Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Car Kit w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Car Kit w211

    Hello !

    Am un w211 270 cdi , este dotat cu un car kit original iar telefonul este un nokia 6210 i.
    Functioneaza perfect, inclusiv agenda, semnal , pot utiliza totul din casetofon insa am o mica problema...
    Cand efectuez un apel sau cand primesc un telefon ,aud tot insa persoana respectiva nu aude nimic de la mine.
    Am verifcat cu un alt telefon , am verificat functia mute la microfon , tot la fel...nici o rezolvare.

    Ma puteti ajuta ?

    multumesc.

  • #2
    Incearca sa bagi cartela telefonica in dispozitiv direct.
    Daca merge inseamna ca e din cauza conexiunii bluetooth sau aparatului telefonic,daca nu merge nici cu cartela direct in dispozitiv(eu il am in cotiera) atunci microfonul kit ului aflat in bord si probabil e cel mai bine sa mergi la reprezentanta
    Dispozitivul de conexiune are un capac de plastic care se scoate si are loc pentru cartela ca orice telefon mobil.
    2007 MB W211-220cdi

    Comment


    • #3
      salut ! si multumesc frumos.

      o duc la reprezentanta , e cel mai sigur.

      va tin la curent.

      o zi buna !

      Comment


      • #4
        Originally posted by rovoll View Post
        salut ! si multumesc frumos.

        o duc la reprezentanta , e cel mai sigur.

        va tin la curent.

        o zi buna !
        Salut

        Am si eu o problema cu car kitul masinii (W211).
        Pana nu demult functiona totul perfect.
        Aveam un telefon care era cam vechi si am dat sa cumpar unul "nou" cu un aspect mult mai bun.
        Dar cand l-am pus in car kit am constatat ca nu mai merge. Am pus si vechiul telefon si tot nimic.

        Oare ce s-a putut intamplat peste noapte?
        Pe telefonul montat in car kit apare simbolul cu masinutza si arata ca incarca. Deci conexiunea exista dar pe command nu apare telefonul. Nici in bord nu apare. (No telephone).

        Orice sfat e bine venit.

        Multumesc.
        SorinocoMan

        Comment


        • #5
          Ce telefon ai folosit? S-ar putea sa nu fie compatabil carkitul cu noul telefon. Nu are vreo optiune de "imperechere"? Sau de activat ceva gen "remote sim"
          MB ML 320 CDI, GLK 320 CDI
          Crown Jewel: Ford Mondeo 3.0 V6 :-x

          Comment


          • #6
            Originally posted by ionutzs View Post
            Ce telefon ai folosit? S-ar putea sa nu fie compatabil carkitul cu noul telefon. Nu are vreo optiune de "imperechere"? Sau de activat ceva gen "remote sim"
            Problema este ca am un 6310i ce functiona in carkit dar arata jalnic (carcasa schimbata cu un chinezeasca) si cu probleme cu dispayul. Am vrut sa-mi cumpar unul, tot 6310i perfect functional ce sa-l si folosesc zilnic nu doar in masina.
            A venit vanzatorul cu telefonul si l-am montat in carkit si surpriza. Nu vedea telefonul chiar daca dispayul telefonului aparea simbolul cu masina si se incarca dar pe command scria No Tel. Am incercat ulterior si cu telefonul meu si acum nici asta nu mai merge. Oare ce s-a putut intampla? La telefonul ce am dat sa-l cumpar pini de contact erau putin oxidati.
            SorinocoMan

            Comment


            • #7
              salutare !

              Revin, referitor la problema mea , cu solutia
              microfonul car kitt-ului era ars.
              am inlocuit microfonul si totul functioneaza perfect.
              asta daca ajuta pe cineva.
              sa aveti o zi buna !!

              Te rog ca de acum inainte cand mai postezi sa incepi propozitia cu litera mare.

              Hello !

              Am un w211 270 cdi , este dotat cu un car kit original iar telefonul este un nokia 6210 i.
              Functioneaza perfect, inclusiv agenda, semnal , pot utiliza totul din casetofon insa am o mica problema...
              Cand efectuez un apel sau cand primesc un telefon ,aud tot insa persoana respectiva nu aude nimic de la mine.
              Am verifcat cu un alt telefon , am verificat functia mute la microfon , tot la fel...nici o rezolvare.

              Ma puteti ajuta ?

              multumesc.
              Last edited by Orvo; 10-08-2009, 23:56 PM.

              Comment


              • #8
                salut

                Salut. Cat costa un carkit pentru un mercedez e 220 din 2003 as vrea sa instalez si eu unu merita? merci bft mercedez is the best

                Te rog sa incepi propozitia cu litera mare. Am fost nevoit sa-ti editez mai multe mesaje pana acum.
                Last edited by Orvo; 10-08-2009, 23:58 PM.

                Comment


                • #9
                  Al meu a costat undeva la 18 mil acum 2 ani cu tot cu montaj la Autoklass
                  Cam 12-14 mil ar ajunge unul sa-l cumperi+taxe curieri+ca trebuie sa-l montezi... zic ca iti convine sa te duci la ei sa-ti puna.

                  Zi buna!
                  2007 MB W211-220cdi

                  Comment


                  • #10
                    Salut. Am si eu o problema. Mi-am luat de curand un E-Class din 2005 si am Bluetooth la el si am incercat sa conectez un Nokia n97 la el, am reusit sa le "imperechez" dar conexiunea mi se intrerupe dupa vreo 2 secunde si nu mai recunoaste telu. Nu stiu ce sa fac k atunci cand ii dau search se gasesc reciproc dar mi se intrerupe conexiunea. Aveti vreo sugestie?

                    Comment


                    • #11
                      Mersi , b61sop poate imi cumpar si eu .

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF