Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cine poate sa ma ajute ca raman dator pe viata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine poate sa ma ajute ca raman dator pe viata

    Am un E270 Cdi din 2002 dec si imi patina ambreiajul,adika bagam in treapta a 2-a si cand accelera dadea in gol si daca schimbam de cate ori vitezele o lua am fost la mercedes si mi s-a zis ca e ambreiajul si l-am schimbat si am mai schimbat si rulmentul dar am pus la un alt service si marca era lucas la kit si rulmentul LUK, dupa 100 de km iar facea si am fost la mercedes si mi s-a zis ca daca am schimbat in alta parte poate nu l-a pus pe cel care trebuie si l-am mai schimbat o data cu cel de la ei, dupa iar 100 de km iar a facut si am fost iar la mercedes si a dat cutia sa vada ce are kitul (operatie pe care am platit-o eu ) dar nu avea nimik si a zis ca e pompa pe care am schimbat-o, .Toate bune si frumoase pana cand iar a facut si au dat iar cutia jos si au constat ca e volanta, am pus alta dar nu la ei ca numai aveam incredere si era si mult mai scumpa, tin sa precisez ca volanta e Luk si am costat 28 mil cu tot cu montaj pe cand la ei dadeam cam 40 mil, dar nu ca nu puneam la ei dar am dus masina si mi s-a schimbat al 2 lea scut cu unul rupt in bucati si am stat sa ma cert ca sa mi-l schimbe si mi-au dat altu care era putin mai bun decat primul si in al 2 -lea rand am schimbat multe piese aiurea si m-au costat o gramada si nu si-au cerut macar scuze, iar acum nu stiu ce sa fac ca tot patienaza si numai am incredere in nimeni si ma mai si da afara tata din casa ca am bagat peste 6 mii de euro in ea in 5 luni si tot nu merge
    Face numai dupa 50-100 km probabil dupa ce se incalzeste si de obicei cand bag piciorul mai tare in ea cand depasesc si se simte parca ca nu decupleaza ambreiajul ca la un moment dat dupa ce patieneaza ma azvarle in fata cred ca atunci a decuplat

  • #2
    Editeaza si structureaza putin postul... ca e greu de urmarit.

    Comment


    • #3
      ce sa fie?.....sa fie ambreiajul,o componenta ca altceva nu se poate....

      Comment


      • #4
        pai am scris ce am facut la ea de la un capat la altu si sunf foarte suparat

        pai l-am inlocuit de 2 ori il mai schimb si a 3 oara?????
        Last edited by Danny_bb; 12-18-2007, 21:50 PM.

        Comment


        • #5
          ceva nu e in regula acolo.....cind patineaza ar trebui sa faca si in alte trepte,ex a 4 a ar trebui sa se simta clar....ori nu ti-au schimbat in realitate nimic....

          cauta-l pe dottore sau stafia lui......daca nu e posibil sau nu e disponibil incearca la 0722357075-MIHAI,spune-i ca te trimite un cunoscut din ITALIA,fii explicit live nu prin telefon......
          Last edited by Danny_bb; 12-18-2007, 21:50 PM.

          Comment


          • #6
            mersi o sa il sun maine

            Comment


            • #7
              Originally posted by DMIHNEA View Post
              ceva nu e in regula acolo.....cind patineaza ar trebui sa faca si in alte trepte,ex a 4 a ar trebui sa se simta clar....ori nu ti-au schimbat in realitate nimic....

              cauta-l pe dottore sau stafia lui......daca nu e posibil sau nu e disponibil incearca la 0722357075-MIHAI,spune-i ca te trimite un cunoscut din ITALIA,fii explicit live nu prin telefon......
              Bun sfat. Saracu' Dok .. ce s-ar face "lumea" fara el? Cred ca trag toti de el si daca s-ar muta in alta parte a tarii tot asa ar fi solicitat. Pacat ca nu mai e un 'doktor" si in Cluj. Sau o fi si inca nu stiu?

              Comment


              • #8
                pe langa patinaj, iti scoate si fum? ai si un zgomot puternic cand o accelerezi tare? ( ma refer la un zgomot care se aude NUMAI in mers, cu cutia in viteza, nu cand esti pe liber si turezi motorul )

                Comment


                • #9
                  trafe frana de mana
                  baga in viteza 1 si da drumul usor la ambreiaj.... sa-l simti cand cupleaza...poti sa si turezi un pic.
                  repeta in fiecare treapta si vezi cum se comporta... daca patineaza
                  daca este din vina ambreiajului, trebuie sa faca asa ce zici tu, la fiecare treapta...sau sa patineze.
                  daca face numai intr-a 2... este de vina cutia... sau cel putin asa ar fi logic
                  bafta

                  Comment


                  • #10
                    am mai facut lucrul asta dar ea face numai cand se incalzeste si nu face ceva constant adika intr-a 2 treapta ci face cand ii vine si in orice treapta dar pe urma isi revine daca o las incet si face numai cand bag piciorul in ea adika cred ca schimb prea repede si se simte cum nu deblocheaza ambreiajul

                    Originally posted by alacusapca View Post
                    pe langa patinaj, iti scoate si fum? ai si un zgomot puternic cand o accelerezi tare? ( ma refer la un zgomot care se aude NUMAI in mers, cu cutia in viteza, nu cand esti pe liber si turezi motorul )
                    nu doar ca merge pedala super usor in rest nimik si cand isi revine smuceste si imi dau seama ca merge normal atunci dar eu ma gandesc nu cumva ramane rulemntul sau altceva blocat cu toate ca am schimbat rulmentul si pompa de ambreiaj
                    Last edited by Danny_bb; 12-20-2007, 00:17 AM.

                    Comment


                    • #11
                      as zice ca una din ele-placa,volanta,disc,rulment,nu se pupa cu celelalte....

                      Comment


                      • #12
                        volanta + kitul sunt originale de mercedes acum nu stiu ce cod are rulmentul ca sa vad daca e si el oricinal sau e alternativa la cel original

                        Comment


                        • #13
                          cred ca am rezolvat problema doar cred )
                          Am schimbat azi rulmentul nou dar nu era original cu cel vechi si nu a mai facut dar merge prea usor pedala si o cam zmucesc cand dau drumu la ambreiaj ca cred ca e cam uzat dar daca merge iau unu nou original de data asta, oricum va multumesc la toti pentru ajutorul dat si va urez Un Craciun Fericit si sa ne auzim cu bine

                          Comment


                          • #14
                            Ai pierderi de ulei? Sa nu cumva sa fi patit ca mine, imi scapa ulei pe la semeringul arborelui cotit, in partea CV. Cand se incalzea motorul, imi arunca ulei pe disc si pe volanta si patina ambreiajul la demararile de la semafor.
                            Still Loving MB

                            Comment


                            • #15
                              d`aia sunt bune cutiile automate
                              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                              Si o panarama de scuter

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF