Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie E220?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie E220?

    Va salut!
    Am nevoie de un sfat, va rog! Am ocazia sa cumpar un MB E220 W210 D.
    Caracteristici: berlina, 2250 cmc, Diesel, an 1995, 245.000 Km, cutie automata (4 viteze, cred...), inmatriculata in RO (adusa in tara in 2007, in TM, apoi rulata prin Bucuresti). Model Elegance, cu toate accesoriile functionale. Masina arata asa-si-asa, dar ce pretentii sa ai la 15 ani vechime, din care 3 jumate in RO? Vanzatoarea - o cunostinta - a cerut 4000 E, a lasat-o la 3500, plus I.T.P. si o reparatie la servodirectie (caseta de directie, mi-a zis, reconditionata la Sighisoara). Cel mai teama mi-e de cutie, tipa mi-a zis ca ea nu a schimbat niciodata uleiul. Daca o iau si-mi pica cutia, cred ca m-am dus bass... Astia sunt cam toti banii pe care-i am acum disponibili, stiu ca nu sunt multi deloc... Asta e, nu am mai avut niciodata Mercedes... Ar fi primul. orice sfat de-al vostru ar fi mai mult decat binevenit, tocmai pentru ca nu prea ma pricep... e scumpa, la banii astia, sau ieftina, sau pretul e normal?... Daca e Mertz si eventual mai bag ceva banuti in el ma va tine oare cativa ani? Etc, etc... Am s-o duc oricum la un mecanic din Bucuresti pe care-l stiu de 20 de ani si in care am mare incredere, ca s-o verifice mai intai...
    Va multumesc anticipat.

  • #2
    In poza nu arata prea bine, dar cred ca de vina este poza, si faptul ca este murdara

    Poate ar fi o problema, 1995 este primul an in care se fabrica modelul asta (W210)
    Se stie ca masinile din primul an de fabricatie nu sunt cele mai reusite, dar este doar o ipoteza.

    Daca acum cutia schimba bine, fara nici un moft, nu este neaparat sa cada carand, eu stiu ca uleiul la automata se schimba undeva la 60.000 km, ori daca masina nu a facut km astia in Romania, cu siguranta afara a primit ce i-a trebuit,

    Poate mai important ar fi sa verifici injectoarele si turbina, care pot crea mai multe probleme decat cutia.

    Fa-i o verificare mai atenta si te hotaresti,

    Se zice ca un motor Diesel de pe modele atea trebe sa bata milionul de km, daca este intretinut cum trebuie.

    Eu nu detin diesel si nici automata, tot ce am zis, am spus-o din ce am invat si eu aici pe forum.

    Cu siguranta vei primi sfaturi mai concludente ca si al mue, poate de la cineva care stie masina.

    Toate cele bune !
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      Multumesc mult, Mare Alb!
      Verificarea i-o voi face, oricum.

      Comment


      • #4
        Este si pe forum , dar la un user nou si cam inactiv. {deci ca si cum n-ar fi ))))}

        Caut si iti dau link-ul , daca-l mai gasesc.



        Pretul este normal pentru asa ceva.

        Si sa ai grija cu rugina ... e ca un cancer ...
        Last edited by w124researcher; 07-04-2010, 21:15 PM.
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          Da, m-am dus pe linkul de la tine. Asta e, intr-adevar.
          Cu rugina stiu ca nu e de glumit. Am insa un super-meserias in tinichigerie, ma gandesc sa o si vopsesc mai apoi...
          Multumesc mult.

          Comment


          • #6
            Originally posted by br99ira View Post
            Va salut!
            Am nevoie de un sfat, va rog! Am ocazia sa cumpar un MB E220 W210 D.
            Caracteristici: berlina, 2250 cmc, Diesel, an 1995, 245.000 Km, cutie automata (4 viteze, cred...), inmatriculata in RO (adusa in tara in 2007, in TM, apoi rulata prin Bucuresti). Model Elegance, cu toate accesoriile functionale. Masina arata asa-si-asa, dar ce pretentii sa ai la 15 ani vechime, din care 3 jumate in RO? Vanzatoarea - o cunostinta - a cerut 4000 E, a lasat-o la 3500, plus I.T.P. si o reparatie la servodirectie (caseta de directie, mi-a zis, reconditionata la Sighisoara). Cel mai teama mi-e de cutie, tipa mi-a zis ca ea nu a schimbat niciodata uleiul. Daca o iau si-mi pica cutia, cred ca m-am dus bass... Astia sunt cam toti banii pe care-i am acum disponibili, stiu ca nu sunt multi deloc... Asta e, nu am mai avut niciodata Mercedes... Ar fi primul. orice sfat de-al vostru ar fi mai mult decat binevenit, tocmai pentru ca nu prea ma pricep... e scumpa, la banii astia, sau ieftina, sau pretul e normal?... Daca e Mertz si eventual mai bag ceva banuti in el ma va tine oare cativa ani? Etc, etc... Am s-o duc oricum la un mecanic din Bucuresti pe care-l stiu de 20 de ani si in care am mare incredere, ca s-o verifice mai intai...
            Va multumesc anticipat.
            Nu ti-as recomanda sa te arunci chiar asa la ea,vad multa rugina pe ea si poate sa mai aibe si pe partea cealalta asta nu vedem din poza,turbina nu stiu daca are modelul asta pe ea,cred ca e diesel simplu,despre cutie nu stiu ce sa-ti zic,si eu am tot un Elegance din 2002 si este a mea de 3 ani si nu i-am umblat la cutie deloc(schimba foarte frumos vitezele)acum depinde si cum ai noroc de ea, intr-adevar se spune ca undeva la 60000 se schimba uleiul cu filtru cu tot,vreau sa-ti zic un lucru:consumabilele nu pot sa zic ca sunt scumpe,dar sa nu-ti cada altele pe la ea ca nu o mai scoti daca zici ca aia sunt toti banii tai.Sti cum zicea un coleg pe forum mai demult''nimic nu e mai scump de intretinut,decat un Mercedes ieftin''si avea dreptate,decat sa-ti iei o masina ieftina si sa bagi o caruta de bani in ea,mai bine iti iei o masina in banii ei(una care-si merita banutii) si stii ca vreo cativa ani nu mai bagi nici un leu in ea.Concluziile le tragi tu,eu zic sa nu te grabesti.Iti urez noroc.

            Comment


            • #7
              Corect comentariul de mai sus. Adaug ca , Mercedes nu-ti cumperi cu ultimii bani din casa... mai asteapta pana iti permiti una mai noua
              Suntem cei mai buni : in aer , pe apa si pe pamant !!

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF