Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie E320 ELEGANCE

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie E320 ELEGANCE

    Va salut. Am cautat timp de 5 luni de zile sami reinoiesc masina cu un Mercedes. Mam aruncat la S600 Gravv taxa de inmatriculare mare. Dupa aceea c36 AMG iar grav dau masina din 2005 si ma sui in 1995. SI acu am decis ca masina ideala pentru mine e un E class fuul option. Am cautat prima data E280 Facelift frumos Faceliftu dar din cate am auzit mercedes dupa 2005 o inceput sa mai faca cate o gafa. Asa ca am ales un E320 CDI. E perfecta taxa relativ mica impozit relativ mic si satisfactie destula spun eu pentru Romania. Asa cum mergi cu un S cu 250 la ora poti sai dai si la un E 250 evident mai greu umpik dar o ia. Am gasit un E320 CDI din 2003 luna a 8a exact pe gustul meu. Are tot tot inafara de Distronic. Keyless Go , Airmatic, Sistem de sunet Harman Kardon, Command, scaune electrice incalzite si ventilate, Panorama TOT POT SPUNE. Masina e 14000 de euro in Germania. Mentionez ca vreau masina de la nemtzi ca de romani is satul. Ce parere aveti?
    Am lasat un link cu poze si cu ce mai trebuie . Ms mult : http://www.autoscout24.de/Details.as...mx&sbs=ListEne

  • #2
    Faina masina. Keyless, scaune cu masaj intr-adevar mai rar la un E.

    1- ar cam trebui sa te grabesti deoarece cresc taxele de inamtriculare
    2- impozitul la 3200cm3 e 4700 de ron.
    3- eu nu cred ca e atat de mic consumul dar ma rog poate la ei in carti.
    Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

    Comment


    • #3
      Am auzit ca jalea la impozit incepe dupa 3 mii cat poate sa fie nu cred ca e 47 de milioane ca la motor de 5 mii e 70 eu zic ca in 30 ma duc da impozitu vad eu ca o radiez eu ma refeream de problemele ei la ce sa ma uit cand ma duc sa o iau la ce sa am grija . MS mult
      Last edited by mircea600sel; 09-23-2010, 20:33 PM.

      Comment


      • #4
        Nici eu nu am crezut cat e impozitul de aceea am si intrebat: http://www.clubmercedes.ro/impozite-t15770p3.html da-i jos in pagina.


        Intre 2601-3000 platesti 144 lei pe 200 centimeri cubi.
        Peste 3001 platesti 290 lei pe 200 de centimeri cubi.

        Fa tu calculele. La prima vedere zici ca nu e mare diferenta dar pentru 3200cm3 impozitul e dublu fata de sub 3000. Ma rog lucrurile s-au mai discutat pana la urma daca te tine buzunarul dai cat vrei dar hotilor astora nu merita sa le mai dai niciun ban.

        Cheia e la tine! VOrba conventiei. Toate bune.
        Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

        Comment


        • #5
          Mersi colegu . De un kit BRABUS sau AMG pentru acest model. Mam gandit daca e sa o iau sa bag AMG cu Facelift . Dar parca altfel arata BraBus.
          Last edited by mircea600sel; 09-23-2010, 20:33 PM.

          Comment


          • #6
            La astea kituri nu ma pricep.

            Din cate stiu un kit AMG original e in jur de 3000 de euro deci iarasi nu merita. Iar cele aftermarket nu se potrivesc cum trebuie. E un baiat pe forum pe aici da cautare afli mai multe.

            Sper doar sa nu iti fi naruit avantul. Nu vreau sa fiu carcotas. Tu poate stii mai multe. Scuze daca am vrut doar sa te informez.

            Toate bune.
            Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

            Comment


            • #7
              Stai linistit colegule ms mult de informatii, bani sunt la mine . Dar creca daca nu mil iau pe asta e grav , daca nu iau E320 imi iau AMGu ala si gata , il bag pe BG si la revedere . Daca vrei sa il vezi intra pe sfaturi achizitzie w202 e36 AMG negru

              Scrie cu litera mare la inceput de propozitie.
              Last edited by mircea600sel; 09-23-2010, 20:33 PM.

              Comment


              • #8
                Buna,
                Am citit ce ai scris si am vazut si masina. E frumoasa, nu ai ce sa zici. Practic e full. Probabil ca arata si in realitate la fel de bine ca in poze.
                Am si eu un W211 din 2007 , asa ca as vrea sa te intreb daca e Euro4 sau daca are filtru de particule, ca daca nu are nici una nici alta, nu prea cred ca taxa sa fie numai cat ai zis. Impozitul e destul de mare, dar la o masina ca asta, nu mai conteaza. Spun astea pentru ca si eu am vrut sa imi iau asa ceva, dar vazand cat trebuie sa le platesc ticalosilor astora, am zis ca raman la E220, cel putin deocamdata. Am si permis de sedere in Germania, dar si asa e destul de nasol pentru ca asigurarile de acolo te rup la un motor de 320 si impozitul e de altfel si el foarte mare. De aceea masina asta e asa de ieftina, ca si toate care au motoare mari.
                Mie personal kit-ul Brabus mi se pare mai elegant in Romania, pentru ca nu au toti. Majoritatatea au AMG-ul.
                In rest, iti doresc succes in noua achizitie.
                PS Treaba cu Bulgaria e urata de tot pentru Mercedes. Un Mercedes cu nr de BG e ca si cum ai baga mobila de la IKEA in Palatul Buckingam.
                Traditia puterii si rafinamentului
                Simfonia sportivitatii si elegantei

                Mercedes-Benz

                Comment


                • #9
                  Nu inteleg de ce vrei neaparat de afara.Se vinde de la firma unde lucrez un E dar motor de 2,2 (dar benzina parca )si 180 de cai.A fost masina fostului director si nu cred ca poate fii vorba sa nu fii fost ingrijita.Si se vinde daca nu ma insel undeva la 14000E, doar ca mai e ceva ce nu stiu exact pt ca mai e in leasing inca masina.Iar anul de fabricatie e 2006 minim.
                  Cred ca sigur ai mai gasi astfel de oferte si cu motorizarea preferata de tine.
                  Cu toate ca la un motor mai mic ai scutii multe cheltuieli si nu ar fii asa mare diiferenta de putere.

                  Comment


                  • #10
                    Va salut baiati! Am vazut ca discutati despre acest 320 cdi, eu am un 270 cdi din 2005 de care sunt foarte multumit, iar in legatura cu impozitul tin sa va anunt ca platesc 21 milioane pe an, iar la un 320 platesti 47 milioane pe an. Inainte sa mi achizitionez masina m am gandit si eu la un 320 cdi, dar am zis ca nu se merita sa dau atatia bani acestui stat care nu i ofera nimic.
                    In legatura cu E ul prezentat mai sus nu am ce spune, jos palaria, doar ca nu l suport ca este elegance, eu sunt innebunit cu avantgarde si interiorul ala albastru nu mi se pare tocmai ok, in rest masina este nebunie In legatura cu viteza de 250 km/h iti spun ca o prinzi si cu un 270 sau 280 cdi, strazi sa avem in Romania ca motoarele astea, sincer iti spun, rup.
                    Multa bafta la achizitie si sa ne arati ce ti ai cumparat! Ciau

                    Comment


                    • #11
                      Chertif ms foarte mult de ajutor. Masina are DPF filtru de particule plus euro 4. Asa am spus si eu tot un BRABUS da bine da nush de unde sa ma interesez macar un pret . Daca ai putea sa ma ajuti ar fi foarte fain. Ms mult de ajutor celorlalti. Altii care mai stiti chestiute despre e320 CDI bagati un help aici.

                      Comment


                      • #12
                        Mi se pare ok cel din link-ul postat de tine, dar din cate am inteles eu de la baietii de aici de pe forum, modelul cu facelift ar fi mai bun decat cel fara.
                        Acum nu stiu exact sa-ti spun de ce, pentru ca nu ma pricep, cel mai bine ar fi sa-ti spune cei care se pricep, dar eu daca as avea bani mi-as cumpara un model facelift.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ionut_90 View Post
                          dar eu daca as avea bani mi-as cumpara un model facelift.
                          Aici e problema
                          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                          Comment


                          • #14
                            Un facelift e320 cu dotarile astea sare de 20 de mii . Orcum ms colegu . Altcineva cu pareri ?

                            Comment


                            • #15
                              De ce nu mergi pe un S?
                              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF