Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Xenon W211 E-Klasse Break din 2005

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Xenon W211 E-Klasse Break din 2005

    Salut, am un E-Klasse W211 Break din 2005 cu instalatie Bi-Xenon (cica?). Nu prea ma pricep dar dupa parerea mea Bi-Xenon ar insemna xenon pe ambele faze (scurta + lunga). Eu am doar pe faza scurta Xenon iar pe cea lunga bec galben normal presupun.

    Daca se pricepe cineva, as vrea sa stiu ce fel de becuri se potrivesc pentru modelul meu (am cautat pe net si am observat ca au anumite denumiri: D2R, D2S, producatori diferiti precum Hella, Philips etc). Si as mai dori sa stiu care sunt cele mai puternice "xenoane" pt modelul meu.

    Multumesc anticipat.
    Mercedes Benz W123 200D, 2002-2003
    Mercedes Benz W126 300D, (modificari cutie + motor), 2003-2006
    Mercedes Benz W211 220CDI Break Avantgarde, an fabr. 2005, 2008-Prezent

  • #2
    Originally posted by Leo007 View Post
    Salut, am un E-Klasse W211 Break din 2005 cu instalatie Bi-Xenon (cica?). Nu prea ma pricep dar dupa parerea mea Bi-Xenon ar insemna xenon pe ambele faze (scurta + lunga). Eu am doar pe faza scurta Xenon iar pe cea lunga bec galben normal presupun.

    Daca se pricepe cineva, as vrea sa stiu ce fel de becuri se potrivesc pentru modelul meu (am cautat pe net si am observat ca au anumite denumiri: D2R, D2S, producatori diferiti precum Hella, Philips etc). Si as mai dori sa stiu care sunt cele mai puternice "xenoane" pt modelul meu.

    Multumesc anticipat.
    Ai sigur bixenon D2s (faza lunga si faza scurta pe accelasi bec) in farurile acelea mari, iar in cel in care ai pozitia (cel mic de langa grila) e pus inca un bec de faza lunga H7

    P.s: D2r nu e diferit de D2s.D2r e pentru cei care nu au lupa si contine in plus o chestie metalica pe bec, dar merge sa pui si d2r pe masina daca vrei dar nu o sa bata cum trebuie.
    Uite si un link care poate sa te ajute http://forums.mbworld.org/forums/e-c...2r-vs-d2s.html si sa confirme ce am zis eu.
    Last edited by al3x82; 04-18-2009, 00:21 AM.

    Comment


    • #3
      Originally posted by al3x82 View Post
      Ai sigur bixenon D2s (faza lunga si faza scurta pe accelasi bec) in farurile acelea mari, iar in cel in care ai pozitia (cel mic de langa grila) e pus inca un bec de faza lunga H7

      P.s: D2r nu e diferit de D2s.D2r e pentru cei care nu au lupa si contine in plus o chestie metalica pe bec, dar merge sa pui si d2r pe masina daca vrei dar nu o sa bata cum trebuie.
      Uite si un link care poate sa te ajute http://forums.mbworld.org/forums/e-c...2r-vs-d2s.html si sa confirme ce am zis eu.
      Din cate stiu eu becurile D2S, sunt numai faza scurta, sau lunga si nu bixenon. Si in alta ordine de idei, Mercedesul are faza lunga pe ambele faruri, adica pe un far are scurta si pe doua faruri are faza lunga? E prima data cand aud asa ceva! Poate ma lamuresti si pe mine, ca vad ca esti sigur, eu am montat 2 instalatii D2S, din care una originala de Audi, data jos de pe un A6 si nici una nu era bixenon. Singura instalatie bixenon de care stiu eu, este cea cu becuri H4 si cea mai uzuala, poate or mai fi si altele, dar eu nu m-am lovit de ele si nici nu am auzit!

      Comment


      • #4
        Originally posted by paunionutz View Post
        Din cate stiu eu becurile D2S, sunt numai faza scurta, sau lunga si nu bixenon. Si in alta ordine de idei, Mercedesul are faza lunga pe ambele faruri, adica pe un far are scurta si pe doua faruri are faza lunga? E prima data cand aud asa ceva! Poate ma lamuresti si pe mine, ca vad ca esti sigur, eu am montat 2 instalatii D2S, din care una originala de Audi, data jos de pe un A6 si nici una nu era bixenon. Singura instalatie bixenon de care stiu eu, este cea cu becuri H4 si cea mai uzuala, poate or mai fi si altele, dar eu nu m-am lovit de ele si nici nu am auzit!
        tu cumva ai w211, sa faci afirmatii aiurea sau ai chef de contrazis,daca vrei punem si pariu ca w211 are bixenon pe farul mare si pe urma mai vb.

        P.S: Alta data cand deschizi gura macar nu vb prostii si uite aici ca sa vezi ca asa e cel putin la modelul meu http://www.lighting.philips.com/in_e...ghting&lang=en si dute pe urma si la faza scurta ca sa vezi ca tot de d2s e pus, deci eu am pe farul mare d2s (faza scurta+faza lunga) adika bixenon si pe celalalt far cu faza lunga e H7 ( baga acolo w211 si modelul E270 cu bixenon, nu cel cu halogen ca ala are doar H7 in faruri si e asa cum zici tu)

        Last edited by doktor4carz; 04-18-2009, 02:07 AM.

        Comment


        • #5
          Fara conflicte, ca va ard..... Lasa incisivii in gura, nu-i mai scoate la altzii.... e dreptul meu. Regula casei: elegantza...
          Last edited by doktor4carz; 04-18-2009, 02:10 AM.

          Comment


          • #6
            Pai ce conflict ca doar suntem colegii de forum,eu sustin tot ce am scris, ca am w211 de 2 ani si stiu ce becuri am, daca la el e altfel sau nu a vazut bixenon la w211, nu e treaba mea, dar Leo a intrebat ceva si eu am incercat sa il ajut.Ionut daca vrei sa te convingi ne putem si intalni ca sa iti arat, ca sa nu zici ca am facut misto sau vb prostii, dar cel putin la masina mea e cum am scris mai sus.Paste fericit!!!

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru raspunsuri. Ideea este ca pe rotundul cel mare de la far se vede ca am Xenon, dar pe rotundul mic de la far se vede o lumina galbena urata (cand dau faza mare se aprinde puternic lumina galbena). Am vazut ca mai toate E-urile au asa, probabil asa ies din fabrica. Dar eu as vrea sa-mi pun tot Xenon si in rotundul mic, este posibil ? Daca da, atunci imi pun D2S ?
              Mercedes Benz W123 200D, 2002-2003
              Mercedes Benz W126 300D, (modificari cutie + motor), 2003-2006
              Mercedes Benz W211 220CDI Break Avantgarde, an fabr. 2005, 2008-Prezent

              Comment


              • #8
                Originally posted by Leo007 View Post
                Multumesc pentru raspunsuri. Ideea este ca pe rotundul cel mare de la far se vede ca am Xenon, dar pe rotundul mic de la far se vede o lumina galbena urata (cand dau faza mare se aprinde puternic lumina galbena). Am vazut ca mai toate E-urile au asa, probabil asa ies din fabrica. Dar eu as vrea sa-mi pun tot Xenon si in rotundul mic, este posibil ? Daca da, atunci imi pun D2S ?
                acolo e bec normal H7, si poti sa iti pui xenon (daca vrei vii dupa pasti si iti montezi ca am eu pe cineva care monteaza cu garantie 2 ani parca)

                P.s: oricum ne intalnim cum am stabilit si ai sa vezi la mine, cum se vede
                Last edited by al3x82; 04-19-2009, 12:26 PM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by al3x82 View Post
                  tu cumva ai w211, sa faci afirmatii aiurea sau ai chef de contrazis,daca vrei punem si pariu ca w211 are bixenon pe farul mare si pe urma mai vb.

                  P.S: Alta data cand deschizi gura macar nu vb prostii si uite aici ca sa vezi ca asa e cel putin la modelul meu http://www.lighting.philips.com/in_e...ghting&lang=en si dute pe urma si la faza scurta ca sa vezi ca tot de d2s e pus, deci eu am pe farul mare d2s (faza scurta+faza lunga) adika bixenon si pe celalalt far cu faza lunga e H7 ( baga acolo w211 si modelul E270 cu bixenon, nu cel cu halogen ca ala are doar H7 in faruri si e asa cum zici tu)

                  http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-BI-...spagenameZWDVW
                  Tot m-am uitat pe net si nu am gasit becuri D2S Bi-xenon. Da-mi si mie un link sa vad cum arata un bec D2S Bi-xenon. Cat despre limbajul folosit de tine, nu am cuvinte, decat de lauda. Nu am deschis gura, ca momentan scriu la PC, pe un forum si vorbesc cu nimeni. Pe site-ul pe care mi l-ai trimis spune intradevar la la faza scurta D2S bi-xenon, dar si la faza lunga bi-xenon spune ca ai becuri tot D2S si nu mai zice nimic de H7, unde pe acest site rtrebuia sa scrie. Poate o fi altfel la masina ta, cum am spus si in comentariul meu de mai sus, unde am pus intrebari si am folosit cuvantul "poate", care exprima o nesiguranta, in ceea ce spui. Eu nu am sustinut ca am dreptate si doar am cerut explicatii,, pentru ca eu stiam altceva

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by paunionutz View Post
                    Tot m-am uitat pe net si nu am gasit becuri D2S Bi-xenon. Da-mi si mie un link sa vad cum arata un bec D2S Bi-xenon. Cat despre limbajul folosit de tine, nu am cuvinte, decat de lauda. Nu am deschis gura, ca momentan scriu la PC, pe un forum si vorbesc cu nimeni. Pe site-ul pe care mi l-ai trimis spune intradevar la la faza scurta D2S bi-xenon, dar si la faza lunga bi-xenon spune ca ai becuri tot D2S si nu mai zice nimic de H7, unde pe acest site rtrebuia sa scrie. Poate o fi altfel la masina ta, cum am spus si in comentariul meu de mai sus, unde am pus intrebari si am folosit cuvantul "poate", care exprima o nesiguranta, in ceea ce spui. Eu nu am sustinut ca am dreptate si doar am cerut explicatii,, pentru ca eu stiam altceva

                    Atunci ce inseamna bi-xenon ??????????

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by al3x82 View Post
                      Atunci ce inseamna bi-xenon ??????????
                      Sti care e treaba, eu nu am chef de cearta si de contraziceri, dar vad ca o ti pe a ta. Bi-xenon = xenon faza lunga si faza scurta.

                      Bi-xenon = xenon faza lunga si scurta pe acelasi bec
                      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                      Bi-xenon= xenon faza scurta si xenon faza lunga pe becuri diferite
                      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                      In ambele cazuri se numeste bi-xenon. Dar la tine vad ca e tri-xenon, ca ai in farul mare faza lunga si scurta xenon, pe acelasi bec si anume D2S, care este numai pe faza scurta, dar pe masina ta s-au fabricat becuri D2S bi-xenon si mai ai si in farul mic xenon, deci in total tri-xenon, o faza scurta si 2 faze lungi.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by paunionutz View Post
                        Sti care e treaba, eu nu am chef de cearta si de contraziceri, dar vad ca o ti pe a ta. Bi-xenon = xenon faza lunga si faza scurta.

                        Bi-xenon = xenon faza lunga si scurta pe acelasi bec
                        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                        Bi-xenon= xenon faza scurta si xenon faza lunga pe becuri diferite
                        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                        In ambele cazuri se numeste bi-xenon. Dar la tine vad ca e tri-xenon, ca ai in farul mare faza lunga si scurta xenon, pe acelasi bec si anume D2S, care este numai pe faza scurta, dar pe masina ta s-au fabricat becuri D2S bi-xenon si mai ai si in farul mic xenon, deci in total tri-xenon, o faza scurta si 2 faze lungi.
                        Eu stiam ca bi-xenon e cum ai zis tu (faza lunga si faza scurta pe accelasi bec) si xenon cand are o singura faza becul.Oricum numai are rost sa continuam dar sincer, daca vrei sa ne intalnim sa iti arat cum e la mine,ca sa te lamuresti si sa vezi ca nu mint.Daca e scot si becul sa vezi ca scrie d2s.
                        Last edited by al3x82; 04-20-2009, 14:10 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by al3x82 View Post
                          tu cumva ai w211, sa faci afirmatii aiurea sau ai chef de contrazis,daca vrei punem si pariu ca w211 are bixenon pe farul mare si pe urma mai vb.
                          P.S: Alta data cand deschizi gura macar nu vb prostii si uite aici ca sa vezi ca asa e cel putin la modelul meu http://www.lighting.philips.com/in_e...ghting&lang=en si dute pe urma si la faza scurta ca sa vezi ca tot de d2s e pus, deci eu am pe farul mare d2s (faza scurta+faza lunga) adika bixenon si pe celalalt far cu faza lunga e H7 ( baga acolo w211 si modelul E270 cu bixenon, nu cel cu halogen ca ala are doar H7 in faruri si e asa cum zici tu)

                          http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-BI-...spagenameZWDVW
                          Originally posted by al3x82 View Post
                          Eu stiam ca bi-xenon e cum ai zis tu (faza lunga si faza scurta pe accelasi bec) si xenon cand are o singura faza becul.Oricum numai are rost sa continuam dar sincer, daca vrei sa ne intalnim sa iti arat cum e la mine,ca sa te lamuresti si sa vezi ca nu mint.Daca e scot si becul sa vezi ca scrie d2s.
                          Deci pana la urma ai becuri D2S bixenon, in farul mare!!!!

                          Comment


                          • #14
                            w211 ca si w210 au faza scurta sau lumina de intalnire pe elementul mare al farului , iar faza lunga sau lumina de drum pe cel mic. Nu exista bi-xenon la aceste modele mici stock nici aftermarket, asa ca incetati polemica iar pentru initiatorul thread-ului parerea mea mai bine sa o lase asa iar daca tine neaparat sa aiba xenon si pe faza lunga poate sa monteze xenon h7 si becuri de pozitie phillips albastre de 6w dar cam greu sa scape de erorile de bec ars din bord indiferent de balasturi sau capacitoarele alese .
                            Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                            Comment


                            • #15
                              Ptr toti care vor sa vada cum masina mea are bi-xenon pe farul mare, propun sa ne intalnim toti intr-o zi cand va convine si va convingeti cu ochii vostri, de ceea ce am sustinut aici.Nu da eroare daca iti pui xenon bun, eu am de 1 an si jumatate pe faza lunga (farul mic) si proiectoare si nu mi-a dat nici-o eroare.Pe pozitie ii cumpar eu rezistenta si poate sa isi puna orice led vrea, fara sa de-a eroare.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF