Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum sa va reparati ecranele la W210

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Mercedes-cdi View Post
    Salut

    Are cineva vreo idee unde gasesc separat prin lumea asta si eu un LCD ecran temperatura?
    ca in imagine? http://www.clubmercedes.ro/attachmen...3&d=1256453294
    Sunt pe ebay mai mult ca sigur dar sunt scumpe!
    Oo==oO

    Comment


    • #17
      Salut!

      Am urmat pasii descrisi mai sus de tine dar m-am impotmolit la desprindere acelor de pe ceasuri,nu vor sa iasa,le-am dat peste cap dar degeaba, chiar am tras mai tare si tot nu ies.

      Comment


      • #18
        Salut!

        Am urmat pasii descrisi mai sus de tine dar m-am impotmolit la desprindere acelor de pe ceasuri,nu vor sa iasa,le-am dat peste cap dar degeaba, chiar am tras mai tare si tot nu ies.

        Comment


        • #19
          Am reusit!

          Comment


          • #20
            Lucreaza cu fff mara atentie si rabdare daca ia nelamuriri maibine asteapta pana itiraspundem noi cei carre am mai fcaut asta,,,, e mai bine decat sa strici ceva...

            Comment


            • #21
              Barvo!

              Dar anunta-ne si pe noi peste ce surpriza ai dat, dupa montat pe masina....

              Originally posted by salceanu View Post
              Am reusit!

              Comment


              • #22
                Salutare!

                Se pare ca am tras cam tare de ace pana am reusit sa inteleg ca trebuie apucate strans si apoi rotite ,eu am incercat sa le scot fara sa le rotesc si cred sa fi stricat ceva ca acum dupa ce am verificat sa vad daca imi functioneaza toate acele im stau sub zero desi restu pasilor i-am urmat cu sfintenie.Imi poate spune cineva ce as mai putea face.
                Bafta.

                Comment


                • #23
                  "Se dau jos acele (ori puneti cu pixu un punct pe hirtia bordului unde ii acoperit de plastic, ori tineti minte pozitia exact a acestora) invirtind acul peste cap, adica mai jos de zero, si trageti usor in sus, si iese usor."
                  Acuma sper ca nu ti-o iesit acele cu tot cu ax.Cind le pui inapoi ai grija sa nu le apesi pina atinge hirtia, ele tre sa se invirta , daca freaca hirtia nu misca.Ca sa le pui pe 0 acul tre sa stea in repaus cind nu il atingi pe 0,Daca il dai cu minuta in sus tre sa mearga usor si cind il dai catre 0 tot asa tre sa mearga numai la 0 tre sa intimpini o rezistenta mai mare.Daca treci de 0 tre sa fixezi acu inapoi, il dai peste maxim pina intimpini si acol o rezistenta mai mare.Te joci pina reusesti.
                  Daca o iesit cu tot cu ax tre prima data fixat axu si apoi acele, acol ii un pic mai complicat.
                  Toate cele bune

                  Comment


                  • #24
                    Salut,
                    Nu au iesit cu tot cu ax, o sa incerc sper sa reusesc,ideea este ca eu am alte ceasuri pe masina le-am inlocuit pe cele cu display-urile duse ca ma gandeam ca nu am ce sa le mai fac.Acu am vazut postul tau si am zis sa incerc sa vad daca le pot rezolva pe cele avute prima data pe masina.

                    Multam de informatii si multi km fara probleme!

                    Comment


                    • #25
                      Cred ca tu "salceanu"a patit cum am patit eu cu acele...ma rog, la mine nu mai indica bine doar acul de la vitezometru http://www.youtube.com/watch?v=mFQVsKAYhdI desi nu am umblat sa desfac deloc bordul.Probabil mia facut faza asta din cauza ca am dat cu degetul sa rotesc acul si am stricat ceva...Nu recomand sa demontati bordul,scotand acele etc....pentru a repara ecranele...chinuitiva sa faceti presiune cu ceva pe fisa care e lipita de placa de baza fara a scoate acele si toate cele. Eu am folosit o bucata de cauciuc mai moale..gros de 1-2 milimetri, mam chinuit ceva timp sal bag peste fisa dar am reusit, si au mers. Cu toate ca nu am scos acele uite ca tot am avut probleme....asa ca aveti grija ce faceti... Eventual daca aveti nevoie de mai multe informatii, dati un pm si va ajut cu placere.
                      Oo\=|=/oO

                      Comment


                      • #26
                        la mine doar temp. s-a sters ...
                        Attached Files
                        Last edited by andreiwtw; 01-22-2010, 13:57 PM.

                        Comment


                        • #27
                          Dupa ce am citit toate astea nu m-as mai apuca de unul singur de ele .
                          Mai bine dai 100 RON la un meserias !

                          Comment


                          • #28
                            500 Ron costa banda ca sa-ti vina acasa prin DHL.
                            Fiindca piesa asta nu exista ca piesa de schimb la Dealer.
                            Originally posted by andreiwtw View Post
                            Dupa ce am citit toate astea nu m-as mai apuca de unul singur de ele .
                            Mai bine dai 100 RON la un meserias !

                            Comment


                            • #29
                              Sefu, aveti si relatii pe acolo in Italia.
                              Se pare ca sint citiva Broscari italieni care se pricep de minune la repararea ceasurilor. Am vazut lucrarile lor pe youtube si pe format PDF mai detaliat.
                              Ma intreb cum or reusii? Toate benzile peste care am dat au fost coapte si nu se putea face nimic. Am fost nevoit sa schimb banda cu una noua. Doar o singura data mia reusit trucul sa nu schimb banda.
                              Originally posted by PapyVicK View Post
                              Cred ca tu "salceanu"a patit cum am patit eu cu acele...ma rog, la mine nu mai indica bine doar acul de la vitezometru http://www.youtube.com/watch?v=mFQVsKAYhdI desi nu am umblat sa desfac deloc bordul.Probabil mia facut faza asta din cauza ca am dat cu degetul sa rotesc acul si am stricat ceva...Nu recomand sa demontati bordul,scotand acele etc....pentru a repara ecranele...chinuitiva sa faceti presiune cu ceva pe fisa care e lipita de placa de baza fara a scoate acele si toate cele. Eu am folosit o bucata de cauciuc mai moale..gros de 1-2 milimetri, mam chinuit ceva timp sal bag peste fisa dar am reusit, si au mers. Cu toate ca nu am scos acele uite ca tot am avut probleme....asa ca aveti grija ce faceti... Eventual daca aveti nevoie de mai multe informatii, dati un pm si va ajut cu placere.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Mercedes-cdi View Post
                                Sefu, aveti si relatii pe acolo in Italia.
                                Se pare ca sint citiva Broscari italieni care se pricep de minune la repararea ceasurilor. Am vazut lucrarile lor pe youtube si pe format PDF mai detaliat.
                                Ma intreb cum or reusii? Toate benzile peste care am dat au fost coapte si nu se putea face nimic. Am fost nevoit sa schimb banda cu una noua. Doar o singura data mia reusit trucul sa nu schimb banda.
                                Da sunt... mai intru si pe forumul MB italian,si se pricep si ei la destule,dar nu era nimeni prin zona mea ca sa mi le repare si pana la urma m'am pus eu pe treaba.Dar stai linistit,ca asa au invatat si ei sa le repare..sfatuindu'se cu unu altu.N'au iesit pe lumea asta invatati. Nu stiu cate borduri ai desfacut tu sa le repari...dar eu am desfacut 3 si nu am nimerit nici o banda care trebuia schimbata, ca sa zic...am fost mai norocos ca tine Cert e ca trebuie destula atentia in chestia asta.
                                Oo\=|=/oO

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF