Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme air bag pasager,SRS, trapa

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme air bag pasager,SRS, trapa

    Salut. Mi-am achizitionat un E220 din 2003 si am cateva probleme carora nu le dau de capat, asa ca apelez la ajutorul si cunostintele voastre.
    1. am martorul airbag pasager off aprins...initial mecanicul a spus ca este posibil sa fie senzorul de la scaunul din dreapta defect, dar am schimbat scaunul cu totul si problema nu a disparut...

    2. SRS defective. care ar putea fi cauza sau defectul? Are legatura cu airbagul de la pasager?

    3. nu functioneaza trapa..nu scoate nici un sunet,nu se misca nimic..de unde as putea sa incep sa verific(e posibil sa fie doar o siguranta sau releu?)?

    Sper ma puteti ajuta cu sfaturi si sa rezolv problemele cat mai repede si cu costuri cat mai mici

  • #2
    In prima faza fa-i o diagnoza , de preferat cu Star-ul, posteaza codurile de eroare si apoi mai vedem.

    Comment


    • #3
      Salut, in ce priveste SRS-ul aprins, nu este deajuns doar sa schimbi senzorul din scaun si gata se stinge martorul. Trebuie pusa pe tester si stearsa eroarea.

      In ceea ce priveste trapa, pana sa ajungi la tester, poti verifica modulul SAM din spate, unde se afla si relelul si siguranta ce comanda motorasul.

      Acest modul SAM se afla mai exact pe partea stanga, al soferului in portbagaj.
      Este dupa capitonajul din dreptul telescopului.

      Speram sa fie doar siguranta arsa, daca nu, atunci la tester o sa apara eroare sigur.

      Succes.
      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

      Comment


      • #4
        salut si va multumesc pt.sfaturile date,iar acum revin sa va povestesc ce am rezolvat si ce nu.
        Legat airbag-ul pasagerului tot aprins este iar SRS-ul este in continuare aprins in bord, eroarea fiind 9223 si 9243...mecanicul a spus ca eroarea este de la senzori srs montati pe stalpi,pe care ii voi verifica dupa ce se mai incalzeste putin
        Trapa nu functiona in prima faza dotorita plafonierei, pe care am schimbat-o, iar acum se aude motorasul dar trapa nu se misca deloc...e posibil sa fie o problema legata de sinele care actioneaza deschiderea si inchiderea trapei??

        Comment


        • #5
          In legatura cu trapa nu sunt sinele ci cablurile spiralate care actioneaza trapa costa 600 ron vin doar pe original. Problema este ca sunt greu de pus trebuie dat tot capitonajul jos , data trapa jos deci e mult de munca dar iti recomand sa te duci la reprezentanta. Motorasul are rotita cu niste caneluri care in mod normal actioneaza cablurile dar cablurile au ruginit si motorasul se invarte in gol , eu am patit la fel consola si cele 2 cabluri a trebuit sa le schimb . Trapa trebuie intretinuta cu lubrifianti. Alte cauze ar putea fi ca una sau toate din cele 4 scurgeri sa se fi infundat cu mizerie si apa a ajuns la cabluri si motoras. Iti stau la dispozitie cu alte sfaturi.

          Comment


          • #6
            Iti multumesc pt raspuns dinescuionut si daca ai putea sa ma ajuti si cu codurile acelor cabluri spiralate ar fi super,pt ca mi-ar fi mai usor sa le comand. Trapa va trebui sa o fac eu, pt ca momentan sunt in Italia, iar aici au niste preturi exagerate in service(ca sa nu mai vorbesc de reprezentanta). Cred ca si scurgerile erau infundate, pt ca a ajuns apa la plafoniera si motoras,iar partea electrica era oxidata(am schimbat plafoniera)....sper doar sa nu rup vreo clema

            Comment


            • #7
              Cu srs din bord ai rezolvat ceva?

              Comment


              • #8
                Codul este A 2157800689 stanga si dreapta dar daca le comanzi te duci la reprezentanta si dupa codul caroseriei sa nu ai suprize . Totusi iti recomand sa te duci la un atelier ,dar daca te apuci nu tragi nu rupi , la mine a durat cam 7 ore . Cea mai grea parte este sa dai capitonajul jos dar nu afara din masina ci il lasi pe scaune, bancheta si cand schimbi cablurile trapa sa fie in pozitie inchisa tot timpul si iti mai trebuie un ajutor sa dai trapa jos si sa o pui la loc si mare atentie la cablurile electrice de la console. Bafta.

                Comment


                • #9
                  Si eu am facut aceasta operatie,cu cablurile si se schimba destul de greu.
                  Dar am vazut undeva pe Yotube ca se pot schimba si fara sa demontezi totul,ciudat,dar se pare ca se poate.
                  Daca mai gasesc acel link,o sa il si postez.

                  Comment


                  • #10
                    Cu srs nu am mai facut nimic deocamdata,dar voi incerca dupa ce se incalzeste,la fel si cu trapa.
                    Oricum ma voi documenta putin inainte sa ma apuc, voi mai cauta pe youtube, pe forum...in orice caz mai tarziu voi incerca sa le schimb singur si sper sa nu rup nimic
                    Va multumesc pt raspunsuri!

                    Comment


                    • #11
                      Se pot schimba fara sa dai trapa jos dar la alt model nu la w211.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF