Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau ceva sfaturi si pareri in legatura cu achizitionarea unui w 211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau ceva sfaturi si pareri in legatura cu achizitionarea unui w 211

    As dori sa imi cumpar un E class w 211 dar sincer habar n-am ce sa aleg si dupa ce sa ma uit. As fi vrut un E 280 CDI sau un E 320 CDI dar am auzit ca s-a dublat impozitul si ar fi in jur de 2000 de ron pentru o masina de asta(cu toate ca sa gasesc una cu Navi mare, clima pe 4 zone si motorul sub 3000 cmc, nu cele pana in 2004-2005 care au 3200 as inchide ochii la impozit).
    Am gasit ceva variante pe net, intre 13000 si 16-17000. Ce ziceti?
    Cat consuma un E 320/280???
    Cat stiti ca e impozitul modificat in aceasta vara?
    In jurul la ce valoare se invarte casco pentru un e din 2005-2006 evaluat in jur de 15000 eur?
    Astept parerile voastre si eventual ceva oferte vazute prin parcuri auto/piete, care nu se gasesc pe net cu una cu doua.
    Valoarea in care as vrea sa ma incadrez la cumparare vreau sa fie de 12000-13000 iar daca are dotari speciale, e inmatriculat si chiar merita mai adaug pana la 14000 maxim.
    Last edited by Dj Sky; 09-30-2010, 21:51 PM.

  • #2
    Salutare.

    Impozit E280 motor 2997cm3 = 2140 RON
    Impozit motor 3200cm3 = 4700 RON

    Consum mediu pe 15000 km la mine 9.5%. Se duce si in 15 si in 17 in oras aglomeratie dar scos afara se reduce. Nu e masina pentru drumuri scurte asta am observat.

    Casco la E280 din 2005 aprox 1000 de euro pe an.

    Asigurare 1000 ron asa cel putin imi aduc aminte ultima data cand am platit.

    Cam astea sunt la prima vedere. Daca mai e ceva mai trece lumeea pe aici.

    Toate bune
    Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

    Comment


    • #3
      Pana acum cel mai bun raport calitate/pret l-as vedea in acest E class:
      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


      O intrebare, E diferenta mare, inafara de design si restul ocupantilor din masina intre clima manuala aia cu rotite si cea cu 4 zone electronica???

      Am gasit mai multe variante de consum pentru 280 cdi, se zice ca afara ar consuma sub 6, se poate? Tin sa va anunt ca fac in jur de 500-600 km saptamanal dintre care 400 km pe european Tg Mures-Brasov si restul Tg Mures, la tara la parinti, in rest prin Brasov maxim 50 km ) as fi curios in acest caz daca as reusi un consum de maxim 7 % cat imi consuma Cobra exact pe acelasi traseu(200 d de w 190, cu 75 CP si cutie manuala in 5 Trepte), nu ca m-as tigani la consum, ca atunci ma apuc sa imi caut un a 170 CDI, dar sa nu fie o diferenta foarte mare deoarece cam sar costurile de intretinere, casco, taxe si sa imi permit, nu sa o cumpar, apoi sa o revand dupa o jumatate de an pentru ca nu imi permit sa o tin.

      Comment


      • #4
        Salut!Stiti ce nu prea inteleg eu la masina asta(Cea care apare la linkul de pe autovit):volanul si schimbatorul sunt de model facelift iar exteriorul nu este.

        Comment


        • #5
          si eu m-am cam mirat, dar nu stiu de ce , doar volanul, si spoilerul din spate cu tobele alea nu mi se par exact de pe masina aia . nu stiu unde citeam ca ar fi un model intermediar 2004-2005 care era corcit . Sper sa fie un profesionist in E Class care sa ne lamureasca sau cineva care cunoaste aceasta masina. Va multumesc.
          Maine sun sa aflu VIN-ul masinii

          Comment


          • #6
            Cred ca are sportpaket, daca te iei dupa pedale si poate la astea punea volan ca la CLK-uri care au acel model de volan de prin 2002. Sper sa fie un profesionist in E Class care sa ma lamureasca cu aceasta masina si cu intrebarile de mai sus legate de consum, clima, model, motor sau cineva care cunoaste aceasta masina. Va multumesc.
            Am sa sun sa aflu VIN-ul masinii

            Comment


            • #7
              Sa faci cu ea un test-drive de mai multi kilometri .
              Ca sa te asiguri ca iti schimba toate treptele bine , atat in D cat si in D-/+.

              Are 7G-tronic si din cate am mai citit , in primii ani , 7G-tronic a avut unele probleme.


              Ar fii super daca masina nu are probleme , ca arata bine si are si ceva dotari.

              Impozitul de 2140 lei e belea , dar totusi suportabil.

              Bafta
              Last edited by w124researcher; 10-01-2010, 06:19 AM.
              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

              Comment


              • #8
                Sub 6 in afara doar in brosurile lor. Sa fim seriosi cat e de mare masina cum ar consuma doar 6. Eu nu cred din experienta.
                Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                Comment


                • #9
                  Este ciudata rau masina asta, deoarece la exterior are pachet Avantgarde, iar la interior este Elegance. In legatura cu volanul si schimbatorul nu au ce cauta pe modelul asta acestea, iar Mercedesul nu a scos un model cu elemente si dupa modelul precedent si dupa modelul actual. Asa ca ai mare grija la aceasta masina, deoarece mi se pare ciudata! Iar referitor la evacuarile acelea, asa vine la motorul de 280 cdi din 2005.


                  Originally posted by Dj Sky View Post
                  Pana acum cel mai bun raport calitate/pret l-as vedea in acest E class:
                  Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


                  O intrebare, E diferenta mare, inafara de design si restul ocupantilor din masina intre clima manuala aia cu rotite si cea cu 4 zone electronica???

                  Am gasit mai multe variante de consum pentru 280 cdi, se zice ca afara ar consuma sub 6, se poate? Tin sa va anunt ca fac in jur de 500-600 km saptamanal dintre care 400 km pe european Tg Mures-Brasov si restul Tg Mures, la tara la parinti, in rest prin Brasov maxim 50 km ) as fi curios in acest caz daca as reusi un consum de maxim 7 % cat imi consuma Cobra exact pe acelasi traseu(200 d de w 190, cu 75 CP si cutie manuala in 5 Trepte), nu ca m-as tigani la consum, ca atunci ma apuc sa imi caut un a 170 CDI, dar sa nu fie o diferenta foarte mare deoarece cam sar costurile de intretinere, casco, taxe si sa imi permit, nu sa o cumpar, apoi sa o revand dupa o jumatate de an pentru ca nu imi permit sa o tin.

                  Comment


                  • #10
                    Am mai gasit acest E class sa imi placa, dar sare putin peste bugetul meu

                    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


                    Rog colegii care cunosc acest model (e 280 cdi, e 320 cdi (3000 cmc)) sa isi dea cu parerea legat de:

                    consum?
                    diferente intre clima manuala(rotite) si automata(afisaj)?
                    de ce sa ma feresc?
                    ce sa verific la o masina de asta? (banuiesc ca taxi nu au fost)
                    cum sa ii verific buna functionare a motorului? ar ajunge un test complet la ITP in care sa iasa gazele ???

                    Comment


                    • #11
                      Salutare.

                      Din ce vad acolo e o masina de reprezentanta. Culmea e ca vanzatorul Motor AG e dealer BMW in Pitesti ). Ma rog e treaba lor.

                      Ca si teste intai sa te urci in ea sa vezi cum te simti TU in masina.

                      Verificare butoane functionalitate etc.

                      Clima automata cu 4 zone cum scrie si acolo.

                      Cea mai buna verificare e la reprezentanta MB mergi cu masina la ei si ceri o verificare pentru vanzare. Nu cred ca e mama verificarii dar macar dormi linistit.

                      In rest verifica si cat mai e inscrierea ca nu pare inscrisa, plus impozitul samd.

                      Succes.
                      Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                      Comment


                      • #12
                        Salutare. La o prima vedere, masina pare a fi pana in etapa facelift la exterior dar surprinzator la interior are volan de facelift, de aici trag concluzia ca ori a fost lovita ori e o strutocamila de tranzitie la facelift. In rest vad ca nu zice nimik de suspensii, normal ar fi airmatic, si la fel nu zice nimik de tractiune..in principiu ar trebui sa fie integrala.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by babanu_ralu View Post
                          In rest vad ca nu zice nimik de suspensii, normal ar fi airmatic, si la fel nu zice nimik de tractiune..in principiu ar trebui sa fie integrala.
                          Nu scrie nicaieri ca in mod normal ar avea Airmatic si 4matic. Alea's optionale.

                          Asta n-are nici Airmatic (se vede in poza) si nici 4matic.
                          Last edited by w124researcher; 10-06-2010, 20:40 PM.
                          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                          Comment


                          • #14
                            Opinie personala directa - Nu recomand !

                            Relativ dotata masina dar nu indeajuns dupa un asemenea motor- are Command, Piele Cat.B (pt. taxi), Incalizre, Jaluzea, Webasto si Parktronic

                            Dar...eu presimt ca in nici un caz nu are 130.oookm, ma uit la scaunul soferului si e o cuta foarte urata care se formeaza doar dupa 200.000km (in plus e pielea aceea mai rigida si mai tare care teoretic trebuie sa tina mai bine decat cea de cat. A - mai moale/fina), proiectorul stanga pare usor afumat, daca ar mai fi fost poze ti-as fi zis mai precis....

                            Am avut modelul acesta, avea peste 8 ani si peste 190.oookm iar scaunul soferului la mine arata aproape ca la masina asta (o idee mai intretinut la mine)...poti sa te uiti pe topicul dedicat din sectiunea mea (My car)....aaa si sa iti poti da seama cum ar trebuii sa arate un w211 cu optionale...
                            Last edited by flavius89; 10-07-2010, 14:10 PM.
                            MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

                            Comment


                            • #15
                              Pana la urma, am cumparat aceasta masina :
                              Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                              are o singura problema, cheia care parea ca a fost mai uzata la mine, cel putin, nu raspunde intotdeauna direct la incuiere-descuiere ci doar a 2-a a 3-a oara, inca cu dublura nu am incercat. Ce poate sa fie? defectiune? sau bateria, daca are ca habar n-am cum se desface telecomanda.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF