Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E 270 CDI indecis

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E 270 CDI indecis

    Ma poate ajuta cineva? Intentionez sa iau un MB 270 cdi, model dupa 2003. Ce an recomandati, ca am inteles ca ar fi vreo 2-3 face-lift-uri. Ce sa aleg? Eventual ce probleme as putea sa intalnesc? Am avut un W124/1991 si ma fost foarte incantat de masina. Acum am un BMW 520D/2001 dar nu ca MB-ul. Parca tot Mertu e Mert. Astept cat mai multe pareri. Merci.

  • #2
    Iti recomand E 270 CDI (W211) fara absolut nicio retinere,este o masina extraordinara din toate punctele de vedere.Motorizarea 270CDI de 2700cc este excelenta,eu am si la C class(W203) si la E class(W211) motor de 2700 si se comporta ireprosabil(viteza,demaraj,fiabilitate,cam tot ce trebuie).La acest motor iti recomand cutia tiptronik(confort sporit).
    Am auzit ca ar mai face probleme cutia tiptronik,dar daca o ''intretii'' si a fost intretinuta n-o sa ai treaba,garantat.Eu nu am avut absolut nicio problema cu niciuna.
    Iti recomand modelul Avantgarde.
    Succes la cumparare!
    Daca mai doresti si alte detalii te rog sa nu eziti sa ma intrebi!
    Mercedes-Benz.The technology of seduction.

    Comment


    • #3
      Subscriu in totalitate postul lui obsidianblack.
      Am fost si eu posesor de W221 cu motorizare 220CDI, tot tiptronik. Cutia nu a facut niciun fel de probleme. Sa nu eziti sa o achizitionezi cu transmisie automata.
      Bafta !
      http://goo.gl/YDT4L

      Comment


      • #4
        Merci pt incurajari. Nu ma pricep la cutii automate..sunt de mai multe feluri? ce are deosebit tiptronikul? Oricum va fi un Avantgarde insa m-as uita si la un 220 cdi. Nu sunt hotarat.Mai astept pareri, comentarii.

        Comment


        • #5
          Originally posted by dentimarius View Post
          ...Oricum va fi un Avantgarde insa m-as uita si la un 220 cdi. Nu sunt hotarat.Mai astept pareri, comentarii.
          E270CDI net superior fata de E200CDI si E220CDI.
          Mai rare in RO din cauza taxei de prima inmatriculare.
          Eu am avut Classic cu dotari la interior mai tari decit Avangarde. Avangarde are masca grila fata mai deosebita pt. cunoscatori, si ornamentul cromat la bari/bandouri/clante.
          Exemplarele cu tapiterie textila au sanse sa nu fi fost taxi.
          Fara discutie cauta sa fie cutie tiptronica, nu vei regreta.
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #6
            Am mersi si cu 220 CDI,dar iti spun ca este diferenta clara intre 220 CDI si 270CDI(performante).Inca o data iti mentionez daca intentionezi sa cumperi cumpara-l Avantgarde,nu se compara cu Elegance,si cu atat mai mult cu Classic.
            Si alege motorizarea de 2700,nu o sa regreti.
            Bafta!
            Mercedes-Benz.The technology of seduction.

            Comment


            • #7
              Originally posted by obsidianblack View Post
              ...Inca o data iti mentionez daca intentionezi sa cumperi cumpara-l Avantgarde,nu se compara cu Elegance,si cu atat mai mult cu Classic...
              Care este diferenta intre Avangarde si Classic ?, in afara de ceea mentionata de mine.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #8
                Ma amuzi cu asemenea intrebari,chiar nu stii sau doar ma testezi?
                1)Daca alegi piele full la classic,nu e cutata pe panourile usilor.
                2)Nu poti alege Luxe pack.
                3)Ceasurile de la bord nu pot fi pe fond alb la classic,pe cand la avantgarde sunt.
                4)Calitatea insertiilor de lemn de pe bord de la classic este net inferioara decat la avantgarde.
                5)Pe langa insertiile de mahon,la classic nu este nichelaj.
                Si mai sunt...insa n-are rost sa mai enumar.
                Last edited by obsidianblack; 01-21-2008, 22:48 PM.
                Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                Comment


                • #9
                  Cred ca...

                  Avangarde are in plus fata de Classic urmatoarele dotari :
                  La interior Standard...
                  Butoane pentru deschiderea geamurilor cu inele cromate
                  Butoane pe cotiere în lemn cu inel cromat
                  Butoane instalaţie de climatizare cu inele cromate
                  Ceasurile de bord cu ecran alb şi inele cromate
                  Iluminare picioare faţă şi spate
                  Iluminarea compartimentului din plafoniera centrală
                  Iluminarea suplimentară a portbagajulu
                  Panou de comandă cu ornament cromat de contur
                  Parasolare cu oglinzi luminate
                  Schimbător de viteze în piele, cu maneta cromată sau schimbător viteze în lemn cu inel cromat
                  Scrumieră în lemn cu inel cromat
                  Volan piele în culoarea interiorului maşinii

                  La interior dar nu standard, ci pe bani...
                  Piele în două nuanţe


                  La exterior Standard :
                  Bara fata si spate cu ornamente cromate
                  Bandouri laterale cu ornamente cromate
                  Grilă radiator cu finisaje vopsite în negru
                  Lumini de frână cu design LED
                  Mânerele uşilor în culoarea caroseriei cu ornamente cromate
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #10
                    Pai ar cam fi ceva diferente.Ce ti-am mentionat mai sus este o constatare la masina proprie nu o documentare de pe net.Deci eu vorbesc din realitate de aceea poate nu le-am exprimat pe toate corect(ca denumire) cum le-a denumit producatorul.
                    Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                    Comment


                    • #11
                      ok. Merci fain pentru inf. Avantgarde va fi. Motorizarea nu e sigur inca; as vrea 270 cdi dar sa vedem ce va fi cu taxa de inmatriculare, daca nu e posibil va fi sigur 220 cdi. In afara de cutia tiptronic, mai exista si altfel de cutii automate, sau daca e automata e implicit tiptronic? Nu radeti caci chiar nu ma pricep.
                      Acum o alta intrebare : T model, pro sau contra?

                      Comment


                      • #12
                        Daca e automata e implicit tiptronik(pe manual are doar 4 trepte,pe drive-automat are 5).
                        Despre model T,eu nici nu-l iau in calcul,pur si simplu nu-mi plac masinile break.
                        Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                        Comment


                        • #13
                          Dar de motorul 200 kompresor ce crezi obsidianblack?

                          Comment


                          • #14
                            Nu am avut aceasta motorizare insa nu isi justifica consumul prin performante.
                            Stiu ca te sperie acea taxa de prima inmatriculare,insa n-o sa mai fie.Ia-ti numere pe 3 luni(''de zoll'') si alege 270CDI(este ideal din toate puncetele de vedere)mai ales pentru Ro.
                            Si 200 kompressor(163cp) mi se pare si putin cam chinuit pentru ca acele performante sunt scoase mai ales prin turatie,ceea ce reprezinta uzuri mai mari.
                            Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                            Comment


                            • #15
                              ok.M-am lamurit cred. Merci fain de tot Obsidianblack. Raman dator. 270 cdi va fi.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF