Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Plafoniere cu lumina ambientala w 211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plafoniere cu lumina ambientala w 211

    Salut , am plafoniere fara ambilight si am cumparat un set cu ambi light , dupa ce la montez trebuie diagnoza star sau nu? In meniul lightning din bord nu apare "ambient light sensitivity" de la 1 la 5 , poate ma lamureste cineva , imi cer scz , sunt nou pe aici si nu ma prea pricep , multumesc.

  • #2
    Eu nu am am avut star si am avut pe cea din fata data la minim si cea din spate era reglabila.
    Sunt de efect, arata frumos, in special cea din spate care are rol si de lumina difuza, pe fata e deja bec in oglinda pentru shadowlight.
    De curiozitate, cat au costat?

    Comment


    • #3
      150 lei ambele de pe o masina si cu aceleasi butoane ca ale mele dar cu ambi light

      Comment


      • #4
        Monteaza-le si vei vedea. Oricum luminile ambientale au legatura cu ceasurile de bord. Masina mea cand a fost la vechiul proprietar a avut ambientala defecta,a mers pe la reprezentante si alte service-uri,tocat peste 500€ ca intr-un final un baiat cu un mic atelier sa descopere cu testerul ca ceasurile de bord sunt de vine. Inlocuit ceasurile si functioneaza si in prezent.Daca au trebuit sau nu codate ceasurile nu am retinut.

        Comment


        • #5
          Si intreb de curiozitate ambientala la manerele pt.deschiderea portierelor au toate sau doar cele cu dotarea in cauza?! Era frumos daca acel orange de acolo era un pic mai intens.
          Last edited by ioonak88; 08-04-2020, 19:24 PM.

          Comment


          • #6
            La manere cred ca au majoritatea , eu am modelul Classic fara plafoniere ambilight dar in manere are.

            Comment


            • #7
              Azi am reusit sa inchei operatiunea “ lumina ambientala” dupa ce am schimbat plafonierele fata spate fara ambi light cu un set cu ambilight cea din spate functiona normal (se putea regla intensitatea) si cea din fata era la minim fara posibilitate de reglaj asa cum a relatat “ROV” am fost la diagnoza star si am codat noile plafoniere si acum se poate regla si cea din fata , in bord a aparut meniul “Ambi light sensitivity” cu reglare de la 0 la 5 , pe langa asta am schimbat si oglinda retrovizoare interioara cu una cu efect anti orbire cu electro crom si functioneaza perfect , va multumesc pentru sfaturi si sper sa fie util si pe viitor pentru iubitorii de w 211.

              Comment


              • #8
                Ai idee cum se codeaza? Ori ce anume teebuie schimbat in codare? Multumesc.

                Comment


                • #9
                  Am vazut ca a intrat la ambiental light si star-ul genereaza un cod si asta este tot , a aparut pe meniul de bord meniul “ambient light level” cu scala de la 0 la 5 si cam atat am priceput , dar cert este ca acum pot regla si intensitatea plafonierei fata , pe viitor imi cumpar un star c3 si incerc sa invat cate ceva sa nu mai fiu nevoit sa dau cate 100 lei pt orice problema.Nimeni nu sa nascut invatat.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    True. Am si eu plafoniere cu lumina ambientala insa nu le-am codat si imi tot apareau erori, ceva cu senzor interior etc. Astea aveau senzor sonic la plafoniera din spate.

                    Comment


                    • #11
                      Da si cele care le-am cumparat eu aveau : cea din fata doua butoane cu antiteft si alarm care am demontat-o , am scos mufa din plafoniera fata si la cea din spate am scos acel modul ultrasonic si motorasul de deschidere , degeaba le lasi ca mai trebuie si alte module ca sa functioneze , dar odata scoase totul este ok.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pentru info. O sa ma interesez in detaliu, mi-am amintit si de faptul ca parca nu mergea corect clima cu ele instalate, ceva legat de senzorul de temperatura, insa probabil nefiind codate corect asta a fost problema.

                        Comment


                        • #13
                          Da poate fi pentru ca in plafoniera din fata exista senzor pt clima
                          Attached Files

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF