Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi reconditionare "caseta de directie" w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi reconditionare "caseta de directie" w211

    Salutare tuturor! Am fost la service zilele trecute de am facut revizie si schimburi si am observat impreuna cu mecanicul la caseta de directie era plin de ulei. Am completat la loc cu ulei oem ca era aproape de minim si mecanicul mi a spus ca trebuie schimbata caseta sau reconditionata, din cate mi a mai spus joc nu are ... As vrea niste sfaturi si numere de telefon sa pot reconditiona caseta. Cu stima va salut si va doresc un halloween fericit!

  • #2
    Din pacate o sa piarda tot uleiul si o sa ramai fara servodirectie, vei merge cu servomuschi. Eu am avut norocul sa gasesc una SH fuctioala la un pret modic, 200 ron. Recoditionatul ei ma ducea udeva la 700 plus demotatul si motatul casetei. Recomad sa cumperi una recoditionata din magazin cu cea veche la schimb.
    Last edited by nora-marian; 10-29-2018, 06:07 AM.
    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
    Onorez comenzi si in Bucuresti
    Tel. 0736375626 Marian

    Comment


    • #3
      Salut !!! Ceva recomandari de unde o pot cumpara sau reconditiona prin RO ?


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

      Comment


      • #4
        Avem un coleg care se ocupa de asa ceva : http://www.clubmercedes.ro/reparatii...ie-t29271.html

        Comment


        • #5
          Achizitia unei casete de directie se face de la orice magazin de piese auto prin comada. Trebuie doar sa ai talonul masinii si sa comunici ca vrei una recoditioata cu cea veche la schimb. Persoal am cumparat nenumarate compresoare AC in acest regim si fuctioeaza perfect. Trbuie doar sa te cooronezi cu mecanicul, atunci cand iei caseta din magazin sa o ai pe cea veche.
          Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
          Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
          Onorez comenzi si in Bucuresti
          Tel. 0736375626 Marian

          Comment


          • #6
            Parca 1000lei era ultima oara la Doru de reconditionat o caseta de W211. Si 1100 cu demontare (pe rampa relativ usor de demontat fata de alte marci).
            Si cele noi sunt aproape toate reconditionate, cand cumperi iti cer caseta veche.
            Eu as reconditiona caseta: se schimba tot in ea, ulei bun de servo iar daca mai bagi vreo 300-400lei si in bileta directie si capete de bara uiti de ea ani buni. Basca garantie.

            Comment


            • #7
              Salutare,
              Se demonteaza greu o caseta directie la w211 E200 kompresor ?
              MERCEDES BENZ W211 BREAK 2003 1.8 KOMPRESOR - 163 CP + GPL

              Comment


              • #8
                Nu, se demonteaza usor.
                Are 4 suruburi ce o prind de cadrul motor, un al 5-lea deconecteaza coloana de directie iar un al 6-lea deconecteaza conductele de servodirectie. Bineinteles, mai trebuiesc deconectate capetele de bara din fuzete ori deconectate bieletele din caseta de directie.

                Daca tot se umbla, exista reper nou imbunatatit pentru placa metalica de se prinde intre caseta si cadrul motor, reperul vechi scartaie la cald, la viteze mici sau pe.loc, de obicei pe asfalt cu aderenta buna. Se datoreaza faptului ca este prea subtire metalul si flexeaza prea mult, producand zgomote asemanatoare cu pivoti intepeniti ori arc rupt.
                Last edited by ROV; 06-11-2020, 08:11 AM.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF