Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme admisie-evacuare!!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme admisie-evacuare!!!

    Salutare, am un W211 din 2003, 220CDI, 150CP, si de curand mi s-a aprins becul galben de avertizare pentru sistemul de diagnosticare al motorului. in urma unei testari mi-au aparut:
    P2070-Intake manifold Air Control Solenoid-Actuator Stuck Open
    P2080-Exhaust Gas Temperature Sensor1, Bank1_Range/Performance

    A mai avut cineva probleme de genul asta? A mai intalnit cineva codurile astea? Solenoid Actuator este tot una cu EGR valve? Pot avea legatura cele doua defecte?
    Va multumesc, anticipat!

  • #2
    Controlul debitului de aer in admisie este dat de sonda YAK care mai poarta denumirea si de motorasul pas cu pas sau debitmetru iar in evacuare pe catalizator ai sonda Lambda,deci dupa mine ai probleme cu cele doua.Yacul se poate curata,se intampla sa mai fie depuneri si sa i afecteze functionarea.Cu sonda Lambda nu am auzit sa se curete dar yacul sigur se curata.De asemenea si contactele(mufele de la acest sistem se pot curata cu un spray de contacte)dai cu spray lasi 5 min sa se usuce si pui la loc contactele.Anunta ma ce ai facut.
    Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

    Comment


    • #3
      Info

      Am uitat sa mentionez ca masina nu prezinta nici un simptom, merge normal. Intre timp am vorbit si cu Marian (Popeye_pmm) si a ramas ca se intereseaza, in sensul sa vada ce zice documentatia si ne auzim. La Mercedes i-am cam luat prin surprindere ca nu stiau despre ce e vorba. Dupa ce au facut sfatul mecanicilor mi-au indicat un sensor care este la pozitia 108 in imaginea care este atasata (622ron) iar al doilea nu i-am gasit eu poza sa o atasez dar ei cred ca ar fi unul de langa catalizator care ar costa 386ron.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Coduri

        Originally posted by alx69 View Post
        Am uitat sa mentionez ca masina nu prezinta nici un simptom, merge normal. Intre timp am vorbit si cu Marian (Popeye_pmm) si a ramas ca se intereseaza, in sensul sa vada ce zice documentatia si ne auzim. La Mercedes i-am cam luat prin surprindere ca nu stiau despre ce e vorba. Dupa ce au facut sfatul mecanicilor mi-au indicat un sensor care este la pozitia 108 in imaginea care este atasata (622ron) iar al doilea nu i-am gasit eu poza sa o atasez dar ei cred ca ar fi unul de langa catalizator care ar costa 386ron.
        De ce nu faci un test cu Star-ul?
        Interpretarea codurilor e prea generica.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Originally posted by cl600 View Post
          De ce nu faci un test cu Star-ul?
          Interpretarea codurilor e prea generica.
          Pai codurile alea de unde crezi ca le-a luat?
          Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

          Comment


          • #6
            Si mie mi s-a aprins in bord becul galben sub forma de motor. Eu am mers fara motorina, adica cu becul de rezerva aprins pana cand mai aveam cam 20km pana ramaneam in pana si taicamiu mi-a zis ca daca merg cu foarte putina motorina culege toate gunoaiele si strica injectoru. Nu stiu cata dreptate avea insa la 2 zile dupa ce am mers asa mi s-a aprins becul asta si s-a dus el la service sa vada ce inseamna si aia i-au zis ca trebuie inlocuit injectorul (30 de milioane).
            Asta sa fie??? sau e doar un senzor?

            Comment


            • #7
              Re:

              Salutare,
              exact ce inseamna: "s-a dus el la service sa vada ce inseamna si aia"? Adica s-a dus cu masina la service si a testat-o. Cred ca mai poti sa ceri si o alta parere (mai vezi si un alt service) inainte de a cumpara alt injector. Vezi ca astea merg si curatate. Bafta!!!

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF