Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

apa portbagaj w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • apa portbagaj w211

    salut.
    asa cum zice si titlul am umezeala in portbagaj. w211 e200 cdi 2007 fl.

    apa pare sa se scurga pe antifonarea din dreapta...spre stop dar si spre jumatatea aripii. jos la rezerva foarte putina apa deocamdata. dar capitonajul de pe dreapta este umed, aproape musteste de apa.

    desigur....o sa dezmembrez tot pana gasesc sursa. dar ceva idei ce sa caut ar fi bune. etansarea la stop....sau e alta sursa posibila ar fi bun de indicat.

    de asemenea....daca se doreste fac si poze. probabil e o chestiune stupida....dar poate mai are cineva nevoie de informatii.

    totusi...legat de subiect, daca are cineva o schema-schita pentru scurgerile din caroserie...toate.....ar fi binevenita informatia.

    seara buna

  • #2
    continuare:demontarea

    astazi am facut demontarea la panourile interioare de la portbagaj.
    asa cum se poate observa in poza zona de unde provine apa este din partea stanga dinspre bancheta, mai exact in zona din spate a zonei rotii spate. buretele care acopera zona rotii este umed in partea de jos dar nu din cona buretelui provine apa.
    apa provine cred....din cele cateva gauri de langa....care dau cred....si zic cred ca nu stiu sigur ...spre lonjeron sau ce o mai fi pe dedesubt.
    prin respectivele gauri se poate vedea umezeala.....in ce e acolo....nu stiu sa explic exact nu sunt mecanic.

    acum intrebarrile mele sunt urmatoarele:
    1 . ce e acolo jos
    2. gaurile cumva trebuiau sa fie acoperite de vre-un plastic ceva? capac?
    3. in momentul de fata, acolo jos nu balteste apa...e doar umed. e posibil sa se fi evaporat partial. e acolo vre-o scurgere care preia apa de undeva si o da sun masina? sa se fi infundat iesirea sub masina si de aia balteste? aici cineva care cunoaste AR FI FOARTE DE FOLOS CU O INFORMATIE CORECTA SI CLARA.
    4. ce masuri sa iau pentru zona de unde cred ca provine apa? sa o ridic pe elevator sa verific ceva? sa curat ceva ? sa curat vre-un canal de scurgere? samd

    5. dupa curatare si uscare sa torn un pic de ulei? sa acopar gaurile alea din portbagaj cu ceva? capace plastic sau ce?

    VA ROG NISTE CLARIFICARI DIN PARTEA MEMBRILOR CARE CUNOSC CE ESTE ACOLO SAU AU MAI AVUT PROBLEMA ASTA.

    totodata rog moderatorii sa nu cenzureze textul cu caps....incerc sa subliniez doar niste idei.

    am de asemenea mai multe poze....daca doreste cineva ....pm

    multumesc anticipat pentru ajutor
    Attached Files

    Comment


    • #3
      help



      nimeni?

      Comment


      • #4
        Nu cenzureaza nimeni nimic, insa regulile de postare sunt clare. Recomand recitirea lor. In semnatura mea.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          Ai umblat de curand la bara, stopuri ?Ai avut vreun accident ceva ? A fost la vopsit?

          Chederul de la portbagaj cum se prezinta ?

          Ca sa vezi sigur pe unde intra , te bagi in portbagaj si rogi pe cineva cu un furtun cu apa sa toarne pe portbagaj , bara .

          O sa ajunga apa pe la sam si incep alte probleme. Nu este normal sa ai gauri neacoperite in podeaua portbagajului ....

          Comment


          • #6
            help

            n am avut accident. nu a fost la revopsit. nu a umblat nimeni la nimic. masina am luat o de la un amic. nu se prea pricepea el. a mai avut buleli minore de la montarea alrmei. am vazut umblat acolo la cablaje...banuiesc ca de la alarma montata.

            gaurile o sa le acopar cu capacele daca gasesc. daca nu cu altceva. orisicum trebuie sa ridic si masina pe ul elevator ceva sa ma uit.

            ideea e ca de la ploile astea am intrat in 2-3 balti mai mari...mai cu viteza.....si daca nu erau capacelele.....cum nu erau ca nu le am gasit....sigur a intrat apa pe acolo. alte probleme nu sunt....scurgeri vizibile. doar de la gaurile alea care se vad in poza se vedea urma de apa....si zona de carpete patata.

            deci se va proceda la acoperirea lor .

            daca sunt si alte sfaturi si idei.....astept cu bucurie.

            Comment


            • #7
              Salut,
              Si eu m-am trezit acum 2 ani cu apa in prtbagaj , dar si in lampa dreapta, asa mi-am dat seama ca pe acolo a intrat apa in urma unei ploi mai puternice , pe la garnitura de etansare a lampii/stopului !
              Pana nu am schimbat garnitura respectiva , nu am scapat de problema !
              Fa-ti un pompier ( bidon de plastic cu gaura in dop ) si incearca si pe la stopuri, chiar si la a treia lampa de farna .
              Numai bine.
              W124 260E 4Matic automat '88 - fosta (2002-2011)
              W211 E280 cdi automat '06

              Comment


              • #8
                Originally posted by danuuu View Post
                n am avut accident. nu a fost la revopsit. nu a umblat nimeni la nimic. masina am luat o de la un amic. nu se prea pricepea el. a mai avut buleli minore de la montarea alrmei. am vazut umblat acolo la cablaje...banuiesc ca de la alarma montata.

                gaurile o sa le acopar cu capacele daca gasesc. daca nu cu altceva. orisicum trebuie sa ridic si masina pe ul elevator ceva sa ma uit.

                ideea e ca de la ploile astea am intrat in 2-3 balti mai mari...mai cu viteza.....si daca nu erau capacelele.....cum nu erau ca nu le am gasit....sigur a intrat apa pe acolo. alte probleme nu sunt....scurgeri vizibile. doar de la gaurile alea care se vad in poza se vedea urma de apa....si zona de carpete patata.

                deci se va proceda la acoperirea lor .

                daca sunt si alte sfaturi si idei.....astept cu bucurie.
                Post-urile mai vechi arata mult mai bine, poti instala pe noul telefon tastatura Google ( GBoard ).
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  cred ca am rezolvat problema

                  intai si intai merci pentru sugestia cu tastatura. foarte dragut . apreciez.

                  in al 2-lea rand, cred ca am rezolva problema. o sa detaliez, in caz ca mai au si altii situatii similare.

                  am urmat sfatul cu proba cu apa, dar la modul 2 fise la spalatorie. cu mentiunea ca inca nu am pus panourile interioare. totul e la vedere.
                  dupa actiunea de spalare la fisa am deschis portbagajul si cu coada ochiului am prins o picatura care se scurgea de pe arcul din stanga , cel care trage capacul la porbagaj. am urmat traseele potentiale pentru picatura....si fix deasupra este un surub de plastic, care corespunde afara, si tine trim-ul de plastic de pe canalul de scurgere de langa portbagaj. problema era data de faptul ca surubul era la locul lui, dar piulita ca sa zic asa....nu era. o gasisem prin portbagaj si nu stiam de la ce e.am aflat. pe scurt....apa curgea normal pe canalul de scurgere....ridica surubul de plastic, sau pe langa , se infiltra in masina. normal....cu cat jetul mai mare...cu atat mai multa apa intra.
                  cel mai probabil. .....la montarea alarmei baietii cu lucrul manual au dat peste el sau l -au desfacut din .....nus ce motiv. nu excplud nici sa se fi uscat stricat sau alte defecte de material. maine rezolv si chestiunea asta si cred ca e totul ok.
                  sau ca sa traduc mot a mot......totul e bine in padure..

                  merci de ajutor.

                  poza atasata cu problema.
                  Attached Files
                  Last edited by danuuu; 07-04-2018, 02:07 AM. Reason: multumiri colegilor

                  Comment


                  • #10
                    finalizare

                    Finalizare problema. Am cumparat de la reprezentanta 3 surubele de plastic ca sa am si rezerva. Le ridic luni. le instalez tot luni. Cost per surubel, 2 ron. O problema foarte ieftina dar pana o descoperi, dar pana descoperi sursa, iti cam vine acru.

                    Sper sa fie de ajutor si la altii.
                    Merci Pentru sfaturi. Toate cele bune

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF