Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Trepidatii in sarcina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by andrei.tba View Post
    Gasesti numarul de telefon al lui pe pag de facebook si daca il suni,ii explici detaliat problema o sa gasesti solutia garantat! Bafta!
    Multumesc, am gasit situl firmei lui:

    Nu am cont pe fcebook( mi l-au blocat dupa 5 ani dupa ce au cerut sa le pun poza mea -nu avatar si sa trimit copie dupa buletin ca sa verifice identitatea si eu am refuzat sa le trimit date )

    Maine pe zi o sa-l sun....
    Mai aproape, in Bucuresti nu sunt ateliere de genul acesta?

    Comment


    • #17
      Originally posted by ambra0 View Post
      M-am intors la service sa iau masina si mi-au dat constatarea si oferta de deviz...
      Pana la urma este stricat cica convertizorul iar la placa electrica ar fi mufa unde ar fi intrat niste ulei dar nu e inca o problema. ( mi s-a spus o poveste hlucinanta cum ca uleiul cand se incalzeste isi dubleaza aproape volumul... nu si densitatea si asa se mareste presiunea in cutie si va inpinge ulei prin camasa firului electricde va ajunge la calculatorul central al masinii...)
      Deci trebuie sa gasesc un convertizor ( nu stiu ce inseamna reparat) si cineva care stie cu ce se mananca.
      O sa vad si in Timisoara (desii e departe de Brasov)....
      Dupa ce schimbi convertizorul,scoate si spala pe maruntis blocul hidraulic(numaidecit).Toata murdaria a trecut prin el.

      Comment


      • #18
        Originally posted by ambra0 View Post
        Multumesc, am gasit situl firmei lui:



        Nu am cont pe fcebook( mi l-au blocat dupa 5 ani dupa ce au cerut sa le pun poza mea -nu avatar si sa trimit copie dupa buletin ca sa verifice identitatea si eu am refuzat sa le trimit date )



        Maine pe zi o sa-l sun....

        Mai aproape, in Bucuresti nu sunt ateliere de genul acesta?

        Nu cunosc in Bucuresti,poate alti colegi te pot informa dar din sursa proprie am un amic ce a schimbat convertizorul si uleiul la acelasi model E270 din 2004 si cost total 2200 lei(p.s a venit din italia sa isi faca cutia la el ),vezi ce iti spune la telefon si poti sa il intrebi daca a venit un baiat cu un E argintiu din It!

        Comment


        • #19
          Originally posted by andrei.tba View Post
          Nu cunosc in Bucuresti,poate alti colegi te pot informa dar din sursa proprie am un amic ce a schimbat convertizorul si uleiul la acelasi model E270 din 2004 si cost total 2200 lei(p.s a venit din italia sa isi faca cutia la el ),vezi ce iti spune la telefon si poti sa il intrebi daca a venit un baiat cu un E argintiu din It!
          Am vorbit cu el... pretul e acolo.. numai ca e cam peste mana
          Cautand pe net prin Bucuresti am dat de 3 firme care repara CA
          Colegii de pe forum stiu ceva despre ei? Care din ei este recomandat?

          Reparatii si Intretinere Cutii de Viteze Automate Bucuresti. BlackPoint International este un service auto specializat in reparatia si intretinerea cutiilor de viteze automate, vanzarea de piese cu garantie si certificat de calitate conform normelor Europene.


          Comment


          • #20
            La Bucuresti eu am reparat cutia automata cu ajutorul colegului Automaticul(care este un om de nota 2000) dar din pacate fostul lui numar de telefon nu mai e valabil deci poate cineva dupa forum ii cunoaste numarul(nou) si te poate ajuta
            Mie Automaticul mi-a schimbat toate piesele de uzura din cutie(rulmenti,discuri de frictiune,placa electronica ca era dusa si aia,ulei filtru,garnituri)si vreau sa iti spun ca dupa 60000 km cutia schimba impecabil daca nu te uiti la turometru nu iti dai seama cand schimba vitezele asa finete are acum cutia

            Comment


            • #21
              Originally posted by sorinvuta View Post
              La Bucuresti eu am reparat cutia automata cu ajutorul colegului Automaticul(care este un om de nota 2000) dar din pacate fostul lui numar de telefon nu mai e valabil deci poate cineva dupa forum ii cunoaste numarul(nou) si te poate ajuta
              Da, ar fi un mare ajutor...

              Comment


              • #22
                Pana la urma cred ca voi merge in Bucuresti la reparatie.. inca nu sunt hotarat la care service...studiez inca
                La unii convertizorul este mai scump, la altii manopera.... pretul total este tot pe acolo.
                Am o nelamurire. Eu stiam ca se pune ulei MB 236.10 dar am vazut ca cei de la reprezentanta auto tiriac auto au trecut in oferta MB 236.14
                Eu vreau sa cumpar de afara (Germania) uleiul. Am gasit la 8.75 euro/litru
                La 10 litri ar fi 24Eur expedierea ( total 111,5 eur.... 501 lei fata de minim 800 lei la noi) Ce cantitate trebuie? unii de la firmele care repara cutii au spus 9 altii 10 iar reprezentanta 13 litri. Tinand cont ca se monteaza un convertizor gol, iar cutia va fi demontata si spalata, nu trebuie ulei in plus ca la schimbul de ulei.

                Comment


                • #23
                  Important sa mergi la un service recomandat daca vrei sa eviti reprezentanta!Bafta!

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by andrei.tba View Post
                    Important sa mergi la un service recomandat daca vrei sa eviti reprezentanta!Bafta!
                    RECOMANDAT ???
                    Pai asta intreb si eu inca din 2 oct. dar vad ca nimeni nu stie nimic despre firme care repara cutii in Bucuresti. Eu am gasit 3 cautand cu google ( am dat si linkuri ) dar e greu sa ma hotarasc, ne stiind nimic despre ele. Inca sper sa primesc ceva sfaturi de la cei care au apelat la serviciile acestora

                    Comment


                    • #25
                      Care din cele 2 uleiuri este cel original?
                      Attached Files

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by ambra0 View Post
                        RECOMANDAT ???
                        Pai asta intreb si eu inca din 2 oct. dar vad ca nimeni nu stie nimic despre firme care repara cutii in Bucuresti. Eu am gasit 3 cautand cu google ( am dat si linkuri ) dar e greu sa ma hotarasc, ne stiind nimic despre ele. Inca sper sa primesc ceva sfaturi de la cei care au apelat la serviciile acestora
                        Salut, intradevar colegul "automaticul" era foarte bun in reparatii CVA mercedes, acum probabil lucreaza la o reprezentanta si nu mai vrea sa fie deranjat, dar iti recomand cu incredere sa -l contactezi pe PM sau la telefon pe colegul "CL600", iti garantez ca va folosi ulei CVA original si in conformitate cu recomandarile MB, deasemenea iti va face si o diagnoza inainte de reparatie....plus ca o sa ai si garantie . Impreuna cu uleiul si convertizorul va trebui sa mai schimbi si filtrul de ulei CVA + garnitura la baia de ulei CVA.
                        Vb cu el, fa-i o vizita vezi cu ce se ocupa si mai vb dupa.

                        O zi buna

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF