Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor!!! Nu se mai deschide si inchide din telecomanda

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor!!! Nu se mai deschide si inchide din telecomanda

    Buna ziua tuturor.
    Am o mare problema cu inchiderea si deschiderea masinii,mentionez ca este vorba despre un W210 din 1996 cu telecomanda asa zisa cutitas.
    In momentul acctionarii butonului pt deschidere si inchidere se aprind acele leduri din oglinda si clanta usii dar usile nu se deblocheaza,tot la fel nu functioneaza nici butonul de pe plansa de bord cel care inchide usile din interior.
    Am incercat acea varianta gasita pe forum in care zice sa apropii telecomada de oglinda, sa apesi de doua ori butonul dar nu sa schimbat nimic,am verificat si sigurantele de la inchiderea centralizata de sub bancheta din spate si sunt ok,am desfacut si bornele bateriei pt o zi si nimic.
    V-as ruga mult pe cei care aveti idee de ce as mai putea sa-i fac sau poate sa mai batut careva dintre voi de aceasta problema sa imi dati un raspuns sau o idee ca sunt disperat deja, trebuie sa deschid masina mecanic pe partea dreapta si rezervorul tot mecanic prin portbagaj.
    Cu mii de multumiri si astept cu nerabdare solutii si idei...
    Last edited by fiorellooooo; 08-11-2009, 15:06 PM.
    W 123 -240 Diesel 1984

    W 210 -250 Diesel 1996

  • #2
    Vad ca de baterii nu ai zis nimic ca le-ai schimbat sau nu,daca da ,ia legatura cu Victor(necunascator)ca suntem cativa pe care ne-a ajutat si ne-a reparat cheile cu telecomanda,e foarte priceput.Multa bafta!!Eu zic sa mai incerci la siguranta inchiderii daca zici ca nici cel din interior nu-tzi functioneaza,sda le misti putin ca se mai ""intzepenesc"" si ele.

    Comment


    • #3
      Bateria masinii sau bateriile din cheie. Pe clanta stanga ai un capacel negru cu cheie pe iel, iese mai greu, deschizi manual.

      Comment


      • #4
        S-a gandit careva la pompa de vacuum aflata sub bancheta din spate?
        Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

        Comment


        • #5
          La multe mercedesuri cu infrarosu o simpla stergere a erorilor cu starul rezolva treaba, dar cel mai indicat pune-o pe un star si vezi, nu-ti desface toata masina aiurea.
          Toate cele bune

          Comment


          • #6
            Buna ziua tuturor.
            Problema este inca nerezolvata desi am pus in aplicare cateva dintre ideile voastre,cum ar fi:
            1-am schimbat bateriile la ambele telecomenzi(adica si la aceea de rezerva in forma de card)
            2-am verificat absolut toate sigurantele masinii
            3-am ridicat bancheta si am controlat si pompa de vacuum(adica daca nu ar fi iesit ceva furtun)
            4-am desfacut tot capitonajul din portbagaj la fel sa vad daca nu este ceva furtun iesit de la capacul rezervorului si iala portbagajului
            Dar toate in zadar,acum as vrea sa mai desfac si plansa de bord unde este situat butonul pt inchiderea din interior deoarece am observat ca nu imi mai functioneaza nici acel buton de la care se lasa tetierele jos si asta tot de cand nu mai functioneaza inchiderea.Am observat si faptul ca nu se mai aprind becurile interioare si din usi la deschiderea acestora.
            Dupa toate simptomele descrise as vrea sa mai vad cateva idei din partea voastra...
            Mii de multumiri tuturor
            W 123 -240 Diesel 1984

            W 210 -250 Diesel 1996

            Comment


            • #7
              Mergi la un tester, si va notati DTCs, ca sa va zicem ce aveti de facut. Cu siguranta sa intimplat ceva.
              Originally posted by fiorellooooo View Post
              Buna ziua tuturor.
              Problema este inca nerezolvata desi am pus in aplicare cateva dintre ideile voastre,cum ar fi:
              1-am schimbat bateriile la ambele telecomenzi(adica si la aceea de rezerva in forma de card)
              2-am verificat absolut toate sigurantele masinii
              3-am ridicat bancheta si am controlat si pompa de vacuum(adica daca nu ar fi iesit ceva furtun)
              4-am desfacut tot capitonajul din portbagaj la fel sa vad daca nu este ceva furtun iesit de la capacul rezervorului si iala portbagajului
              Dar toate in zadar,acum as vrea sa mai desfac si plansa de bord unde este situat butonul pt inchiderea din interior deoarece am observat ca nu imi mai functioneaza nici acel buton de la care se lasa tetierele jos si asta tot de cand nu mai functioneaza inchiderea.Am observat si faptul ca nu se mai aprind becurile interioare si din usi la deschiderea acestora.
              Dupa toate simptomele descrise as vrea sa mai vad cateva idei din partea voastra...
              Mii de multumiri tuturor

              Comment


              • #8
                Problema este rezolvata...
                Era vorba despre pompa de vacuum,exact asa cum zicea "popeye_pmm" la care tin sa-i multumesc pe aceasta cale.
                Am atasat 2 fotografii cu piesa inlocuita si voi detalia putin,asta pentru cei care se vor bate si ei de aceasta problema:







                Codul piesei este: "2108000648"
                Se afla sub bancheta spate in partea dreapta,langa baterie si este bagata intr-o cutie confectionata din ceva burete,orcum se vad tuburile de aer (culoare galben) care duc la aceasta piesa.
                Dupa schimbarea acesteia si-a revenit inchiderea masinii atat din telecomanda cat si de la butonul de inchiderea interioara, coborarea automata a tetierelor de pe spate si luminile din interiorul masinii la deschiderea usilor.
                Multumesc tuturor si sper sa fie de folos informatiile furnizate de mine si cred ca se poate inchide.
                W 123 -240 Diesel 1984

                W 210 -250 Diesel 1996

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF