Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Faruri aburite

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faruri aburite

    Salut! Exista vreo posibilitate sa verific daca mi au schimbat farurile in service? Am spalat masina astazi si mi s au aburit ambele, ceea ce nu s a mai intamplat pana acum. Iar cel de pe stanga, de vrei cateva zile nici nu se mai aprinde.

  • #2
    Ce masina , ce tip
    de faruri ai ?
    De ce ai fost cu ea in service ?

    Comment


    • #3
      E class W212 an 2010 bixenon adaptiv ( intelligent system light )

      Comment


      • #4
        De obicei cand se aburesc pe timp de vara inseamna ca intra apa in ele pe undeva .

        Verifica daca mai capacelele de la faruri , mai fac picioare prin reprezentante / service-uri .

        Ai lovit masina ? Deoarece sunt foarte fragile se rup suporturile foarte usor .

        Daca a intrat apa in far , poti fi sigur ca ai nevoie de calculatoare ( sunt prinse sub far ) , probabil de asta nu se mai aprinde.
        Demonteaza bara si verifica sa nu ai fisuri la ele .




        Comment


        • #5
          Fisurile de obicei apar in partea de sus si sunt atat de fine ca nu iti vine sa creyi ca intra apa pe acolo....Am patit de 2 ori la farurile cu xenon de pe Sprinter...Si da, o mare prostie cu calculatoarele puse pe burta farurilor...Toata apa intra direct in ele...
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #6
            Deocamdata merg fara capace, sa se usuce bine. Apoi, daca seara sau dimineata nu mai face condens, ma duc sa o spal. Intradevar nu erau capacele puse, si nu stiu cum de s a intamplat asta. Am prins o ploaie puternica si probabil atunci s au umezit. Cat despre bec, apare in bord ca fiind ars, si cand aprind farurile, palpaie.

            Comment


            • #7
              Eu iti recomand sa scapi rapid de apa , altfel o sa iti faca un “ mare poc “ calculatoarele . Cand ma refer la “poc” chiar o sa faca zgomot serios .

              Pretul unui calculator ....e destul de mare , mai trebuie si codare cu Star , o sa scoti bani seriosi din buzunar .

              Faza cu mers fara capace nu da rezultate , tu sigur ai apa serioasa acolo .

              Mai gandeste-te la faza cu spalatul

              Comment


              • #8
                Dupa ce am dat bara, farul si implicit calculatorul de far jos, am verificat calculatorul care era plin cu apa. Acelasi cod pe internet, calculator se la hella, 714 lei si mai costa codarea, ca el vine fara parametri. Trebuie sa mergeti la un service de calitate, daca doriti unul in Bucuresti ma puteti contacta si il recomand cu dragm. Eu am venit 400 de km pentru el si credeti-ma, a meritat drumul.

                Comment


                • #9
                  Dupa ce am dat bara, farul si implicit calculatorul de far jos, am verificat calculatorul care era plin cu apa de la niste capace care nu au fost puse la locul lor. Acelasi cod pe internet, calculator de la hella, 714 lei si mai costa codarea, ca el vine fara parametri. Trebuie sa mergeti la un service de calitate, daca doriti unul in Bucuresti ma puteti contacta si il recomand cu dragm. Eu am venit 400 de km pentru el si credeti-ma, a meritat drumul.

                  Comment


                  • #10
                    am avut dreptate si bine ca ai mers unde trebuie sa it rezolvi problema .
                    Last edited by b97dmt; 08-13-2020, 14:06 PM.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF