decat 200.000 km facuti in tara la noi mai bine un taxi din germania cu 500 000 km.Si inca ceva ce probabil nu stiu multi e ca in germania taxiurilre la 40.000 km is obligata prin lege sa intre in service pentru revizie generala ei nu se joaca.Mercedes e singura marca din lume care da 1 milion de km garantie la motor(daca servisurile sunt facute la timp si in reprezentanta)cat despre cutiile automate aceasi treaba, revizia la timp adica la 60.000 km trebuie schimbat uleiul ,filtrul,garnituri ... sau la max 3 ani daca in aceasta perioada nu faci acesti km uleiul isi pierde din propietati.Moartea cutiilor automate e plecare de pe loc cu scartiit de roti.Daca ar fi masini slabe nu ar fi folosite taxiuri in germania.

              Comment


              • #8
                Chiar e adevarata asta cu 1 milion de km? Am mai auzit-o pe undeva dar nu stiu sigur, ar fi foarte tare daca e asa.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by totel View Post
                  Chiar e adevarata asta cu 1 milion de km? Am mai auzit-o pe undeva dar nu stiu sigur, ar fi foarte tare daca e asa.
                  Ai auzit aiurea .

                  Nu-ti da nimeni garantie 1 milion de km .

                  Asta probabil a fost vrajeala de bijnitar prin anii 90 si acum a intrat in folclor ...
                  Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                  Comment


                  • #10
                    M-am gandit eu, daca ar fi asa ar circula numai mercedesuri pe strada...

                    Comment


                    • #11
                      Sa reformulez ,,Mercedes e singura marca din lume care da 1 milion de km garantie la motor(DACA SERVISURILE SUNT FACUTE LA TIMP SI IN REPREZENTANTA!!!!).Daca nu sti atata lucru refuz sa cred ca esti fan MB.Un amic de al meu a avut un E 290(fost taxi) din 96 si avea trecut de 1.200.000 km ca i s-a rupt lantul la distributie .Masina era de vanzare si pe autovit...De ce nu-s taxiuri in germania audi, wv sau bmw ? Da pe mobile la sectiunea taxi si o sa vezi ca au de la 400.000 de km in sus taxiurile .

                      Ar circula numai mercedesuri pe strada, dar sunt oameni care prefera sa dea 10 000 pe un logan nou decat 10.000 pe un MB second hand.In general toti stiu ca la MB e scumpa intretinerea.Cel putin asa imi spun toti care nu au mercedes si ma cunosc cu ei, nu au sau nu avut vreodata un mertzan dar stiu asta(,,daca se strica ceva,,).

                      Comment


                      • #12
                        Foarte trist ca asemenea oameni sunt posesori de Mercedes...
                        Ai intrat vreodata pe situ oficial sa vezi cat ofera garantie?Nu mai scrieti fratilor aberatii!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by akon View Post
                          Foarte trist ca asemenea oameni sunt posesori de Mercedes...
                          Ai intrat vreodata pe situ oficial sa vezi cat ofera garantie?Nu mai scrieti fratilor aberatii!
                          Suna aberant chestia cu 'garantia', dar ce e foarte drept, ca atunci cand s-a scos w211, s-au luat esantioane din cateva serii de masini si le-au dus la testare pe o pista ovala pentru testul de milion de km. Au folosit ulei mobil 1. Testul insemna ca sa ruleze la diferite viteze (chiar si 220 km/h) pe pista ovala, si opriri doar pentru realimentare si schimburi de soferi, si binenteles pentru schimburile de ulei aferente. Au facut testul aproape nonstop, le-a durat vreo 2 luni parca, iar dupa au demontat motoarele, cutii automate, sistemele turbo, catalizatoare etc etc. Pana la urma, rezultatele testului au fost de 98-99 % foarte bun . Deci doar unele piese aveau mici defectiuni, dar inca functionau. Era prea frumos la 1000000 de km sa ma duc inapoi la reprezentanta sa imi dea modelul nou...

                          Comment


                          • #14
                            eu nu am cutie automata dar ce stiu despre ele ca sunt destul de fiabile garantate de producator 500 000 in conditii de exploatare normala, pentru motor diesel la o masina cu 400 000 Km. este undeva cam la 55/60% din viata lui. Parerea mea este urmatoarea: Mergi cu masina care o ai si daca poti mai stringe niste bani si cauta ceva cu mai putini Km. undeva in jurul 250 000 reali si daca-ti da mina sa o aduci de la nemti si sa o inscrii aici faci o afacere excelenta. MULTA STIMA
                            Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                            Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                            Onorez comenzi si in Bucuresti
                            Tel. 0736375626 Marian

                            Comment


                            • #15
                              Taxi e 200

                              Baieti eu am copilarit cu Mercedes. De la cobra, 190, w124, c class, e 220. Spike ai dreptate, exista o prejudecata in privinta mercedes si anume ca are consum mare, intretinere enorma, masini prea mari, prea grele, prea puturoase...doar cei care au pus fundul in mercedes stiu ca niciodata nu o sa il schimbe cu alta masina.
                              Si acum am o intrebare: Ce ziceti de un e 200 din 2009 taxi in germania care are filtru de particule? Are rost sa il iau pt mine?(exclud comertul) cam la cat ma duce taxa? Multumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF