Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitionare E220 CDI W211 - 9700 euro

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitionare E220 CDI W211 - 9700 euro

    Va salut,

    As avea nevoie de putin ajutor din partea voastra ... am gasit un e220 , masina care imi place si nu stiu ce sa fac ... masina este aceasta :

    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


    Pretul cerut este de 9700 ... este un parc auto din cta, eu o cumpar prin diferenta de bani + un opel astra H 2006 1.9 cdti, dotata destul de bine, automata in 6 trepte. Eu imi evaluez masina la 7000 euro ...

    Acum cu ce sfaturi sa ma ajutati si pe mine ...

    Cum sa testez eu masina asta ... as merge la reprezentanta in constanta, aveti idee de cat ma va costa testarea? sau ce tipuri de testare sa aleg? ce anume sa imi testeze?

    Cand am intrebat de km , mi s-a spus ca masina are 170.000 km reali , in bord afisand doar 121.000 ... macar au fost sinceri ...

    Ajutati-ma cu ceva sfaturi va rog ca maine trebuie sa merg acolo sa negociez diferenta si daca vom cadea de acord ... as vrea sa o testez si sa o cumpar.

    Daca aveti ceva pareri in privinta diferentei ... le voi lua in considerare cu placere.

    Astept ceva raspunsuri, multumesc.
    Last edited by mircea600sel; 10-25-2010, 21:39 PM.
    2004 W211 E 220 CDI Avantgarde

  • #2
    Autotest ... nu stiu daca au reprezentanta in CT, dar le poti cere sa vina si ei in Buc daca vor sa-si vanda masina si daca va intelegeti asupra celorlalte aspecte (pret, diferenta de pret, etc).
    Testul costa cca 350lei si iti da mai multe informatii decat la reprezentanta.
    Insa si reprezentanta MB e o solutie.

    Comment


    • #3
      Poti sa mergi aici http://www.autoklass-constanta.merce...l/ro/home.html la reprezentanta sau..si mai sigur la colegul nostru Mercedes-cdi ( http://www.clubmercedes.ro/member.php?u=1215 ) cred ca iti poate spune mai multe despre masina si mai exact.
      Last edited by babanu_ralu; 10-23-2010, 08:09 AM.

      Comment


      • #4
        In primul rand masina asta nu are niciodata doar 170.000 km, are mult mai multi, stopul din dreapta este schimbat, apoi toata fata este schimbata (faruri, proiectoare, bara) daca te uiti suportul de numar nu l are bara, daca te uiti la volan si el este reimbracat in piele, asa ca aceasta masina nu mi ofera incredere absolut deloc.
        De venit la Bucuresti cei de la GMD nu o sa vina, iar testul se face la caroserie, motor si km. Pentru toate astea mie mi au cerut cei de la Casa Auto de la Bucuresti 6 milioane, dar acolo este posibil sa fie mai ieftin Parerea mea este sa nu cumperi aceasta masina pentru ca nu mi inspira incredere, dar faci ce vrei cu banii tai!

        Comment


        • #5
          Toti ne dorim masini ieftine si bune,dar din pacate realitatea e alta,eu tocmai mi-am cumparat un e220,2004,avantarde,am tot cautat prin tara,dupa ce le-am analizat foarte bine mi-am dat seama ca nici una nu avea km reali,asa ca am mers in germania,unde am gasit E-ul de care va spuneam,la 123000,carte service,dar m-a costat 14300E,asta e pretul pietei in germania,cu taxa si cheltuieli ma ajunge 16000E,diferenta mare fata de preturile din tara.

          Comment


          • #6
            Va multumesc tuturor de sfaturi ... nu am cumparat masina , am gasit alta care imi place mai mult ...

            Ce parere aveti?

            Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


            sau

            Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
            Last edited by mircea600sel; 10-25-2010, 21:38 PM.
            2004 W211 E 220 CDI Avantgarde

            Comment


            • #7
              Sfatul meu e ca atunci cand gasesti o masina care iti place sa ii iei codul VIN,si pe baza lui la o reprezentanta mercedes,vei vedea istoricul intrarilor masinei in reprezentanta(asta daca au fost facute reviziile la mercedes),atunci vei avea o ideie referitor la km si al eventualele interventii majore,doar ca la reprezentanta oficial nu-ti dau datele daca nu esti proprietar sau insotit de proprietar,dar te poti "imprieteni" cu cei de acolo cu o atentie;daca masina nu are revizii facute la mercedes,e de evitat,pentru ca nu poti sti nimic cert referitor la trecutul ei.
              Multa bafta.

              Comment


              • #8
                Eu la auroklass din chitila nu sunt sigur daca asa ii zice am platit 400 de lei - Verificare auto pentru vanzare mi-au zis ca reprezinta.

                Nu stiu daca verifica orice dar macar dormi multumimt. In primul rand daca vanzatorul detine probleme atunci nu va fi de acord cu aceasta verificare. Daca merge din prima eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme.

                Cu VIN-ul daca mergi la reprezentanta neinsotit nu iti da nimeni niciun detaliu pentru ca asa e normal. Ori cu proprietarul de manuta ori aruncat pe aici pe forum mai suntn iste oameni care iti pot da detalii despre VIN.

                Toate bune si succes.
                Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                Comment


                • #9
                  Vezi ca primul E class din linkurile atasate de tine a fost taxi iti spun ca l cunosc foarte bine! Ai mare grija

                  Comment


                  • #10
                    Cum ti-ai dat seama ca a fost taxi ?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by yelp View Post
                      Cum ti-ai dat seama ca a fost taxi ?
                      Are scaune de copii, tu poate nu ti dai seama, dar canapeau din spate se ridica, apoi pe plafonul masinii o sa vezi o antena ce nu o vei vedea la masinile normale, iar daca te uiti la lacasul din partea stanga spate unde prinzi portbagajul vei vedea firul de la suportul acela de taxi. Daca este primul mercedes ce l cumperi nu ai de unde sa sti toate astea. Dar iti mai spui sa i butonezi meniul din bord si vei vedea acolo ca ai o optiune unde poti opta sa mergi cu masina pe varianta de taxi sau variante FAMILY, sau ceva de genul asta! Pentru mai multe detalii intreaba ma, ca am avut si eu un astfel de taxi aaa si vezi ca asta este un E 200 cdi, sa i ceri certificatul sa vezi ce zice multa bafta

                      Comment


                      • #12
                        Multumim de info :-) Habar nu aveam. Am mai vazut bancheta spate care se ridica la masini care nu erau taxi, dar faza cu meniul e tare

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Andreiu' View Post
                          Are scaune de copii, tu poate nu ti dai seama, dar canapeau din spate se ridica, apoi pe plafonul masinii o sa vezi o antena ce nu o vei vedea la masinile normale, iar daca te uiti la lacasul din partea stanga spate unde prinzi portbagajul vei vedea firul de la suportul acela de taxi. Daca este primul mercedes ce l cumperi nu ai de unde sa sti toate astea. Dar iti mai spui sa i butonezi meniul din bord si vei vedea acolo ca ai o optiune unde poti opta sa mergi cu masina pe varianta de taxi sau variante FAMILY, sau ceva de genul asta! Pentru mai multe detalii intreaba ma, ca am avut si eu un astfel de taxi aaa si vezi ca asta este un E 200 cdi, sa i ceri certificatul sa vezi ce zice multa bafta
                          Modelul de antena ma lunga(pe care l-am abservat la mai multe E-uri) e doar pe masinile care au fost taxi?(pentru statie presupun)

                          Comment


                          • #14
                            Andreiu` multumesc mult , la fel multumesc si celorlalti.

                            Nu stiu ce sa fac ... vreau sa cumpar un E220 sau E270 ... cred ca mai caut ... sau da-ti-mi o idee , ceva ...
                            2004 W211 E 220 CDI Avantgarde

                            Comment


                            • #15
                              Eu am avut si 220, iar acum un 270, iti zic doar ca sunt masini extraordinare, iar daca ai bani de impozit si de intretinere i-ati un 270 ca si face toti banii..... Nu-ti spun ce fel trage masina mea si cat de multumit sunt. Nu as mai da Mercedes pentru BMW in viata mea. Pentru orice problema sa ne intrebi aici pe forum, ca te ajutam cum putem!
                              Last edited by mircea600sel; 10-29-2010, 10:40 AM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF