Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

vibratie in accelerare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • vibratie in accelerare

    Salut
    Am inceput sa am o vibratie care se simte in scaun/volan cind accelerez tare - intre 80-120 kmh - dupa care nu se mai simte
    rotile au fost verificate - jenti ok - incercat si cu cauciucurile de vara si cele de iarna- relativ la fel
    cand accelerez normal sau merg normal nu se simte nimic
    Are cineav vre-o idee? pe mine ma duce gandul la rulment roata, planetara, cardan -cum se verifica aceste componente?
    Multumesc
    Cristi


  • #2
    Am fost azi la 2 service-uri- unul mi-a spus ca-i rulmentul de cardan si flansa/hardeningul iar reprezentanta MB mi-a zis ca-i torque converterul. Ce sa cred acuma? La cardan intr-adevar se misca lateral usor cu mana...
    Are cineva vre-o opinie? Cum imi pot da seama daca e torque converterul?

    Comment


    • #3
      Torque converter ar fi convertizorul .....
      Ai senzatii de patinare la cutie ?Oscilatii la turometru in sarcina?
      La rulment ....treaba asta e mai usor de rezolvat si mai ieftin.

      Am mai scris pe aici incearca de la ieftin spre
      scump.
      Reprezentanta face exact invers , te pun sa inlocuiesti convertizorul ulterior iti vor recomanda sa schimbi si rulmentul . Ei vand piese si manopera


      Daca ai joc la rulment rezolva problema , oricum este mai ieftin vs convertizorul.Zgomote pe spate ai la masina ?

      Comment


      • #4
        la cutie nu se simte nimic- nici patinare nici oscilatii - merge perfect. Nu aud zgomote specifica- doar un fel de uruit dar foarte slab- au fost verificati rulmentii de la roti dar par ok
        Iar vibratia se simte doar cand accelerez foarte tare (in podea) - daca accelerez normal nu se simte -deci e ceva care in sarcina mare vibreaza.
        De exemplu daca accelerez normal pina la 4000 rpm nu se simte- daca-i "dau pedala la maxim" atunci se simte - si doar intre 80-120 kmh
        Ma gandesc ca daca ar fi convertizorul - ar trebui sa -l simt si la acceleratie normala - ca pe el este acceasi forta indiferent cit de tare accelerez- sau?

        Comment


        • #5
          La Mercedes convertizorul conține și un ambreiaj normal ( lockup clutch), care face cam ce povestești tu aici și odată cu simptomul, distribuie uniform șpan metalic in toată cutia...daca nu te grăbești la o diagnoză corectă.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #6
            Cum sa fac o diagnoza corecta? cei de la reprezentanta au dat o tura cu masina si au dat acest diagnostic. Eu simt aceasta vibratie dependenta de viteza(intre 80 si 120 kmh) indiferent in ce viteza este masina. Cum se poate diagnostica daca-i lockup clutchul sau torque converterul?

            Comment


            • #7
              Revin cu citeva noutati - am mai fost la o reprezentatnta MB - si dupa ce le-am povestiti cele 2 verdicte primite anterior- mi-au dat acelasi verdict cu prima reprezentanta - convertizorul de cuplu. Nu am avut incredere in cele 2 reprezentante in care am fost- datorita faptului ca nu aparea nici un alt verdict caracteristic al convertizorului - tremurat la schimbat, fluctuatii turatii, etc - asa ca am decis sa incep cu schimbul rulmentului, flansei si flex discului de la cardan- si surpriza- vibratia serioasa din sasiu a disparut complet. Dar am ramas cu o vibratie mai mica in accelerare (si mi se pare si un uruit foarte usor) in special in volan- in sasiu nu se prea simte - si am constatat ca este mai pronuntata cind accelerez intr-o curba spre dreapta decit in curba pe stanga. Acuma ramine suspect rulmentul de roata sau planetara stanga (capatul interior?). Are cineva idee cum pot identifica corect daca este rulmentul sau planetara?

              Comment


              • #8
                Salut....ia in calcul sa verifici si tampoanele de la cutia de viteze,eventual motor !!Un tampon de cutie uzat, nu-si mai face treaba sa preia vibratiile si poate da acel tremurat.Se poate simti si pe accelerare din acelasi motiv.Stima.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #9
                  Mi se pare ca face la fel indiferent de turatiile motorului - daca este de la tampoane- nu ar trebui sa se schimbe frecventa vibratiilor? O sa le cer la service sa verifice si tampoanele. Ce este ciudat este ca se simte mai tare in volan decit in sasiu, si doar in accelerare. Rulemntul de roata poate vibra doar in accelerare? la service l-a verificat (de mina) si nu se simta ca ar fi in neregula...de asemenea ce am observat este ca dupa ce merg mai mult si tare se simt ma pronuntat vibratiile- ca si cum ceva s-ar incalzi si s-ar deforma....
                  Last edited by gombosc; 12-24-2020, 11:07 AM.

                  Comment


                  • #10
                    Tampoanele se uzeaza foarte des la Mercedes , isi pierd ori elasticitatea ori pierd uleiul din ele si dau vibratii ciudate .

                    Poti verifica rolele cureaua la accesorii pompa de servo astea toate dau vibratii in volan.
                    Flansele de la amortizoare pe viraj in treapta 1 mai dau scartait sau uruit sau pocnit etc.

                    Cu rulmentul e zgomot specific . Daca cu masina suspendata invarti la mana si uruie ala e .

                    Dupa ce as elimina din cauzele astea as incepe sa ma uit la cutie .

                    Comment


                    • #11
                      Rolele si cureaua de accesorii pot da vibratii in volan?????Curios...nu am intalnit....
                      Rulmentul de roata se simte mai tare odata cu cresterea vitezei, dar nu ar trebui sa dea vibratii...eu unul nu am intalnit....planetara la turisme...greu de crezut...
                      Verifica incet si sigur, aceste variante...pana ajungi la cutie...
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • #12
                        Tampoanele motor sunt oarecum greu de verificat in sensul ca daca sunt lasate si uleiul e dus de mult iti dai seama mai greu. Normal se schimba toate 3 odata sau cel putin ambele de la motor,cel de la cutie fiind usor de depistat daca e terminat. Eu am avut situatie cand aparent tampoanele pareau bune,curate,motorul nu se ridica la accelerare cu frana actionata. Dar cunoscand bine masina am fost sigur 99%ca ele sunt de vina datorita vibratiilor simtite din interior cat si vibratiilor din transmisie,dupa schimbare a disparut tot.
                        Last edited by ioonak88; 12-26-2020, 18:24 PM.

                        Comment


                        • #13
                          si doar in acceleratie maxima? la mine se simte intre 80-120 kmh

                          Comment


                          • #14
                            gombosc cum s-a rezolvat la tine?

                            Comment


                            • #15
                              a trecut mult timp de atunci - am schimbat flansa+rulment cardan si o planetara (nu stiu daca era necesar)- si s-a rezolvat

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF